Nowa lista antywywozowa (kwiecień 2020 r.). Których leków może zabraknąć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-23 16:10
Nowa lista antywywozowa kwiecień 2020 r.

Od 17 kwietnia 2020 r. obowiązuje nowa, znacząco skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności. Od marca, w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, opublikowano już sześć tzw. list antywywozowych. Część z nich, zwłaszcza na początku marca, była bardzo obszerna. Ministerstwo zdrowia działało prewencyjnie, chcąc zapobiec masowemu wykupywaniu środków ochronnych, preparatów dezynfekcyjnych oraz leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Jak prezentuje się najnowszy wykaz?

Lista antywywozowa w liczbach

Można powiedzieć, że aktualny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności skurczył się do swoich pierwotnych rozmiarów. W lutym znalazło się na nim 386 produktów leczniczych, jednak już w marcu liczba ta zwiększyła się do 1324 pozycji. Wówczas dodano do niej 938 nowych farmaceutyków i produktów leczniczych – środków dezynfekcyjnych, leków działających przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także wyrobów medycznych, takich jak: maseczki ochronne, igły iniekcyjne, rękawice chirurgiczne, termometry elektroniczne. Na przestrzeni kolejnych tygodni lista ta była modyfikowana, a liczbę produktów leczniczych stopniowo zmniejszano.

Na najnowszej liście antywywozowej, która obwiązuje od 17 kwietnia, znalazło się 312 produktów leczniczych. W stosunku do listy z 1 kwietnia liczba ta zmniejszyła się o 546 pozycji!

Co zmieniło się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności?

Najważniejsza zmiana dotyczy wszystkich leków, także tych dostępnych bez recepty, oraz środków ochronnych, które trafiły do wykazu na początku marca. Z listy zniknęły maski chirurgiczne, fartuchy, rękawice chirurgiczne i termometry elektroniczne. Wykaz skrócono także o leki stosowane w przeziębieniu i grypie (m.in. Gripex Max, Gripbloker, Theraflu Total Grip, Flucontrol Hot, Coldrex MaxGrip, Apap, Codipar). To jednak nie jedyne zmiany, bowiem z listy wykreślono także:

  • Novothyral i Novothyral 75 (lewotyroksyna + liotyronina) – ten lek hormonalny stosuje się u pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy. Na liście nadal pozostają jednak Euthyrox oraz Letrox w różnych dawkach;
  • Gardasil – ta szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) trafiła na listę kilka miesięcy;
  • Vesicare (solifenacyna) – preparat ten stosuje w leczeniu objawowym naglącego nietrzymania moczu i/lub częstomoczu i parcia naglącego;
  • BCG - medac (szczepionka BCG do immunoterapii (dopęcherzowa) - preparat ten stosuje się w leczeniu nieinwazyjnego raka nabłonkowego pęcherza moczowego jak również w celu zapobiegania nawrotom  raka nabłonkowego pęcherza moczowego;
  • Depo-Medrol (metyloprednizolon) - glikokortykosteroid w formie zawiesiny do wstrzykiwać, wskazany m.in. w zaburzeniach endokrynologicznych, chorobach reumatycznych, alergicznych oraz schorzeniach układu pokarmowego;
  • Gabitril (tiagabina) – lep przeciwpadaczkowy, z listy wykreślono dawkę 5 mg i 10 mg;
  • Kreon 25 000 (pankreatyna) – preparat wspomaga procesy trawienne w przebiegu zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki;
  • Losmina (enoksaparyna) – heparyna drobnocząsteczkowa, stosowana w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzeowo-zatorowej;
  • Salofalk (mesalazyna) – lek przeciwzapalny stosowany w chorobach przewodu pokarmowego; z wykazu wykreślono czopki oraz tabletki dojelitowe.

Sprawdź aktualną listę leków zagrożonych wywozem!

Których leków nadal brakuje?

Choć lista jest zauważalnie krótsza, nadal znajdują się na niej leki, których braki zgłaszane są przez pacjentów od wielu miesięcy. Są to insuliny stosowane przez cukrzyków (np. Abasaglar, Semglee, Tresiba, Gensulin M30, Humulin N, Liprolog), mieszanki mlekozastępcze dla dzieci będących na diecie eliminacyjnej (Bebilon Pepti 2 DHA, Nutramigen Puramino, Neocate Junior, Nutramigen 2 LGG), preparaty przeciwzakrzepowe (Clexane, Xarelto, Pradaxa), hormonalna terapia zastępcza w formie plastrów (Systen 50, Systen Conti, Systen Sequi), a także leki stosowane u chorych na astmę i POChP (Berodual, Pulmicort, Atrovent).

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Szukanie leków trudno dostępnych, zwłaszcza w okresie szalejącej pandemii koronawirusa, to dla wielu pacjentów ogromna przeszkoda. Krążenie od apteki do apteki w celu realizacji recepty może zająć wiele czasu i jednocześnie naraża zdrowie pacjenta oraz napotykanych osób. Dlatego warto skorzystać z KtoMaLek.pl – wyszukiwarki, która pomoże znaleźć potrzebne leki w pobliskich aptekach. Wystarczy podać swoją lokalizację i nazwę leku, a system wygeneruje listę najbliższych aptek, które posiadaną szukane preparaty na stanie. Jeżeli zarezerwujemy lek, będzie on odłożony dla nas przez określony czas.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/27/journal/6040


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów