Dieta w menopauzie - o jakie składniki należy zadbać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-27 13:34
Dieta w menopauzie

Menopauza to czas w życiu kobiety, podczas którego ustaje jej cykl miesięczny, aż do całkowitego jego zatrzymania. Towarzyszą mu uderzenia gorąca, problemy z koncentracją, wzrost masy ciała, zmęczenie, a także zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy i chorób serca. To zdecydowanie nienajlepszy czas w życiu kobiety. Czy w tym okresie warto zmienić dietę? Jakie składniki odżywcze mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy? Jak skomponować codzienny jadłospis?

Fitoestrogeny w trakcie menopauzy

Menopauza pojawia się na skutek wygasania aktywności pęcherzyków jajnikowych, czego efektem jest zmniejszona produkcja estrogenów. Towarzyszące dolegliwości charakterystyczne dla okresu menopauzy uzależnione są od stopnia obniżenia hormonów. Każda kobieta może ten czas przechodzić różnie, chociaż najczęściej, nie należy on do łatwych i przyjemnych. W celu złagodzenia występujących nieprzyjemnych objawów, coraz częściej słyszy się o fitoestrogenach. Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, do których zalicza się: izoflawony, lignany, stilbeny oraz kumestany. Są one bardzo zbliżone budową do żeńskich estrogenów wydzielanych przez jajniki, dzięki czemu, poprzez wiązanie się z receptorami wykazują podobne działanie do ludzkich hormonów. Bogate w izoflawony są suche nasiona roślin strączkowych, szczególnie soja, a także pluskwica groniasta, koniczyna czy opornik łatkowaty. Wykazano, iż kobiety, w diecie których znacznie częściej gościła soja, rzadziej doświadczały wahań nastroju i uderzeń gorąca. Ponadto, u kobiet o największym spożyciu soi, potwierdzono mniejsze ryzyko rozwoju nowotworu śluzówki macicy oraz raka jajnika. Spożywanie soi w trakcie menopauzy wpływa również na poprawę stężenia cholesterolu całkowitego i triacylogliceroli, zwiększa gęstość kości i zapobiega ich złamaniom.

Menopauza a witamina D

Menopauza to czas, w którym kobiety szczególnie powinny zadbać o swoje kości przez zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy. Ważna jest odpowiednia podaż witaminy D w celu zapobiegania hipowitaminozy D powodującej zwiększone ryzyko osłabienia układu kostnego, na które kobiety w trakcie przekwitania są dużo bardziej narażone (Vigantoletten 1000, Vigantol, D-Vitum Forte witamina D dla dorosłych, Vitrum D3 Forte).

Kwas foliowy w okresie menopauzy

W okresie menopauzy warto zadbać także o prawidłową podaż kwasu foliowego. Wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Sporą ilość kwasu foliowego można znaleźć w warzywach liściastych, owocach cytrusowych, drożdżach, mięsie czy w pełnych ziarnach zbóż. Odpowiednia podaż kwasu foliowego przyczynia się do zmniejszenia częstotliwości uderzeń gorąca. U kobiet w wieku pomenopauzalnym spożywanie kwasu foliowego z dietą zmniejsza ryzyko występowania nowotworów piersi.

Kwasy tłuszczowe omega-3 w diecie na menopauzę

Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mają one znaczący wpływ na zapobieganie chorób układu krążenia głównie u kobiet po menopauzie, działając ochraniająco. Ich źródłem są głównie oleje roślinne oraz tłuste ryby morskie. Kwasy tłuszczowe omega-3, podobnie jak kwas foliowy, przyczyniają się do zmniejszenia dokuczliwości uderzeń gorąca, a także zapobiega nasileniu objawów depresji.

WAŻNE!

Prawidłowa podaż wszystkich podanych składników diety, może wspomóc walkę z uciążliwymi skutkami menopauzy. Należy jednak pamiętać, iż jakakolwiek dodatkowa suplementacja powinna być prowadzona zawsze pod kontrolą lekarską!

Preparaty na menopauzę w aptece

Kobiety w trakcie klimakterium często szukają pomocy w preparatach dostępnych w aptece w postaci leku bądź suplementu, zawierające różne kompozycje substancji aktywnych (Soyfem, Soyfem Forte, Remifemin, Klimadynon, Ligunin Termostop, Ligunin, Doppelherz Aktiv-Meno, Climea Forte, Menopauzin, Menopauzin Forte, Mabelle, Duo-Fem, Climeston, Solgar Botaniczny kompleks dla kobiet). Przed ich zastosowaniem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów