Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

grzybica pochwy

Grzybica pochwy - objawy i przyczyny. Jak leczyć grzybicę pochwy?

Świąd, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy to charakterystyczne objawy dla grzybicy pochwy, będącej jedną jedną z najczęstszych dolegliwości intymnych, z którą kobiety zwracają się do ginekologa. Problem pojawia się bez względu na wiek, może dotyczyć wszystkich pań - zarówno młodych dziewcząt, kobiet w ciąży, jak kobiet po menopauzie. Dlaczego to tak powszechny problem? Czy da się mu zapobiec? Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? I co zrobić, żeby nie powróciła?

dieta-cukrzyca

Żywienie w cukrzycy typu 1 - postępowanie dietetyczne w świetle najnowszych badań

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Charakteryzują się one zaburzeniami gospodarki węglowodanowej tj. hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Międzynarodowa Federacja Cukrzycy informuje, że ok. 425 mln osób obecnie choruje na cukrzycę. Prognozuje się, że w 2045 r. liczba osób dotkniętych tą jednostką chorobową wzrośnie o 48%, a na cukrzycę będzie chorowało nawet 629 mln osób. [1]

magnez

Magnez - dlaczego jest ważny? Dlaczego niedobór magnezu jest groźny?

Magnez pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji i dlatego należy szczególnie zadbać o utrzymanie jego prawidłowego poziomu. Skutki niedoboru magnezu są dość szybko udczuwalne - jednak nie tylko niedobór, ale i nadmiar tego pierwiastka może okazać się szkodliwy. Dlaczego tak dużo mówimy o magnezie? Dlaczego preparaty z magnezem są jednymi z najczęściej kupowanych w aptekach? Jak wybrać dobry magnez?

nieświeży oddech

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust – praktyczne porady

Brzydki zapach z ust jest jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach stomatologicznych, zaraz po próchnicy i chorobach dziąseł. Niestety, problem ten dotyka wielu Polaków i szacuje się, że może dotyczyć nawet 55% dorosłej populacji. Skutecznie utrudnia on kontakty międzyludzkie i zaburza codzienne funkcjonowanie. Spowodowany może być wieloma czynnikami, takimi jak zła higiena, drobnoustroje, czy nieodpowiednia dieta. Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ust? Jakich produktów unikać i jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej?

dziecko leki

Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?

Dzieci to wyjątkowi pacjenci. Chorują znacznie częściej niż dorośli - nawet 10-12 razy w ciągu roku, co wiąże się z koniecznością podawania im lekarstw, które niekoniecznie lubią. Często dziecko wzbrania się przed ich przyjęciem, ale problemy rodziców nie kończą się na tym - niejednokrotnie zdarza się, że już po ich spożyciu maluch zaczyna wymiotować. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy lek ma wtedy prawo zadziałać? Czy podać dziecku kolejną porcję leku czy zaczekać, aż do czasu planowanej kolejnej dawki?

jak podawać antybiotyki dziecku

Antybiotyki dla dziecka - jak podawać i na co uważać?

Dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, ale także zwiększonej podatności na infekcje. Dziecko choruje znacznie częściej niż dorosły - nawet do 10-12 razy w roku. Większość z tych zachorowań powodowana jest przez wirusy. Jednak jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii. A jak mądrze stosować antybiotyki u dziecka? Jakich ważnych zasad należy przestrzegać i jakich błędów unikać?

suche włosy

Sucha skóra głowy – skąd się bierze ten problem?

Pielęgnujemy skórę całego ciała, jak i włosy. Korzystamy z rozmaitych kosmetyków, aby wyglądać zdrowo, pięknie i dobrze czuć się we własnej skórze. Niestety, często zapominamy, że właściwej pielęgnacji wymaga również skóra głowy. To tutaj znajdujemy przyczyny wielu schorzeń, w tym łupieżu. To w tym miejscu dostrzegamy efekty wzmożonej produkcji sebum, które powoduje przetłuszczanie się włosów, choć tak naprawdę przesuszona skóra głowy wciąż swędzi. Skąd się bierze ten problem i jak sobie z nim poradzić?

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Lista leków zagrożonych wywozem (wrzesień 2019 r.)

Od niedzieli 15 września 2019 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie kraju. Poprzedni wykaz wzbudził szeroką dyskusję na temat dostępności leków dla pacjentów i problemu ich wywozu poza granice kraju. Choć sytuacja częściowo się poprawiła, nadal wiele leków figuruje na liście.

zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie - jak bezpiecznie zrzucić parę kilogramów?

Otyłość to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI. wieku, która przyczynia się do rozwoju wielu innych m.in. zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, zwyrodnienia stawów czy chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Zmiana stylu życia, regularny wysiłek fizyczny i odpowiednia zbilansowana dieta stanowią drogę do zrzucenia nadmiarowych kilogramów, ale pomocne w procesie odchudzania są też zioła. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat ziół tybetańskich, morwy białej, czystka i moroznika kaukaskiego.