Obowiązek zakrywania nosa i ust wchodzi w życie. Jak się stosować do nowych zasad?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-16 15:45
Obowiązek zakrywania nosa i ust

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od dzisiaj, czyli 16 kwietnia (czwartek) 2020 r. do odwołania, każda osoba znajdująca się poza miejscem zamieszkania powinna mieć zasłonięty nos oraz usta. Można zrobić to przy pomocy maseczki, a także chustki czy szalika. Obowiązek ten dotyczy wszystkich miejsc publicznych, a także zakładów pracy. Jakie są wyjątki od tego nakazu? Sprawdźcie, jak poprawnie obchodzić się z maseczką, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Zasłanianie nosa i ust obowiązkowe

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa wymogła na władzach państwowych wprowadzenie wielu restrykcji, których nadrzędnym celem jest ograniczenie liczby zachorowań. Po zamknięciu placówek oświatowych oraz wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczeniu się i organizacji zgromadzeń, przyszła pora na obowiązek zasłaniania nosa i ust. W ten sposób osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy, nie będą nieświadomie zarażać innych osób.

Choć przyjęło się mówić o maseczkach ochronnych, usta i nos możemy zasłonić również za pomocą chusty, apaszki, szalika bądź innego fragmentu odzieży. Pamiętajmy, by materiał ściśle przylegał do twarzy, jednak był na tyle wygodny, by dało się w nim swobodnie oddychać.

Gdzie należy stosować maseczki ochronne?

Nos i usta należy zasłaniać, gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że powinniśmy zasłonić część twarzy przebywając na chodnikach, drogach i placach, w budynkach użyteczności publicznej, placówkach medycznych, pocztowych i telekomunikacyjnych, wszelkich urzędach oraz środkach komunikacji zbiorowej, a także terenach leśnych, parkach, plażach i wszystkich miejscach ogólnodostępnych. Część twarzy należy zasłaniać także w obiektach handlowych i usługowych, straganach, a także na terenie nieruchomości wspólnych. 

Lista powyższych miejsc jest długa, dlatego najlepiej odgórnie założyć, że nos i usta zasłaniamy od razu po wyjściu z domu, niezależnie od tego, gdzie będziemy później przebywać.

Osoby zwolnione z obowiązku zasłaniania nosa i ust

Obowiązek zasłaniania części twarzy nie obowiązuje wszystkich obywateli, są bowiem pewne wyjątki, które zostały ujęte w rozporządzeniu. Obowiązku tego nie stosuje się w przypadku:

  • osób, które nie mogą zakrywać nosa i ust z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub głębokim (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane);
  • dzieci poniżej 4. roku życia;
  • osób, które nie potrafią samodzielnie założyć lub zdjąć ochrony twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane);
  • osób, które wykonują pracę nie wymagającą bezpośredniej obsługi interesantów lub klientów;
  • osób, które przemieszczają się samochodem (gdy pasażerowie mieszkają ze sobą lub gdy w samochodzie jest jedynie kierowca bądź kierowca z dzieckiem do lat 4.);
  • kierowców transportu publicznego oraz przewoźników prywatnych, którzy od pasażerów oddzieleni są przesłoną.

Zakrywać nosa i ust nie muszą także duchowni sprawujący obrzędy religijne, rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie, a także żołnie wykonujący zadania służbowe.

Jak poprawnie ściągać maseczkę?

Noszenie maseczki ochronnej nie będzie stanowić odpowiedniej ochrony, jeżeli nie nauczymy się jej poprawnie zdejmować. W trakcie tej czynności nie wolno dotykać oczu, nosa i ust – najlepiej chwycić maskę za gumki. Jednorazową maseczkę po zdjęciu należy wyrzucić do kosza na odpady, zaś maseczkę wielorazową po każdym użyciu należy wyprać. Po zdjęciu maseczki od razu myjemy ręce wodą i mydłem lub dezynfekujemy je płynem na bazie alkoholu, o stężeniu 60%.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów