Olej z wiesiołka - nie tylko na kobiece problemy

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-03 16:13
Olej z wiesiołka

Oleje roślinne cieszą się rosnącą popularnością dzięki wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których w codziennej diecie zazwyczaj brakuje. Szczególnie wysoką zawartością NNKT charakteryzuje się olej z wiesiołka, przez wielu uznawany za wyjątkowo korzystny dla zdrowia kobiet. Jakie działanie ma olej z wiesiołka i dlaczego warto włączyć go do codziennego jadłospisu?

Wiele gatunków wiesiołka

Wiesiołek jest rośliną zaliczaną do rodziny wiesiołkowatych, rozpowszechnioną na całym świecie. W Polsce rośnie blisko 30 gatunków tej rośliny, jednak najbardziej znaną i rozpowszechnioną jest wiesiołek dwuletni, który rośnie dziko na łąkach, polach i leśnych polanach. Roślina ta osiąga do 1,5 metra wysokości, a jej cechą charakterystyczną są żółte kwiaty, które rozwijają się wieczorem.

W ziołolecznictwie wykorzystuje się wszystkie elementy rośliny, jednak najbardziej wartościowe są nasiona, ukryte w wąskich i podłużnych owocach. Z nasion wytłacza się olej wiesiołkowy, który stosuje się w lecznictwie oraz przemyśle kosmetycznym.

Olej z wiesiołka – co zawiera?

Olej z wiesiołka otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion tej rośliny. Otrzymany w ten sposób olej ma złocistą barwę, w smaku i zapachu wyczuwalne są lekko orzechowe i goryczkowe nuty. Nierafinowany i tłoczony na zimno olej z nasion wiesiołka charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – stanowią one ponad 92% jego masy, choć rzeczywista zawartość NNKT zależna jest od jakości wykorzystanego surowca i procesu produkcji. Spożywanie kwasów jedno- i wielonienasyconych ma szczególne znaczenie dla zdrowia, ponieważ ludzki organizm sam nie jest w stanie ich wyprodukować. Są one materiałem budulcowym błon komórkowych, partycypują w licznych procesach metabolicznych oraz mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządów wzroku, układu nerwowego oraz układu sercowo-naczyniowego.

Nawet 85% procent kwasów tłuszczowych zawartych w oleju wiesiołkowym stanowią te wielonienasycone, do których należą kwasy omega-6, głównie dwa:

  • kwas linolowy (LA) – ponad 70%;
  • kwas gamma-linolenowy (GLA) – około 9%.

Prócz nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju z wiesiołka obecne są pierwiastki, takie jak: magnez, wapń, fosfor, cynk, żelazo, miedź, a także tokoferole, fitosterole, kwas stearynowy, palmitynowy i oleinowy oraz liczne aminokwasy i polifenole.

Olej z wiesiołka – właściwości zdrowotne

Swoje liczne właściwości olej z wiesiołka zawdzięcza wysokiej zawartości NNKT, które wykazują silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i ochronne na wiele układów – nerwowego, sercowo-naczyniowego, immunologicznego, rozrodczego.

Olejek z wiesiołka na kobiece problemy

Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią wsparcie dla kobiecego układu rozrodczego, regulując gospodarkę hormonalną. Część badań dowodzi, że regularne stosowanie oleju wiesiołkowego poprawia ukrwienie błon śluzowych oraz wzmaga produkcję śluzu szyjkowego, co sprzyja kobiecej płodności.  Wiele kobiet deklaruje, że olej z wiesiołka złagodził uciążliwe objawy menopauzy oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), choć brakuje danych na ten temat.

Olejek z wiesiołka na schorzenia autoimmunologiczne

Istnieją badania, które potwierdziły korzystne działanie oleju wiesiołkowego przy leczeniu chorób o podłożu zapalnym – reumatoidalnym zapaleniu stawów, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, wyprysku atopowym, egzemie atopowej.

Olejek z wiesiołka na skórę

Olejek z wiesiołka jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego, który podany doustnie dociera do skóry właściwej, zapobiegając utracie wody i wzmacniając jej barierę ochronną przed chorobotwórczymi patogenami. Regularne spożywanie oleju wiesiołkowego może zmniejszać suchość skóry i poprawia jej nawilżenie, łagodzić uczucie świądu i spowalniać procesy starzenia się skóry. Stosowany zewnętrznie przechodzi do warstwy rogowej naskórka i pomaga łagodzić stany zapalne i podrażnienia, jak również nawilża i wyrównuje koloryt cery.

Olejek z wiesiołka w profilaktyce schorzeń układu sercowo-naczyniowego

Olej z wiesiołka może być stosowany w profilaktyce miażdżycy. Regularne spożywanie oleju wiesiołkowego poprawia profil lipidowy – obniża stężenie frakcji LDL cholesterolu i tym samym zmniejsza cholesterol całkowity. Liczne badania potwierdzają również działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) i antyagregacyjne (zapobiegające zlepianiu się płytek krwi). Wiesiołek nie tylko wspomaga trawienie, ale również zapobiega magazynowaniu się tłuszczów. Kwas GLA aktywuje  funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej, której zadaniem jest spalanie zbędnego tłuszczu i przetwarzanie go w energię.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Chcąc włączyć olej z wiesiołka do codziennego jadłospisu, warto zwrócić na kilka czynników, które decydują o jego jakości. Najlepszym wyborem są oleje tłoczone na zimno, które zawierają najwyższe stężenie witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrze też, gdy jest to olej uzyskiwany z pierwszego tłoczenia, niefiltrowany i nierafinowany, a tym samym o wyższej zawartości składników bioaktywnych. Oleje tego typu zwykle wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, należy również pamiętać, by stosować je wyłącznie na zimno, w przeciwnym razie zawarte w nich kwasy NNKT ulegną utlenieniu.

Olej z wiesiołka możemy potraktować jako jeden z elementów zrównoważonej diety, dodając go do sałatek bądź innych posiłków zaraz przed ich podaniem. Możemy też spożywać sam olej w ilości 5 ml dziennie (1 łyżeczka).

Olej z wiesiołka w aptece

W aptekach olej z wiesiołka możemy znaleźć w wielu wariantach. Dostępny jest formie zimnotłoczonego oleju (OLEJ Z WIESIOŁKA OLEOFARM, OLEJ Z WIESIOŁKA PRONESS, Olej z Wiesiołka Dr Gaja zimnotłoczony nierafinowany), wygodnych w stosowaniu kapsułek (Solgar olej z wiesiołka dwuletniego, Monokoncentrat olej z wiesiołka, Olej z nasion wiesiołka, Oeparol), również z dodatkiem tranu (Tran z olejem wiesiołk.). Olej z wiesiołka można stosować zewnętrznie na cerę w postaci domowych maseczek, a także wykorzystać jako odżywkę na włosy, zwłaszcza ta zniszczone, łamliwe i przesuszone z powodu farbowania.

Właściwości odżywcze i nawilżające wiesiołka wykorzystuje się również w kosmetyce, nie dziwi więc dodatek tego oleju w kremach i balsamach (GAL Krem nawilżający z olejem wiesiołka, Krem z olejem z wiesiołka półtłusty, OEPAROL BALANCE Krem d/rąk z olejem z nasion wiesiołka), pomadkach ochronnych (GAL pomadka ochronna z olejem z wiesiołka), maściach (Linoeparol Intensive), mydłach (Naturalne mydło z wiesiołkiem HAGI). Olejek można też dodawać do gotowych kosmetyków lub stosować na skórę samodzielnie (ETJA Naturalny Olej z wiesiołka BIO, Olej z wiesiołka KEJ).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów