Termin porodu - jak go obliczyć?

W jaki sposób ustala się termin porodu? Czy można samodzielnie obliczyć, kiedy dziecko przyjdzie na świat, czy konieczna jest do tego pomoc lekarza?

Artykuł rekomendowany przez:
Termin porodu - jak go obliczyć?

Kiedy wykonać test ciążowy?

Wykonanie testu ciążowego w warunkach domowych (np. PRE-TEST, Pink Express, KINDER-TEST, MAMATEST, QUIXX)  pomoże stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, czy nie - jednak jego wynik nie daje stuprocentowej gwarancji na poczęcie, dlatego warto potwierdzić go badaniami z krwi. Oba testy - ten z moczu i ten z krwi - opierają się na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej (bHCG). Jest to hormon wytwarzany dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy, z tego też powodu, aby otrzymać wiarygodny wynik, zarówno jeden jak i drugi test należy wykonać nie wcześniej niż 7-12 dnia po przypuszczalnym zapłodnieniu.

Wiek ciąży a termin porodu. Jak prawidłowo go określać?

Żaden z powyższych testów nie da nam informacji na temat wieku ciąży. Określa się go u ginekologa podczas pierwszego badania USG lub oblicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki.

Potocznie mówi się, że ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy. Poprawnie jednak wiek ciąży liczy się w tygodniach – od pierwszego do około 40. (licząc od poczęcia – 38.). Początkiem ciąży w rozumieniu lekarza ginekologa nie jest moment zapłodnienia, a teoretyczny początek cyklu miesięcznego kobiety, w którym do zapłodnienia doszło (moment poczęcia lekarze uznają za skończony drugi tydzień ciąży). Ważnym jest, że lekarze podają wiek ciąży w skończonych tygodniach, a więc „8 tygodni” oznacza osiem pełnych tygodni i kilka dni dziewiątego tygodnia ciąży. Zdarza się, że pacjentka mówi wtedy „jestem w dziewiątym tygodniu” i to może rodzić pewne nieporozumienie.

Termin porodu a badanie USG

Wiek ciąży, a co za tym idzie, przewidywany termin porodu, można określić na podstawie wczesnego badania ultrasonograficznego (USG), podczas którego wykonuje się następujące pomiary:
  • CRL – długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu;
  • TCD – poprzecznego wymiaru móżdżku płodu;
  • BPD – dwuciemieniowego wymiaru główki płodu;
  • FL – długości kości udowej płodu.
Zwykle mierzy się CRL, najlepiej przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży. Później wykonanie tego pomiaru jest trudne, dlatego korzysta się z pozostałych.​

Termin porodu według kalkulatora?

Jeśli nie chcemy czekać do wizyty lekarskiej, można obliczyć teoretyczny termin porodu samodzielnie. Jeśli znamy datę poczęcia, najprościej jest dodać do niej 38 tygodni (266 dni). Na podstawie ostatniej miesiączki termin porodu najczęściej oblicza się metodą Naegelego. Należy przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Następnie cofamy się w kalendarzu o trzy miesiące i dodajemy rok. Na końcu dodajemy jeszcze 7 dni. Niestety, metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku kobiet o regularnym cyklu, w dodatku trwającym dokładnie 28 dni. Istnieje jednak jej pewna modyfikacja – w przypadku cykli dłuższych od 28 dni, do daty obliczonego terminu porodu dodaje się liczbę dni, o którą cykle są dłuższe. Analogicznie – różnicę między długością cyklu a liczbą 28 odejmujemy od wyniku w przypadku cykli krótszych. Nie musimy wykonywać tych obliczeń samodzielnie. Metoda Naegelego jest na ogół stosowana w kalkulatorach porodu dostępnych na wielu stronach internetowych - wzór jest tam już gotowy, wystarczy jedynie wpisać w odpowiednie pola datę ostatniej miesiączki. Warto korzystać z tych stron internetowych, na których dodatkowo wymagane jest podanie średniej długości cyklu miesiączkowego – w przeciwnym razie kalkulator przyjmuje jedynie długość cyklu równą 28 dni.

Co w przypadku kobiet o nieregularnym cyklu miesięcznym, ze zmienną długością? Niestety, ten sposób określenia terminu porodu nie jest dla nich odpowiedni. Najwięcej informacji na temat wieku ciąży i spodziewanego terminu rozwiązania otrzymamy z badania USG.

Czy kalkulator terminu porodu jest wiarygodny?

Kalkulator terminu porodu pozwala nam w pewien sposób oszacować przybliżoną datę rozwiązania, ale niestety, ma swoje ograniczenia, zwłaszcza w przypadku kobiet z nieregularnym cyklem. Podczas wizyty lekarskiej warto potwierdzić wynik kalkulatora. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że termin porodu, nawet określony przez lekarza, jest w dalszym ciągu jedynie orientacyjny, a w planowanym terminie przychodzi na świat zaledwie około 5 % dzieci. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dziecko i ciąża

Więcej artykułów