Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Gruboziarnista kasza bulgur w jutowym worku wraz z drewnianą miarką.

Kasza bulgur - właściwości i wartości odżywcze, indeks glikemiczny

Pszenica jest jednym z najpopularniejszych zbóż na świecie. Oprócz pszenicy zwyczajnej uprawia się również pszenicę twardą durum, z której wytwarza się mąkę, rozmaite makarony oraz kaszę bulgur. Kasza ta jest szczególnie popularna w kuchniach krajów Bliskiego Wschodu, lecz coraz częściej trafia również na polskie stoły. Jest wyjątkowo smaczna, a dzięki swoim walorom odżywczym stanowi zdrowy dodatek do codziennej diety.

Pacjent podczas EKG wysiłkowego na ergometrze rowerowym.

EKG wysiłkowe - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Nasze serce w trakcie wysiłku fizycznego pracuje nieco inaczej niż gdy siedzimy i spokojnie czytamy książkę. Badaniem, które pozwala ocenić pracę serca w trakcie zwiększonej aktywności, a także wydolność układu sercowo-naczyniowego jest EKG wysiłkowe. Wykonuje się je u pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia, jak również u osób po przebytym zawale. Jak przebiega to badanie i czy każda osoba może się mu poddać?

Lekarz trzyma w rękach model 3D ludzkich nerek.

Wazopresyna (adiuretyna) - jakie pełni funkcje? Badanie stężenia wazopresyny i normy

Wazopresyna jest jednym z bardziej istotnych hormonów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową w naszym organizmie. Jej wydzielanie w dużym stopniu zależy od objętości krwi w naczyniach krwionośnych oraz od stężenia elektrolitów we krwi i w płynie mózgowo- rdzeniowym. Jakie dokładnie funkcje pełni wazopresyna w organizmie człowieka oraz kiedy należy wykonać badanie jej stężenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Grafika 3D immunoglobuliny.

Czym jest immunoglobulina? Rola w organizmie, badanie poziomu immunoglobulin

Immunoglobulina stanowi niezwykle istotny element układu immunologicznego człowieka. Oprócz udziału w reakcjach odpornościowych wywołanych wtargnięciem do organizmu obcych patogenów, specjalna immunoglobulina pełni także rolę m.in. w zapobieganiu choroby hemolitycznej noworodków w sytuacji, gdy grupy krwi matki i płodu nie są zgodne względem czynnika Rh. Jaką dokładnie funkcję w organizmie pełni immunoglobulina?

Starsza kobieta wachluje się wachlarzem, jest jej bardzo gorąco i grozi jej udar słoneczny.

Jak rozpoznać udar słoneczny? Objawy i pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Lato i wiążąca się z nim fala upałów to świetny czas na odpoczynek i przysłowiowe naładowanie baterii. W tym okresie dominują urlopy i częste spędzanie czasu na zewnątrz. Choć po długich zimnych i deszczowym miesiącach ma się ochotę korzystać z ciepła, należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu latem, szczególnie w godzinach południowych, może być niebezpieczne, gdyż grozi udarem słonecznym. Jakie są jego objawy? Jak się ustrzec oraz co zrobić, gdy udar słoneczny dotknie kogoś z naszych bliskich?

Rysunek buteleczek i blistrów leków, aerozoli, maści, rozsypanych tabletek i kapsułek.

Duże zmiany na liście leków refundowanych. Jakie nowe leki objęto refundacją? (wrzesień 2022 r.)

Z początkiem września w życie wejdzie nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wydarzenie to każdorazowo wzbudza dużo emocji, zwłaszcza wśród pacjentów, dla których nowy kształt wykazu oznaczać może spadek lub wzrost dopłat do przyjmowanych leków. Szeroko komentowaną zmianą jest objęcie refundacją niezwykle drogiego leku, stosowanego w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji? Jakie inne leki objęto dofinansowaniem?

Czopki na hemoroidy w opakowaniach oraz bez, ułożone na błękitnym tle.

Czopki na hemoroidy – jak działają? Kiedy są wskazane? Jak je stosować?

Dolegliwości ze strony guzków krwawniczych odbytu, czyli powszechnie znanych hemoroidów, dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Wskutek długotrwałego zalegania w nich krwi pojawia się stan zapalny oraz szereg nieprzyjemnych i kłopotliwych objawów. Aby je złagodzić wielu z nas sięga po preparaty dostępne w aptekach bez recepty, są to między innymi czopki na hemoroidy. Co zawierają i w jaki sposób je stosować?

Wzór chemiczny fluoksetyna.

Fluoksetyna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Fluoksetyna należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, które posiadają potwierdzoną skuteczność w terapii umiarkowanych i ciężkich postaci depresji. Preparat może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednakże schemat dawkowania jest zawsze ustalany przez lekarza. Jakie zastosowanie ma fluoksetyna oraz jak działa na nasz organizm? Na te jak i na inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższy artykule.