Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

jak radzić sobie ze stresem

Co stres robi z Twoim organizmem?

Stres towarzyszy nam od najmłodszych lat i jest elementem naszej codzienności. Ciężko kontrolować jego źródło, dla własnego zdrowia warto jednak spróbować stawić mu czoła. Choć z jednej strony potrafi być dobrym motywatorem i skutecznym sygnałem ostrzegawczym, jego nadmiar prowadzić może do poważnych schorzeń lub pogłębiać te, na które już cierpimy. Zanim po raz kolejny mu ulegniesz, przeczytaj nasz artykuł. Tylko spokój może Cię uratować.

opryszczka jak leczyc

5 sposobów na opryszczkę

Opryszczka, zwana potocznie zimnem, jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2. My znamy ją jako uciążliwą zmianę na ustach, która potrafi dać się we znaki - nie dość, że wygląda nieestetycznie, to towarzyszy jej również uczucie pieczenia i lekka bolesność. Raz zarażeni wirusem, nie mamy większych szans, aby uniknąć zapalnych pęcherzyków, szczególnie w okresach obniżonej odporności. Możemy jednak spróbować sobie z nimi poradzić. Przedstawiamy 5 sposobów na to, jak wyeliminować przykrego wroga.

jak się odchudzać ktomalek.pl

Które suplementy najlepiej wspomagają odchudzanie?

Suplementy na odchudzanie są jednymi z najczęściej kupowanych środków bez recepty. Niektórzy wybierają je świadomie jako dopełnienie kuracji, prowadzącej do redukcji wagi, inni traktują je jako magiczne pigułki, które spalą nagromadzony tłuszcz bez dodatkowych wyrzeczeń. Nie ufajcie jednak sugestywnym reklamom i nie dajcie omamić się zgrabnym sylwetkom na opakowaniu. Bez zbilansowanej, zdrowej diety i ruchu nie osiągniemy wymarzonego efektu. Suplementy stosować możemy jedynie wspomagająco i o tym będzie właśnie dzisiejszy artykuł.

tabletki na potencję bez recepty

Tabletki na potencję bez recepty – czy są skuteczne?

Tabletki na potencję bez recepty to suplementy diety, których zadaniem jest podniesienie sprawności seksualnej mężczyzn. Ich nazwy skutecznie pobudzają wyobraźnię, a reklamy sugerują, że po spożyciu magicznego środka nasze życie seksualne wejdzie na nowy, wyższy poziom. Jak wygląda to w rzeczywistości? Czy leki bez recepty uporają się z problemem równie dobrze, jak te przepisywane przez lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

zabieranie leków za granicę

Czy zabierając leki za granicę możesz trafić do więzienia?

Choroba nie wybiera i może dotknąć nas w najmniej oczekiwanym momencie, np. tuż przed wakacyjną lub biznesową wyprawą na drugi koniec świata. Choć zaleconego leczenia nie powinno przerywać się z powodu podróży, warto sprawdzić, czy pomocny na co dzień lek nie wpakuje nas w tarapaty. Nie wszystkie ogólnodostępne preparaty medyczne są legalne w każdym kraju, a nieznajomość tematu może zakończyć się nawet pozbawieniem wolności. Jak się przed tym chronić? Zapraszamy do lektury!

Producent pomylił opakowania leków. Uważajcie!

Jeśli jesteś osobą po przeszczepie, to koniecznie przeczytaj poniższą informację. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż leku Cyclaid. Podczas produkcji pomylone zostały opakowania leków i dawki lekarstwa zostały źle opisane. Może być to szkodliwe dla osób, które przechodzą właśnie przez kurację po przeszczepie. Stosują go jednak jeszcze osoby cierpiące na inne choroby. Sprawdźcie, kto powinien uważać i która seria leku została wycofana z obrotu.

Jak działają leki na rzucenie palenia?

Rzucenie palenia to ogromne wyzwanie, któremu ciężko podołać bez odpowiedniej pomocy i motywacji. Istotne jest nie tylko wsparcie najbliższych i umiejętność zajęcia umysłu inną aktywnością, ale i odpowiedni lek, który zmniejszy zapotrzebowanie organizmu na nikotynę, a z czasem całkowicie je zlikwiduje. Na jakiej zasadzie działają preparaty na rzucenie palenia? Zapoznajcie się z naszym artykułem, a może łatwiej będzie Wam podjąć decyzję o zrezygnowaniu z niezdrowych nawyków.

Witaminy na cerę. Jak dbać o siebie za grosze?

Witaminy są potrzebne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ale i do utrzymania zdrowego wyglądu naszej cery. Hamują procesy starzenia się skóry, nawilżają i odżywiają ją od środka, sprawiając, że wygląda promiennie i młodo. Aby wspomóc jej pielęgnację, warto wprowadzić je do diety, przyjmować w formie suplementów lub stosować bogate w nie kremy. Podpowiadamy, które witaminy na cerę spisują się najlepiej.

oznaczenia na tubce pasty do zębów

Co oznaczają paski na tubkach past do zębów?

Internet zalewa fala informacji o tym, że paski na zakończeniu tubki pasty do zębów informują o stopniu szkodliwości dla naszego organizmu lub ewentualnie o typie pasty. Wiadomości te są często przyczyną podejmowania takiej, a nie innej decyzji zakupowej. „Tajemnicze” paski doczekały się obszernych opisów i często wprowadzają w błąd - zwłaszcza tych, którzy starają się świadomie dbać o zdrowie. Prawda jest „szokująca”!

woda utleniona

Środek antyseptyczny w wakacyjnej apteczce - Niezbędny!

Wakacje to czas wzmożonej aktywności. Wycieczki do lasu, w góry, gry zespołowe, jazda na rowerze, plażowanie, kąpiele w jeziorach, morzu czy rzece to okoliczności, które sprzyjają powstawaniu otarć, skaleczeń czy ran. Każdy z nas ma w pamięci otarcia i rany wyniesione z zabaw z rówieśnikami, z jazdy na rowerze czy wędrówek po górach. Planując wakacyjny wypoczynek musimy pomyśleć i o tym aby wspomóc się w takich przypadkach, zabranym ze sobą preparatem, który pomoże w leczeniu rany i zabezpieczy przed infekcją. Środek dezynfekujący czy odkażający to podstawowy składnik wakacyjnej apteczki - zwłaszcza, że stosowanie nowoczesnych środków już nie wiąże się z piekącym bólem - jak bywało to w przeszłości.

kleszcz pełen krwi

Kleszcze – farmaceuta poleca, jak zapobiegać i czym je wyciągać.

Kleszcze przebywają nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki powinniśmy być czujni, gdyż jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Te pajęczaki są niesamowicie sprytne. Potrafią wyczuć ofiarę , która znajduje się nawet w odległości 20 metrów reagując na ruch, temperaturę ciała i zapach potu. Mimo tego, że kleszcze wbijają się głęboko w skórę, często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy zaatakowani. To wszystko dzięki temu, że podczas wkłucia wprowadzana jest wydzielina zawierająca substancje znieczulające.

wszystkie odsłony farmaceuty

Wszystkie odsłony farmaceuty - pół żartem, pół serio.

Apteczne okienko to dla nas portal do innego świata. Świata, którego nie rozumiemy do końca. Te wszystkie dawkowania, skomplikowane nazwy, gramatury i konsystencje, raczej pozostają poza zasięgiem naszych możliwości. Kiedy jednak zbliża się nasza kolej liczymy na to, że w okienku - niczym Dobra Wróżka - pojawi się szlachetna postać otoczona aureolą blasku, która sprawnie i bezpiecznie zaopatrzy nas w stosowne leki. Wiemy, że nie jest łatwo. Farmaceuta wczytawszy się błyskawicznie w treść recepty, z mądrą miną, wydaje nam stosowne leki. Sposób w jaki to wszystko się odbywa uświadamia nam, że farmaceutów możemy podzielić na wiele typów. Ciekawe z jakim typem farmaceuty macie najczęściej do czynienia?

jak poprawnie przyjmować leki

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.

probiotyk a prebiotyk

Probiotyk a prebiotyk – kiedy i jak stosować?

Już w czasach starożytnych zauważono korzystne działanie na człowieka fermentowanych napojów mlecznych, takich jak kefir czy jogurt. Jednak dopiero w XVIII w. odkryto, że za ten korzystny efekt odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego, czyli bakterie probiotyczne. Od tego czasu wiedza o tych mikroorganizmach bardzo się poszerzyła. Znacząco wzrosła również świadomość o pozytywnych rezultatach wspierania antybiotykoterapii przez priobiotyki. Zarówno lekarz i jak farmaceuta sugerują, żeby te dwa preparaty lecznicze były zawsze stosowane razem.

telemedycyna uśmiechnięta kobieta

Zmieniające się wymagania pacjentów, skutecznie rewolucjonizują rynek zdrowia.

Niemalże powszechny dostęp do komputerów oraz urządzeń mobilnych sprawia, że pacjent ma głos! Potrafi definiować swoje oczekiwania i coraz częściej je egzekwować. Serwisy, portale społecznościowe i fora internetowe skupiają się na prezentowaniu nowoczesnych koncepcji leczenia. Ich głównym założeniem jest zwiększenie elastyczności usług medycznych, z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Pacjenci stawiają na praktyczne rozwiązania, za którymi sukcesywnie podąża współczesna służba zdrowia.