II etap znoszenia ograniczeń od 4 maja

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-29 14:18
II etap znoszenia ograniczeń od 4 maja

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele rządu – Premier oraz Minister Zdrowia – poinformowali, że Polska wkracza w drugi etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Już niebawem ponownie czynne będą miejsca noclegowe, galerie handlowe, a także niektóre żłobki i przedszkola, choć na zmienionych zasadach. Na jakie inne zmiany możemy liczyć po majówce?

Rzeczywistość w czasie pandemii

Wychodzenie z domu tylko w ważnych i uzasadnionych przypadkach, obowiązkowe zakrywanie nosa i ust, zamknięcie parków i lasów, zawieszenie działalności placówek oświatowych, galerii handlowych – takie warunki funkcjonowania w ostatnim czasie stały się naszą codziennością. Wszystko za sprawą rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Polskie władze, wzorem innych państw wprowadziły wiele obostrzeń i ograniczeń, których celem było spowolnienie rozprzestrzeniania się tego patogenu. 

Restrykcje okazały się na tyle skuteczne, że rząd uznał za stosowne stopniowe ich łagodzenie. To, w jakim tempie będzie przebiegał ten proces, zależne jest od wskaźnika zachorowań, przestrzegania dystansowania społecznego oraz wydajności służby zdrowia. Jeżeli dane te będą korzystne, a aktualna sytuacja na to pozwoli, kolejne obostrzenia będą znoszone.

Stopniowe otwieranie gospodarki

Zgodnie z zapowiedziami rządu, już od 4 maja wprowadzone wcześniej restrykcje mają być stopniowo łagodzone. Pierwsze zmiany dotyczyć będą działalności centrów handlowych i sklepów budowlanych, a także hoteli i innych miejsc noclegowych.

Sklepy wielkopowierzchniowe (o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2) zostaną otwarte, jednak na 1 klienta przypadać musi 15m2, co nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Ponadto, w miejscach tych nie będą mogły funkcjonować kluby fitness, stresy gastronomiczne ani przestrzenie rekreacyjne (np. place zabaw). Wielkopowierzchniowe markety budowlane będą ponownie czynne w weekendy.

Od poniedziałku, czyli już po weekendzie majowym, pracę będą mogły wznowić hotele i pozostałe obiekty noclegowe. Funkcjonujące w nich siłownie, baseny i wspólne sale pobytu nadal jednak pozostaną nieczynne. Hotelowe restauracje mogą działać, jednak posiłki będą mogły być wydawane wyłącznie do pokoju hotelowego.

Rehabilitacja lecznicza, żłobki i przedszkola – działalność ponownie możliwa

Jest też ważna informacja dla osób, które wymagają rehabilitacji – od 4 maja ponownie będą mogły być przeprowadzane zabiegi rehabilitacyjne. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla osób chorych i cierpiących na dolegliwości bólowe, które wymagają takiej formy opieki zdrowotnej. Złagodzenie tych obostrzeń nie dotyczy jednak salonów masażu, które nadal pozostaną zamknięte do odwołania.

Od 6 maja działalność mogą wznowić żłobki i przedszkola, co ma umożliwić rodzicom powrót do pracy. Otwarcie tych placówek powinno się opierać na wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ostateczną decyzję o otwarciu będą podejmować organy założycielskie, zaś rząd zobowiązał się do zapewnienia niezbędnych środków dezynfekcyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne. Jednocześnie szkoły oraz uczelnie nadal pozostają zamknięte do 24 maja.

WAŻNE!

Rodzicom, którzy nie mają możliwości oddać swoich dzieci do przedszkola lub żłobka, nadal będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

Co jeszcze zmieni się po 4 maja?

Przedstawiciele rządu zapewnili również, że po weekendzie majowym do pracy będą mogły wrócić niektóre placówki kulturalne – archiwa, biblioteki, galerie sztuki, muzea. Będą one otwierane stopniowo, a o terminie wznowienia działalności decydować będą organy prowadzące te placówki, po wcześniejszej konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zgodnie z zapowiedziami kolejne etapy znoszenia wprowadzonych restrykcji będą ogłaszane co dwa tygodnie lub szybciej, jeżeli będzie taka możliwość. Pomimo łagodzenia restrykcji należy pamiętać, że nadal należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • W przestrzeni publicznej zasłaniajmy nos i usta - przy pomocy maseczki ochronnej, szalika lub innej formy odzieży;
  • Zachowujmy dwumetrową odległość od innych;
  • Przestrzegajmy zasad sanitarnych w większych skupiskach ludzi (zachowanie odpowiedniego dystansu, dezynfekcja dłoni);
  • Jeżeli to możliwe, uczmy się i pracujmy zdalnie.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów