Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dieta a zdrowe serce. Co jeść, by wesprzeć układ sercowo-naczyniowy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-29 16:07
Dieta a zdrowe serce

Choroby układu krążenia to zmora dzisiejszych czasów. Zajmują pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów na całym świecie. Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, umiera około 45% osób rocznie. Jak dieta wpływa na nasze serce? Co należy jeść, aby zapobiegać chorobom układu krążenia? Jakie składniki diety mają szczególne znaczenie w profilaktyce tych chorób?

Po pierwsze – jakie tłuszcze na zdrowe serce?

Tłuszcze to jedne z niezbędnych makroskładników w diecie każdego człowieka. Zostały owiane złą sławą, a oskarża się je o powodowanie wielu chorób. I rzeczywiście, w pewnym stopniu jest to prawda, a wszystko zależy od tego, jakich tłuszczy używamy.  Możemy je podzielić na te pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Te drugie, są zdecydowanie bardziej korzystne dla naszego zdrowia. Tłuszcze roślinne zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które wchodzą w skład błon komórkowych, wzmacniają odporność, normują ciśnienie oraz regulują poziom triglicerydów i cholesterolu we krwi.  Najlepszym ich źródłem są oleje roślinne takie jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sezamowy, lniany, wiesiołkowy, sojowy, z awokado oraz orzechy i pestki. Zdecydowanie bardziej nadają się jako dodatek do dań i sałatek „na zimno”, niż do smażenia. Podczas smażenia nie tylko dochodzi do utraty ich korzystnych dla zdrowia właściwości - mogą wręcz stać się dla nas szkodliwe. O ile oleje to tzw. dobre tłuszcze, tak nie możemy już powiedzieć tego o margarynie.

Ponadto, z diety należy w jak największym stopniu wykluczyć tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Jego źródłem są: masło, smalec, słonina oraz czerwone mięso i jego przetwory. Zawiera on dużo nasyconych kwasów tłuszczowych mających wpływ na podwyższenie poziomu triglicerydów i cholesterolu, szczególnie frakcji LDL („zły cholesterol”). Efektem tego działania może być wytworzenie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych i wyższe ryzyko rozwoju miażdżycy.

Bogactwo ryb w diecie na zdrowe serce

Ważne miejsce w diecie na zdrowe serce zajmują ryby, szczególnie tłuste ryby morskie takie jak np. łosoś, śledź, halibut czy tuńczyk. Podobnie jak oleje roślinne, bogate są one w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Wspomagają one pracę serca i układ krążenia i są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Poprzez pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, zapobiegają wytwarzaniu się zatorów i zakrzepów w naczyniach krwionośnych prowadzących do zawału serca lub udaru. Nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów zaliczanych do grupy omega-3, stąd tak ważne jest dostarczenie ich z pożywieniem. Ryby powinny być spożywane minimum 2-3 razy w tygodniu. Mogą być pieczone, duszone lub gotowane na parze. Ponadto, stosować je można jako dodatek do past śniadaniowych, sałatek czy zup. Powinny pojawiać się na naszych talerzach znacznie częściej niż mięso, szczególnie czerwone, a wybór ryb na pewno zaowocuje w postaci poprawy naszego zdrowia.

Na zdrowe serce jedz warzywa i owoce

Warzywa i owoce – jak wszyscy doskonale wiemy – stanowią podstawę piramidy zdrowego żywienia wraz z aktywnością fizyczną. Są one źródłem nie tylko witamin i składników mineralnych, ale także stanowią bogate źródło antyoksydantów. Związki te mają zdolność tzw. zmiatania wolnych rodników, odpowiadających za rozwój wielu chorób, w tym także chorób układu krążenia. Zapobiegają utlenianiu się cholesterolu, dzięki czemu nie odkłada się on w ścianach naczyń. Dodatkowo, hamuje procesy starzenia, a kto z nas nie chciałby jak najdłużej cieszyć się zdrową i młodą skórą. Są niskokaloryczne, wysokobłonnikowe, smaczne, zdrowe i kolorowe. W diecie na zdrowe serce powinny znaleźć swoje szczególne miejsce na talerzu.

Dieta na zdrowe serce okiem dietetyka

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym sercem warto zadbać o jakość swoich posiłków. Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa, jak najbardziej urozmaicona i bazująca na zasadach piramidy zdrowego żywienia. Warto wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik, warzywa i owoce, oleje roślinne, ryby, chudy drób, produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki. Ponadto, nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej, wypoczynku i odpowiedniej ilości snu. Wystrzegać należy się czerwonego mięsa, soli, cholesterolu, produktów przetworzonych zawierających duże ilości tłuszczów trans, słodyczy, ciast i słonych przekąsek. Przy wyborze produktów warto czytać etykiety i wybierać te z jak najmniejszą liczbą dodatków i konserwantów. Przy dbaniu o zdrowe serce pomocna może okazać się dieta śródziemnomorska i dieta DASH.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów