Żywokost lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Żywokost lekarski to nieco zapomniana roślina. Do niedawna uznawany był za remedium na wiele uporczywych dolegliwości, jednak badania wykazały, że stosowany wewnętrznie może być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stosować go na powierzchni skóry, gdzie może zdziałać wiele dobrego. Jakie właściwości wykazuje żywokost lekarski i jak można go wykorzystać?

Żywokost lekarski - właściwości i zastosowanie

Żywokost lekarski — właściwości

Surowcem lekarskim w przypadku żywokostu lekarskiego jest jego korzeń (łac. Radix Symphyti). Ma on postać długich, grubych pędów o brunatnej, niemal czarnej barwie. Zawiera blisko 15% związków śluzowych, a także alantoinę, aminokwasy, asparginę, fruktany i fenolokwasy, sporą dawkę garbników, olejki eteryczne, saponinę i liczne sole mineralne. Ponadto zawiera także wspomniane wcześniej, szkodliwe dla zdrowia alkaloidy pirolizydynowe, m.in.: echimidynę, likopsaminę i symfytynę.

Żywokost lekarski — jak wygląda i skąd pochodzi?

Żywokost lekarski (łac. Symphytum officinale L.) jest rośliną wieloletnią, zaliczaną do rodziny ogórecznikowatych (łac. Boraginaceae). Nazywany jest także kosztywałem bądź „żywą kością”. Powszechnie występuje w Europie i Środkowej Azji, został też zawleczony na tereny Ameryki Północnej, w Polsce rośnie na terenie całego kraju, głównie w sąsiedztwie rzek, stawów i jezior. 

Żywokost może osiągać wysokość do 1,5 metra. Jego łodyga jest kanciasta i rozgałęzia się w górnej części. Liście są skrętoległe, duże i o podługowato-lancetowatym kształcie, zaostrzone. Pod ziemią kryje się gruby, pionowy i silnie rozgałęziający się korzeń, który może osiągać nawet 30 centymetrów długości. W okresie kwitnienia żywokost daje fioletowe kwiaty zebrane w zwisłe kwiatostany.

Żywokost lekarski — działanie, wskazania do stosowania

Właściwości lecznicze żywokostu w medycynie ludowej wykorzystywano od wieków. Sproszkowany korzeń tej rośliny podawano przy chorobach układu pokarmowego, sporządzano z niego maści na stłuczenia i bolące miejsca, a także przygotowywano lecznicze okłady. Wraz z rozwojem medycyny odkryto, że żywokost może być szkodliwy dla zdrowia. Zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe charakteryzują się wysoką toksycznością, a przewlekłe ich stosowanie może doprowadzić do zatrucia, uszkodzenia wątroby, zaburzeń układu nerwowego, a także rozwoju chorób nowotworowych. Z tego powodu przeciwwskazane jest stosowanie wewnętrzne żywokostu, niemniej nadal można go stosować na powierzchnie skóry, choć w ograniczonym zakresie.

Żywokost lekarski na stawy

Korzeń żywokostu lekarskiego ceniony jest za swoje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co wykorzystywane jest przy różnych problemach mięśniowo-stawowych. Stosowanie oleju żywokostowego bądź maści z jego dodatkiem może przynieść ulgę w bólu u pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, jak również złagodzić bolesne objawy przy zmianach zwyrodnieniowych, kontuzjach, a także urazach stawów i mięśni, w tym zwichnięciach, skręceniach i naciągnięciach. Można go również stosować jako uzupełnienie rekonwalescencji po złamaniach kości.

Żywokost lekarski na skórę

Zawarta w żywokoście alantoina wykazuje silne działanie proliferacyjne na komórki skóry (sprzyja ich namnażaniu), z kolei obecne w nim śluzy działają regenerująca, łagodząco, a także wygładzająco i zmiękczająco na skórę. To sprawia, że korzeń żywokostu lekarskiego znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz pielęgnacji skóry problematycznej i uszkodzonej.

Żel żywokostowy może stanowić wsparcie w leczeniu łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry (AZS), a także odmrożeń, zaś olej żywokostowy stosowany jako kosmetyk nawilży, wygładzi i zmiękczy skórę.

Żywokost lekarski na rany i obrzęki

Stosowanie wyciągu z żywokostu przyspiesza proces gojenia się ran, a także łagodzi podrażnienia skóry, w tym również oparzenia słoneczne. Ze względu na zawartość alantoiny w żywokoście stosuje się go jako środek kojący, gojący przy podrażnieniach i odmrożeniach.

Żywokost lekarski — jak dawkować?

W aptekach dostępny jest suszony korzeń żywokostu, z którego można przygotować kąpiel. 50 g korzenia żywokostu należ zalać 1,5 l wody i gotować przez 10 minut, a następnie odstawić na kolejne 30 minut. Przecedzony odwar należy dodać go wanny z wodą o temperaturze 37°C.

Tak przygotowaną kąpiel poleca się w przypadku urazów i bólu stawów, zwichnięć i złamań, otarć i obtłuczeń oraz pomocniczo w celu regeneracji tkanek. Zalecany czas kąpieli to 20 minut.

Kremy, maści i żele z żywokostem należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, aby stosować je wyłącznie zewnętrznie.

Leki i suplementy zawierające żywokost lekarski

W aptekach dostępnych jest wiele produktów z dodatkiem żywokostu. Surowiec ten bywa komponentem wieloskładnikowych maści ziołowych o działaniu rozgrzewającym bądź chłodzącym i uśmierzającym ból. Dodaje się go również do żeli i kremów działających łagodząco i regenerująco. Dostępne są również olejki żywokostowe oraz kosmetyki z dodatkiem wyciągu z tej rośliny.

W aptece możemy kupić suszony korzeń z żywokostu lekarskiego, z którego można przygotować np. odprężającą kąpiel, która przyniesie ulgę w stanach napięcia mięśniowo-szkieletowego oraz różnych dolegliwościach bólowych. Kąpiele z dodatkiem żywokostu lekarskiego działają skutecznie w przypadku bóli gośćcowych, żylaków, wrzodów, a także egzemy.

Żywokost lekarski w ciąży

Nie zaleca się stosowania żywokostu lekarskiego u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Żywokost lekarski — przeciwwskazania i środki ostrożności

Żywokost lekarski stosowany zewnętrzne uznawany jest za bezpieczny. Należy jednak pamiętać o obecnych w nim alkaloidach pirolizydynowych, które w nadmiarze mogą być szkodliwe. Z tego względu zaleca się, by żywokost stosować przez krótki czas.

Żywokost lekarski — możliwe działania niepożądane

Zawarte w żywokoście lekarskim alaloidy pirolizydynowe wykazują działanie hepatotoksyczne — długotrwałe doustne stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i rozwoju marskości tego narządu, a nawet nowotworów. Również z tego powodu odradza się stosowanie preparatów żywokostu na głębokie rany, gdyż istnieje ryzyko, że szkodliwe związki dostaną się do krwioobiegu.

Żywokost lekarski — interakcje z lekami i innymi ziołami

Brak badań, które potwierdzałyby zachodzenie interakcji między preparatami z korzeniem żywokostu a lekami i ziołami.

Żywokost lekarski w Ziołopedii — podsumowanie

Żywokost lekarskich od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej. Gdy odkryto jego toksyczne działanie, wachlarz możliwych zastosowań zmniejszył się. Mimo to żywokost nadal stosuje się zewnętrznie na rozmaite problemy skórne i dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Podejmowane są również działania, aby wyhodować odmiany żywokostu pozbawione zawartości toksycznych alkaloidów.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ziołopedia

Więcej artykułów