Libido - czym jest? Jak podnieść libido?
Stres, ciągły pośpiech czy przewlekłe zmęczenie - to tylko kilka z przyczyn obniżonego libido. Dlaczego nasze libido spada? Jak podnieść libido i poprawić poziom swojego życia seksualnego?
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 935 aptekach
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Stres, ciągły pośpiech czy przewlekłe zmęczenie - to tylko kilka z przyczyn obniżonego libido. Dlaczego nasze libido spada? Jak podnieść libido i poprawić poziom swojego życia seksualnego?
Zawroty głowy mogą być spowodowane przez wiele czynników. Jeśli co jakiś czas czujesz, że świat kręci się wokół Ciebie - nie ryzykuj, udaj się do lekarza. Twoje zawroty głowy mogą być zupełnie nieszkodliwe, ale zawsze warto wykluczyć poważniejszą przyczynę ich powstawania.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się, aby dziecko było karmione wyłącznie samym mlekiem matki do 6. miesiąca życia. Jednak według statystyk tylko niewielka liczba kobiet karmi piersią, aż do tego momentu. Z czego to wynika? Jakie korzyści płyną z karmienia piersią dla dziecka, a jakie dla matki? Co zrobić, gdy kobieta karmiąca wytwarza małe ilości pokarmu? Jak jej pomóc w tym ważnym okresie?
Gruźlica to jedna z chorób zakaźnych, na którą choruje duża liczba osób w krajach rozwijających się. Wywoływana jest przez bakterie Mycobacterium tuberculosis, które często nazywane są też prątkami Kocha, na cześć ich odkrywcy. Gruźlica powoduje stopniowe wyniszczenie organizmu, któremu towarzyszy kaszel, często z dodatkiem krwi. W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy i jak leczy się gruźlicę.
Aspartam jest substancją słodzącą, dodawaną do wielu produktów spożywczych. Często używany przez cukrzyków - jest słodszy i mniej kaloryczny niż zwykły, tradycyjny cukier (sacharoza). Wydawałoby się, że jest idealnym jego zamiennikiem. Ale czy na pewno?
Ciemieniucha to niejednokrotnie jedna z pierwszych dolegliwości, występujących u niemowlaka. Wygląda groźnie i może nawet przestraszyć młodych rodziców, ale bez obaw - wcale nie jest tak trudno sobie z nią poradzić. Dowiedz się, jak!
Biotyna, witamina B7, witamina H - to różne nazwy tej samej substancji, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie są jej właściwości? Za co odpowiada w naszym organizmie? Jakie są skutki jej niedoboru?
Od 15 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać znowelizowany wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności. Najnowsza lista znacząco powiększyła swoją objętość względem tej wrześniowej, co może skutkować problemami z dostępnością niektórych produktów. Czy pacjenci mają się czego obawiać?
8 listopada 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał pilny komunikat dotyczący wycofania 35 serii leku Raniber Max, popularnego preparatu na zgagę i niestrawność. To kolejny lek z ranitydyną, który został wycofany z obrotu z powodu zanieczyszczenia substancji czynnej.
Wśród chorób zakaźnych wieku dziecięcego najwięcej mówi się o ospie wietrznej, która objawia się charakterystycznymi krostkami. Choroba przeważnie ma łagodny przebieg, ale zawsze istnieje ryzyko groźnych powikłań. Jakie są dostępne metody leczenia ospy wietrznej? Czy można zapobiegać zachorowaniu?
Ostre biegunki u małych dzieci są szczególnie niebezpieczne, ponieważ prowadzą do silnego odwodnienia. Najczęstszą ich przyczyną są rotawirusy, które rozprzestrzeniają się drogą pokarmową. Jak rozpoznać zakażenie rotawirusami? Czy można skutecznie chronić się przed tym patogenem?
Każdego miesiąca Główny Inspektorat Famraceutyczny wstrzymuje lub wycofuje do kilkunastu produktów leczniczych. Listopad dopiero się rozpoczął, jednak wczoraj opublikowano już czwarte wycofanie w tym miesiącu. GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu dwóch serii popularnego probiotyku Lakcid Forte. Dlaczego wycofano ze sprzedaży te dwa leki?
Alkoholizm jest ciężką chorobą, której leczenie jest długotrwałe i wymaga często współpracy nie tylko ze strony alkoholika, ale także całej jego rodziny. Uzależnienie działa destrukcyjnie na wszystkich dookoła, dlatego w celu jego pokonania ważne jest podjęcie radykalnych działań. Nieocenioną pomocą jest w tym przypadku ośrodek leczenia uzależnień, który skutecznie wspiera alkoholików w wychodzeniu z nałogu.
5 listopada 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju 63 serie emulsji NuTRIflex Omega plus i 17 serii emulsji NuTRIflex Omega special. Preparaty te stosuje się w żywieniu pozajelitowym. Co było przyczyną wycofania tylu serii tych preparatów?
Kłącze imbiru można nabyć w niemal każdym sklepie spożywczym. Jest popularnym składnikiem potraw azjatyckich, zarówno świeży, jak i marynowany czy suszony. Jednak oprócz zastosowania w kuchni, imbir uważany jest także za cenny surowiec, wykorzystywany w ziołolecznictwie i medycynie konwencjonalnej. Kiedy warto sięgnąć po imbir i w jakiej formie można go wykorzystać?
Nos pełni wiele funkcji. Pozwala oddychać, chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami, pełni funkcję rezonatora głosu, filtruje, nawilża i podgrzewa wdychane powietrze. Ale to nie wszystko. Przede wszystkim stanowi centralną część naszej twarzy i w dużym stopniu wpływa na jej charakter. Bardzo często jest pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na korekcję nosa, chcąc poprawić jego kształt lub wielkość.
Z początkiem listopada zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Tym razem, zgodnie z zapowiedziami, wykaz pojawił się wyjątkowo wcześnie, co ma pozwolić aptekom na lepsze przygotowanie się. Co nowego resort zdrowia przygotował dla pacjentów? Pojawiło się sporo zmian m.in. w leczeniu cukrzycy, raka jelita grubego i stwardnienia rozsianego.
Październik jest miesiącem, w którym nastąpiła fala wycofań leków. Szczególnie dużo wycofanych preparatów to leki stosowane na zgagę i niestrawność. Tym razem, 30 października 2019 r., Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą ze sprzedaży 7 serii syropu Flavamed, stosowanego na kaszel u dzieci. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu ze sprzedaży serii tego preparatu?
Badania krwi pozwalają monitorować stan naszego zdrowia i wychwytywać zawczasu ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia. Jednym z podstawowych badań jest oznaczanie stężenia mocznika w surowicy krwi. Po co wykonuje się to badanie i czego można się z niego dowiedzieć?
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Najwięcej przypadków zachorowania występuje w okresie jesienno-zimowym i dotyczy szeregu objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła oraz zatok przynosowych.
Badania obrazowe umożliwiają ocenę budowy narządów wewnętrznych oraz wykrywanie patologicznych zmian lub nieprawidłowości w budowie. Jednym z takich badań jest USG, czyli ultrasonografia. Jej zaletą jest otrzymywanie obrazu w czasie rzeczywistym. Za pomocą ultrasonografu można wykrywać m.in. schorzenia i nieprawidłowości w jamie brzusznej.
28 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał aż pięć decyzji wycofujących z obrotu serie popularnych leków z ranitydyną – Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro. Wycofania te to dalszy ciąg sprawy toczącej się od końca września, kiedy to GIF wstrzymał w obrocie wszystkie leki z tą substancją czynną. Powodem była potencjalne zanieczyszczenie N-nitrozodimetyloaminą (NDMA). 29 października wydano kolejną decyzję wycofującą dotyczącą leku Ranimax Teva. W sumie wycofano 295 serii leków!
25 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał dwie decyzje wycofujące z obrotu na terenie całego kraju kilka serii leku przeciwnowotworowego Mitomycin C Kyowa oraz serię leku przeciwzakrzepowego Clopidogrel Genoptim. Dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tych leków?
Dzięki obowiązkowym szczepieniom ochronnym udało się ograniczyć rozprzestrzenianie wielu chorób zakaźnych, w tym tzw. chorób wieku dziecięcego. Jedną z takich chorób jest odra, wywoływana przez wirusa odry. Do tej pory zachorowania zdarzały się rzadko dzięki wysokiej wyszczepialności. Ale od pewnego czasu częstość zachorowań rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są skuteczne metody ochrony przed odrą?
23 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży trzy serie leku Tranxene 20, stosowanego m.in. w terapii stanów lękowych. Co było przyczyną takiej decyzji GIF? Które serie preparatu zostały wycofane z aptek?
Dieta OXY staje się coraz bardziej popularną metodą walki z nadmiarowymi kilogramami. Przynosi rewelacyjne efekty w krótkim czasie, przez co grono osób wprowadzających ją do swojego życia stale się powiększa. Na czym polega dieta OXY? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Czy jest odpowiednia dla każdego? Jak wygląda przykładowy jadłospis w diecie OXY?
Uderzenia gorąca, zlewne poty, problemy ze snem, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju oraz nieregularne miesiączkowanie to typowe objawy wkraczania w okres menopauzy. Jakie inne dolegliwości mogą mu towarzyszyć? Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami? I czy przez menopauzę da się przejść łagodnie?
Herbata z hibiskusa to produkt szczególnie popularny w krajach arabskich i Indiach, gdzie doceniono ją za swoje walory smakowe. Nie wszyscy wiedzą o tym, że jej regularne popijanie może przynieść szereg korzyści dla naszego zdrowia. Komu herbata z hibiskusa jest ona szczególnie polecana? Przy jakich schorzeniach warto ją pić?
Świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy to charakterystyczne objawy dla grzybicy pochwy, będącej jedną jedną z najczęstszych dolegliwości intymnych, z którą kobiety zwracają się do ginekologa. Problem pojawia się bez względu na wiek, może dotyczyć wszystkich pań - zarówno młodych dziewcząt, kobiet w ciąży, jak kobiet po menopauzie. Dlaczego to tak powszechny problem? Czy da się mu zapobiec? Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? I co zrobić, żeby nie powróciła?
W piątek 18 października 2019 r. na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego opublikowano dwa komunikaty dotyczące wycofania leków. Dotyczą one preparatu stosowanego w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (Avonex) oraz leku na niestrawność zawierającego ranitydynę (Ranic).
W okresie jesienno-zimowym chętniej sięgamy po domowe sposoby na wzmocnienie odporności. Napary ziołowe, miód pszczeli, kurkuma, imbir – to tylko niektóre z produktów, polecanych jako remedium na przeziębienie. Wśród nich wymienia się także picie ciepłej wody z cytryną na czczo.
Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzują się one zaburzeniami gospodarki węglowodanowej tj. hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Międzynarodowa Federacja Cukrzycy informuje, że ok. 425 mln osób obecnie choruje na cukrzycę. Prognozuje się, że w 2045 r. liczba osób dotkniętych tą jednostką chorobową wzrośnie o 48%, a na cukrzycę będzie chorowało nawet 629 mln osób. [1]
O soi słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się kuchnią. Roślina ta jest cennym źródłem białka, witamin i minerałów. To właśnie z soi przygotowuje się, popularne na całym świecie, tofu. Ale soja ma także zastosowanie w lecznictwie. W jaki sposób wykorzystuje się soje w medycynie? Czy dla każdego jest bezpieczna?
Widząc wysypkę i zaczerwienienie na skórze niemowlęcia, młodzi rodzice od razu wszczynają alarm. Tymczasem wiele takich zmian nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia malucha. Na skórze dziecka często mogą pojawiać się tzw. potówki. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Bulwy topinamburu już od wieków służyły ludziom jako pokarm. Później odkryto szereg właściwości leczniczych tej rośliny. Dziś topinambur znów staje się popularny. A jakie korzyści dla naszego zdrowia może przynieść jego obecność w diecie?
Magnez pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji i dlatego należy szczególnie zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Skutki niedoboru magnezu są dość szybko udczuwalne - jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka może okazać się szkodliwy. Dlaczego tak dużo mówimy o magnezie? Dlaczego preparaty z magnezem są jednymi z najczęściej kupowanych w aptekach? Jak wybrać dobry magnez?
Po wycofaniu serii leków na niestrawność, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał kolejną decyzję wycofującą. Najnowszy komunikat GIF dotyczy leku Palin stosowanego w terapii zakażeń układu moczowego. Co było przyczyną tej decyzji i których serii preparatu ona dotyczy?
11 października 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju dziewięć serii leku Ranitydyna Aurovitas. Dzisiejszy komunikat jest pokłosiem serii wstrzymań w obrocie wszystkich leków z ranitydyną, które miały miejsce we wrześniu.
Nadciśnienie tętnicze uznawane jest za chorobę XXI wieku, gdyż obecnie jest najczęściej występującym i diagnozowanym schorzeniem układu krążenia. Świadomość na temat występowania i leczenia tej choroby jest niezwykle istotna, ponieważ jest ona przyczyną rozwoju innych, groźnych dla zdrowia i życia dolegliwości. Kto najczęściej choruje na nadciśnienie tętnicze? Czy da się całkowicie wyleczyć tę chorobę?
2 października 2019 r. na mocy komunikatu Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wycofano z obrotu 7 serii leku Megapar Forte, stosowanego w leczeniu bólu i gorączki. Co było przyczyną wycofania ze sprzedaży?
Problemy z tolerancją pokarmów są współcześnie bardzo częste. Osoby z nietolerancjami odczuwają regularnie nieprzyjemne dolegliwości. Aby ich uniknąć, konieczne jest wykluczenie szkodliwych produktów na pewien czas. Pomocne w tym są testy na nietolerancje pokarmowe, dzięki którym dowiadujemy się, co nam rzeczywiście szkodzi, a które pokarmy są dla nas bezpieczne.
Torbiel czekoladowa nazywana jest także torbielą endometrialną. Ten rodzaj torbieli rośnie znacznie szybciej od innych i jest przyczyną bardzo silnych dolegliwości bólowych. Za ich powstawanie odpowiedzialna jest choroba zwana endometriozą.
Brzydki zapach z ust jest jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach stomatologicznych, zaraz po próchnicy i chorobach dziąseł. Niestety, problem ten dotyka wielu Polaków i szacuje się, że może dotyczyć nawet 55% dorosłej populacji. Skutecznie utrudnia on kontakty międzyludzkie i zaburza codzienne funkcjonowanie. Spowodowany może być wieloma czynnikami, takimi jak zła higiena, drobnoustroje, czy nieodpowiednia dieta. Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ust? Jakich produktów unikać i jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej?
Mikroelementy to pierwiastki, które u człowieka występują w śladowych ilościach, a dzienne zapotrzebowanie na nie, nie przekracza 100 mg. Jednym z bardziej popularnych mikroelementów jest żelazo, którego niedobór w organizmie może mieć przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Jakie funkcje pełni? Jakie są objawy jego niedoboru i czym on grozi? Jak skutecznie zapobiegać niedoborom żelaza?
Dzieci to wyjątkowi pacjenci. Chorują znacznie częściej niż dorośli - nawet 10-12 razy w ciągu roku, co wiąże się z koniecznością podawania im lekarstw, które niekoniecznie lubią. Często dziecko wzbrania się przed ich przyjęciem, ale problemy rodziców nie kończą się na tym - niejednokrotnie zdarza się, że już po ich spożyciu maluch zaczyna wymiotować. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lek ma wtedy prawo zadziałać? Czy podać dziecku kolejną porcję leku czy zaczekać, aż do czasu planowanej kolejnej dawki?
Wielu rodziców wychodząc z gabinetu lekarskiego z receptą na lek sterydowy dla swojego dziecka zastanawia się, czy aby na pewno jest on bezpieczny dla jego pociechy. Czym są sterydy? W jakich schorzeniach się je stosuje? Czy są bezpieczne dla naszych dzieci? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym wpisie.
Dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, ale także zwiększonej podatności na infekcje. Dziecko choruje znacznie częściej niż dorosły - nawet do 10-12 razy w roku. Większość z tych zachorowań powodowana jest przez wirusy. Jednak jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. A jak mądrze stosować antybiotyki u dziecka? Jakich ważnych zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać?
Pielęgnujemy skórę całego ciała, jak i włosy. Korzystamy z rozmaitych kosmetyków, aby wyglądać zdrowo, pięknie i dobrze czuć się we własnej skórze. Niestety, często zapominamy, że właściwej pielęgnacji wymaga również skóra głowy. To tutaj znajdujemy przyczyny wielu schorzeń, w tym łupieżu. To w tym miejscu dostrzegamy efekty wzmożonej produkcji sebum, które powoduje przetłuszczanie się włosów, choć tak naprawdę przesuszona skóra głowy wciąż swędzi. Skąd się bierze ten problem i jak sobie z nim poradzić?
Badanie moczu, zaraz po morfologii krwi, jest jednym z podstawowych i najczęściej zalecanych badań diagnostycznych. Wyniki tego badania mogą wiele powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. Kiedy warto wykonać badanie ogólne moczu?
W dniu 26 września 2019 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował pilny komunikat, w którym poinformował o wycofaniu z obrotu ośmiu serii preparatu leczniczego Aphtin, stosowanego w leczeniu pleśniawek. Dlaczego podjęło taką decyzję i których partii leku ona dotyczy?