Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Jak uchronić się przed grypą?

Jak uchronić się przed grypą?

Okres jesienno-zimowy to czas rosnącej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. To także moment rozpoczęcia sezonu grypowego, który trwa do początku wiosny. Zakażenie wirusem grypy objawia się wysoką gorączką, kaszlem, bólami głowy i mięśniowo-stawowymi i fatalnym samopoczuciem. Co gorsza, grypa może skończyć się poważnymi powikłaniami, dlatego nie można jej lekceważyć. Odpowiednia profilaktyka może uchronić nas przed infekcją. Jednym ze sposobów zapobiegania grypie jest szczepionka ochronna. Komu przysługuje zniżka na szczepionkę i jak szukać jej w aptekach?

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry - jak rozpoznać, jak leczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) należy do grupy chorób łojotokowych. Zalicza się do tej grupy również trądzik pospolity oraz trądzik różowaty. ŁZS jest chorobą, która dotyka zwykle osoby młode, ale może zostać zdiagnozowana w każdym wieku. To przewlekłe, nawracające schorzenie skóry. Patogeneza łojotokowego zapalenia skóry do dziś nie jest dokładnie poznana. Wyróżniamy jednak szereg czynników predysponujących do występowania tej choroby.

Kobieta w zaawansowanej ciąży

Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży? Podpowiadamy!

Zdrowy sen i regeneracja są bardzo ważnym elementem ciąży. Jednak znaczna liczba kobiet ma w tym okresie problem ze znalezieniem najwygodniejszej pozycji do zasypiania. Drętwienie łydek, bóle brzucha oraz częste wstawanie do toalety mogą uprzykrzać życie przyszłej mamy. Pojawia się też pytanie, które ułożenie ciała na noc jest najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Problemem mogą okazać się też wcześniejsze przyzwyczajenia ciężarnej – ulubione pozycje do spania sprzed ciąży mogą teraz powodować u niej dyskomfort. Jak w takim razie najlepiej ułożyć się do spania będąc w ciąży?

Banany a cukrzyca

Banany a cukrzyca. Czy można jeść banany chorując na cukrzycę?

Banan jest owocem powszechnie znanym i lubianym przez konsumentów. Do jego popularności przyczynia się całoroczna dostępność w sklepach oraz stosunkowo niska cena. Banany a cukrzyca - czy można je spożywać? Jeżeli po zdiagnozowaniu cukrzycy usłyszałeś, że już nigdy nie będziesz mógł zjeść banana, to warto zapoznać się z treścią artykułu. Na co powinny zwrócić uwagę osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej?

Jak leczyć bostonkę?

Bostonka (choroba bostońska) - jak można się zarazić? Jak leczyć bostonkę?

Choroba bostońska oraz bostonka to określenia tej samej choroby wirusowej dłoni, stóp oraz jamy ustnej. Bostonka objawia się wystąpieniem charakterystycznej wysypki w wymienionych wyżej miejscach. Pojawia się u niemowląt oraz u dzieci do 10. roku życia. Czasami choroba bostońska może wystąpić nawet u dorosłych. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Jak leczyć bostonkę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

zdrowy spokojny sen dziecka

Jaki materac dla dziecka wybrać? Sweetsen.pl poleca

Troska o dziecko jest czymś naturalnym dla każdego rodzica. Dbamy o swoje pociechy w każdej sferze życia. Chcemy by prawidłowo się rozwijały, zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Zdrowe ciało to istotny element, zwłaszcza w czasach, w których sport i ruch nie należą do najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Wynikające z tego stanu schorzenia to między innymi wady postawy. Jest wiele metod skutecznie zapobiegających skrzywieniu kręgosłupa. Jednym z nich jest właśnie odpowiednio dobrany materac.

hashimoto dieta sok

Choroba Hashimoto a dieta – sprawdź, co powinnaś jeść!

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna w postaci przewlekłego stanu zapalnego tarczycy. Jej przyczyną mogą być czynniki genetyczne i stres, ale także zmiany poziomu estrogenów w organizmie podczas menopauzy, infekcje oraz zażywanie niektórych leków. W trakcie rozwoju Hashimoto może dojść do pojawienia się postępującej niedoczynności tarczycy. Ważne jest, aby szybko reagować i ustalić z lekarzem odpowiednią terapię. Jednak jak się okazuje, na Hashimoto duży wpływ ma również dieta. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co powinnaś jeść przy tej chorobie.

Daktyle a cukrzyca

Daktyle a cukrzyca. Czy można jeść daktyle, chorując na cukrzycę?

Jeśli jesteś miłośnikiem daktyli i chorujesz na cukrzycę, w artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: czy możesz włączyć jej do swojej diety, czy lepiej ich unikać? Najbardziej znana i rozpowszechniona jest suszona postać daktyli. Całe szczęście, że żywność w zdecydowanej większości nie jest czarna albo biała. Dany produkt może być lepszym lub gorszym wyborem, ale w jadłospisie cukrzyka zawsze zależy to również od odpowiedniego skomponowania posiłku.

Piwo a cukrzyca

Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo?

Piwo, przez wielu doceniane jedynie ze względów smakowych, jak się okazuje, posiada również unikalne walory odżywcze, ale także wysoki indeks glikemiczny. Alkohol spożywany w nadmiernej ilości może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych, głównie nadciśnienia. Wpływa również na zły stan trzustki i wątroby oraz zwiększa poziom triglicerydów we krwi. Dopuszczalna dzienna dawka alkoholu na dobę wynosi odpowiednio: dla kobiet - 20 g, a dla mężczyzn - 30 g. Jego większa ilość może zakłócić utrzymanie w równowadze poziomu cukru we krwi. Piwo a cukrzyca - czy cukrzyk może pić piwo? Czy piwo jest polecane diabetykom? Jak często mogą sięgać po nie osoby chore na cukrzycę?

