Żłobki, przedszkola i szkoły zamknięte do 24 maja w związku z pandemią koronawirusa

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-24 16:18
Koronawirus - szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte do 24 maja

W związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa 11 marca 2020 r. polskie władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków. Z początku placówki edukacyjno-opiekuńcze zamknięta na dwa tygodnie, ale wraz z rozwojem sytuacji termin zniesienia tych obostrzeń przesuwano. Tak też stało się i tym razem – placówki będą zamknięte przez kolejny miesiąc.

Szkoły i przedszkola zamknięte przez koronawirusa

11 marca 2020 r. podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich żłobków, przedszkoli i szkół, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według wstępnych założeń ta sytuacja miała potrwać dwa tygodnie, jednak szybko się okazało, że termin ponownego rozpoczęcia nauczania w placówkach edukacyjnych trzeba będzie przesunąć. Wspomniane placówki zamknięte były do końca marca, a także przez cały kwiecień, obostrzenia te miały potrwać do 26 kwietnia. Niestety, zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, panujące warunki epidemiczne nie pozwalają na odblokowanie pracy szkół, przedszkoli i żłobków. W związku z powyższym pozostaną one zamknięte do 24 maja.

Przedłużenie ograniczeń prowadzenia działalności dydaktycznej dotyczy także szkół wyższych i uczelni.

Nauczanie on-line i egzaminy – co dalej?

Przez ostatnie tygodnie szkoły oraz uczelnie starały się prowadzić zdalne zajęcia z uczniami i studentami. Jednak największym zmartwieniem uczniów i nauczycieli są zbliżające się egzaminy – egzamin ósmoklasisty, egzaminy zawodowe oraz matury. 24 kwietnia MEN poinformowało o terminach tych egzaminów, harmonogram ma wyglądać następująco:

  • 16-18 czerwca - egzamin ósmoklasisty;
  • 8-29 czerwca - egzaminy maturalne (wyłącznie pisemne);
  • 22 czerwca - 9 lipca - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i 2017);
  • 17-28 sierpnia - egzamin zawodowy (Formuła 2019).

Dokładne informacje na temat terminów egzaminów oraz ich przebiegu można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-2020 

Na razie nie ma dokładnych informacji dotyczących szczegółów organizacji działalności opiekuńczej w przypadku młodszych dzieci.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów