Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Białe tabletki z widoczną podziałką.

Jodek potasu – kiedy i jak stosować? Wytyczne postepowania w razie skażenia radiacyjnego

W połowie września w mediach pojawiła się informacja, że MSWiA rozpoczęło dystrybucję tabletek zawierających jodek potasu. Tabletki te dystrybuowano do jednostek Państwowej Straży Pożarnej, skąd następnie przekazywano je do jednostek samorządu terytorialnego. Informacja ta z wiadomych przyczyn wzbudziła poruszenie i skłoniła wiele osób do szukania informacji na temat zastosowań jodku potasu oraz płynu Lugola. Kiedy zatem powinno się stosować jodek potasu i dlaczego nie powinno się przyjmować jodu „na własną rękę”?

Młoda mama z małym dzieckiem przeglądają ofertę ubezpieczenia NNW dla dziecka

Ubezpieczenie NNW dziecka - co powinno zawierać?

Odpowiedzialny rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jednym ze sposobów jest ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Owszem, zdarza się, że szkoły, czy przedszkola do których uczęszczają nasze dzieci oferują tego typu ochronę. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest ona wystarczająca. O wiele lepiej jest rozważyć indywidualne ubezpieczenie, którym możemy objąć nasze dziecko od urodzenia aż do osiemnastego roku życia, działające przez cały rok i wszędzie.

Kobieta po kąpieli owinięta białym ręcznikiem.

Maść z żyworódki do pielęgnacji skóry zimą

Powroty do codzienności po okresie wakacyjnym, nie należą do najłatwiejszych. Letnie wspomnienia zachowujemy dla siebie w pamięci, podczas gdy oddziaływanie promieni słonecznych zostaje z nami na dłużej. Mowa oczywiście o efektach nadmiernego wystawiania skóry na słońce. I choć piękna opalenizna na czas lata wygląda świeżo i dodaje twarzy kolorytu, w efekcie przyczynia się do podrażnień i wysusza cerę. Dlatego tak ważna jest jej regeneracja i zastosowanie odpowiednich produktów nawilżających. Dobrej jakości kosmetyk leczniczy o działaniu przeciwzapalnym, zniweluje podrażnienia skóry i odpowiednio przygotuje ją na okres jesienno-zimowy. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry po lecie, a przed zimą? Który wyrób medyczny leczniczy jest wart uwagi, by pozbyć się podrażnień i niedoskonałości?

Wzór chemiczny efedryny.

Efedryna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Efedryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który znajduje zastosowanie w niektórych dolegliwościach medycznych. Zaliczana jest do grupy leków sympatykomimetycznych, tzn. pobudzający zarówno obwodowy, jak i ośrodkowy układ współczulny. Jakie zastosowanie efedryna ma w medycynie oraz czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do jej użycia? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Gruboziarnista kasza bulgur w jutowym worku wraz z drewnianą miarką.

Kasza bulgur - właściwości i wartości odżywcze, indeks glikemiczny

Pszenica jest jednym z najpopularniejszych zbóż na świecie. Oprócz pszenicy zwyczajnej uprawia się również pszenicę twardą durum, z której wytwarza się mąkę, rozmaite makarony oraz kaszę bulgur. Kasza ta jest szczególnie popularna w kuchniach krajów Bliskiego Wschodu, lecz coraz częściej trafia również na polskie stoły. Jest wyjątkowo smaczna, a dzięki swoim walorom odżywczym stanowi zdrowy dodatek do codziennej diety.

Pacjent podczas EKG wysiłkowego na ergometrze rowerowym.

EKG wysiłkowe - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Nasze serce w trakcie wysiłku fizycznego pracuje nieco inaczej niż gdy siedzimy i spokojnie czytamy książkę. Badaniem, które pozwala ocenić pracę serca w trakcie zwiększonej aktywności, a także wydolność układu sercowo-naczyniowego jest EKG wysiłkowe. Wykonuje się je u pacjentów z podejrzeniem chorób układu krążenia, jak również u osób po przebytym zawale. Jak przebiega to badanie i czy każda osoba może się mu poddać?

Lekarz trzyma w rękach model 3D ludzkich nerek.

Wazopresyna (adiuretyna) - jakie pełni funkcje? Badanie stężenia wazopresyny i normy

Wazopresyna jest jednym z bardziej istotnych hormonów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową w naszym organizmie. Jej wydzielanie w dużym stopniu zależy od objętości krwi w naczyniach krwionośnych oraz od stężenia elektrolitów we krwi i w płynie mózgowo- rdzeniowym. Jakie dokładnie funkcje pełni wazopresyna w organizmie człowieka oraz kiedy należy wykonać badanie jej stężenia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Grafika 3D immunoglobuliny.

Czym jest immunoglobulina? Rola w organizmie, badanie poziomu immunoglobulin

Immunoglobulina stanowi niezwykle istotny element układu immunologicznego człowieka. Oprócz udziału w reakcjach odpornościowych wywołanych wtargnięciem do organizmu obcych patogenów, specjalna immunoglobulina pełni także rolę m.in. w zapobieganiu choroby hemolitycznej noworodków w sytuacji, gdy grupy krwi matki i płodu nie są zgodne względem czynnika Rh. Jaką dokładnie funkcję w organizmie pełni immunoglobulina?

Starsza kobieta wachluje się wachlarzem, jest jej bardzo gorąco i grozi jej udar słoneczny.

Jak rozpoznać udar słoneczny? Objawy i pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Lato i wiążąca się z nim fala upałów to świetny czas na odpoczynek i przysłowiowe naładowanie baterii. W tym okresie dominują urlopy i częste spędzanie czasu na zewnątrz. Choć po długich zimnych i deszczowym miesiącach ma się ochotę korzystać z ciepła, należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie na słońcu latem, szczególnie w godzinach południowych, może być niebezpieczne, gdyż grozi udarem słonecznym. Jakie są jego objawy? Jak się ustrzec oraz co zrobić, gdy udar słoneczny dotknie kogoś z naszych bliskich?

Rysunek buteleczek i blistrów leków, aerozoli, maści, rozsypanych tabletek i kapsułek.

Duże zmiany na liście leków refundowanych. Jakie nowe leki objęto refundacją? (wrzesień 2022 r.)

Z początkiem września w życie wejdzie nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Wydarzenie to każdorazowo wzbudza dużo emocji, zwłaszcza wśród pacjentów, dla których nowy kształt wykazu oznaczać może spadek lub wzrost dopłat do przyjmowanych leków. Szeroko komentowaną zmianą jest objęcie refundacją niezwykle drogiego leku, stosowanego w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji? Jakie inne leki objęto dofinansowaniem?