COVID-19: Powiaty z obostrzeniami.

COVID-19: Powiaty z obostrzeniami. Zmiany w czerwonych i żółtych strefach

Minął właśnie tydzień od wprowadzenia na terenie 19. powiatów dodatkowych obostrzeń w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Powiaty podzielono na zielone, żółte (o średnim rygorze) i czerwone (o największym rygorze). Ministerstwo zapowiadało wówczas, że będzie na bieżąco monitorować sytuację w powiatach i aktualizować wprowadzane obostrzenia. Dzisiaj wprowadzono zmiany na liście powiatów włączonych do żółtej i czerwonej strefy, które zaczął obowiązywać od 14 sierpnia 2020 r.

Projekt listy darmowych leków dla kobiet w ciąży

Projekt listy darmowych leków dla kobiet w ciąży

W piątek 7 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało długo wyczekiwany projekt listy leków refundowanych. Ostatni wykaz opublikowano w marcu, jednak w związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa, prace nad publikacją kolejnych list zostały wstrzymane na kilka miesięcy. W efekcie od marca do końca września obowiązuje ten sam wykaz leków refundowanych. Nowa lista niesie ze sobą także długo zapowiadaną modyfikację – zestawienie darmowych leków dla kobiet w ciąży.

Esperal Kraków

Esperal Kraków - o co chodzi z zaszyciem alkoholowym?

Proces leczenia alkoholizmu głównie kojarzy się z długotrwałą terapią, która może wymagać nawet kilku lat. Psychologia to jednak niejedyna dziedzina związana z chorobą alkoholową. Farmakologia również potrafi wesprzeć alkoholika w walce o trzeźwość. Jedną z metod, która skutecznie wymusza abstynencję, jest zabieg wszycia esperalu. Kraków, Warszawa, Wrocław czy Łódź to tylko jedne z miast, gdzie wszywka alkoholowa zyskuje popularność. Co to znaczy zaszyć się?

Witaminy w diecie dziecka – jak ułożyć odpowiednią dietę dla dziecka?

Witaminy w diecie dziecka – jak ułożyć odpowiednią dietę dla dziecka?

Dieta dziecka to ważny temat, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Maluchy rosną bardzo intensywnie, dlatego każdego dnia trzeba wspierać ich organizm, by wszystkie procesy rozwojowe przebiegały prawidłowo. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu mają natomiast wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów i organów. Jak skomponować jadłospis malucha w pierwszym i drugim roku życia? Poznaj kilka wskazówek.

Pomidory - właściwości i zastosowanie w kuchni

Pomidory - właściwości i zastosowanie w kuchni. Dlaczego warto jeść pomidory?

Są słodkie, soczyste i po prostu pyszne. Mowa o pomidorach, które są jednym z najczęściej jadanych warzyw w Polsce. Dajemy je na kanapki, dodajemy do sałatek, przygotowujemy z nich przetwory i smaczne dania. To dobra informacja, ponieważ pomidory są cennym źródłem witamin i minerałów, a także innych związków, korzystnych dla naszego zdrowia. Co dobrego znajdziemy w pomidorach i jak możemy je wykorzystać w kuchni?

We wrześniu dzieci wrócą do szkół

We wrześniu dzieci wrócą do szkół. Jakie są wytyczne MEN, MZ i GIF dla szkół w dobie COVID-19?

Zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią Ministra Edukacji, od 1 września 2020 r. dzieci wrócą do szkół, by rozpocząć naukę w tradycyjny sposób. Przedstawiciele Ministerstwa już od pewnego czasu informowali, że pracują nad zasadami organizacji zajęć dydaktycznych. Efektem tego są szczegółowe wytyczne dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek edukacyjnych. Jak będzie wyglądała nauka szkolna po wprowadzeniu reżimu sanitarnego?

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Cukrzyca to choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Najwięcej osób, bo aż 80-90% przypadków, choruje na cukrzycę typu 2. W leczeniu tej choroby, swoją niebagatelną rolę odgrywa prawidłowe żywienie. Wielu cukrzyków zastanawia się, czy owoce powinny gościć na ich talerzu, czy ze względu na dużą zawartość węglowodanów, należy się ich jednak wystrzegać. Jak to jest z tymi owocami? Jeżeli jeść, to po jakie owoce mogą sięgać osoby z cukrzycą?

Nużeniec – pasożyt bytujący w ludzkiej skórze

Nużeniec – pasożyt bytujący w ludzkiej skórze. Czy może być groźny dla człowieka?

Nużeniec to niewielki roztocz pasożytniczy żerujący w skórze ssaków, którym zakażenie nie w każdym przypadku daje jednoznaczne objawy. Nużeniec występuje nie tylko w skórze ludzkiej, ale jest to problem również dla wielu gatunków zwierząt, u których choroba wywoływana obecnością nużeńca przebiega w różnoraki sposób. Czy zatem zakażenie nużeńcem może być groźne dla człowieka i jak przebiega leczenie?

Cytologia - co to za badanie?

Cytologia - co to za badanie? Kiedy zrobić cytologię?

Cytologia jest badaniem profilaktycznym i jednocześnie testem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Choć badanie cytologiczne powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, wiele z nich bagatelizuje istotność tego badania, wychodząc z założenia, że choroby nowotworowe to na pewno nie ich zmartwienie. Tymczasem statystyki dotyczące zachorowań na raka szyjki macicy w Polsce nie pozostawiają złudzeń – problem jest poważny. Co trzeba wiedzieć na temat cytologii? Jak często należy wykonywać to badanie?