Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

rwa kulszowa objawy

Rwa kulszowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka przez tył uda do łydki, a czasem nawet stopy, to niewątpliwy znak, że mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej. Czasem wystarczy tylko jeden gwałtowny ruch, by poczuć dotkliwy ból. Wykonywanie codziennych czynności przy ataku rwy kulszowej jest praktycznie niemożliwe, dlatego w tym wypadku naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak radzić sobie z atakiem rwy kulszowej i co można zrobić, by uniknąć go w przyszłości?

trądzik różowaty

Trądzik różowaty - przyczyny i sposoby leczenia

Trądzik różowaty, inaczej acne rosacea, to przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Dotyka nawet 10% dorosłej populacji, głównie kobiet o jasnej karnacji, w wieku 30-55 lat. Mężczyźni chorują rzadziej, ale choroba ma ostrzejszy przebieg. Zwykle pojawia się na środkowej części twarzy w postaci rumienia, grudek i krost oraz widocznie poszerzonych naczyń krwionośnych. Nieleczony może prowadzić do trwałych zmian skórnych. Jakie są przyczyny trądziku różowatego i czy możliwe jest jego wyleczenie?

syrop z bzu

Miód, herbatki, bańki…czyli domowe sposoby na kaszel

Kaszel to zmora podczas przeziębienia. Męczy w ciągu dnia, nie daje spać w nocy. To naturalny odruch, którego nie da się kontrolować. Wywołuje go podrażnienie receptorów kaszlowych położonych w górnych drogach oddechowych. Kaszlemy, by odkrztusić flegmę, zalegającą wydzielinę – jeśli jest to możliwe, cierpimy na kaszel mokry; jeśli nie udaje się pozbyć flegmy, mamy do czynienia z kaszlem suchym. Na szczęście na kaszel, zarówno mokry, jak i suchy, jest całe mnóstwo domowych metod. Jakie są sposoby na kaszel sprawdzone przez nasze babcie?

hashimoto objawy

HASHIMOTO (przewlekłe zapalenie tarczycy) - przyczyny, objawy i leczenie

Tarczyca to mały, choć niezwykle istotny gruczoł. Jej praca wpływa na kondycję całego organizmu. Gdy przestaje prawidłowo funkcjonować, odczuwają to pozostałe narządy. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy jest Hashimoto. Nazwa tego schorzenia pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, Hakaru Hashimoto, który już w 1912 roku, podczas swojej pracy w Berlinie, opisał cztery przypadki tej przypadłości. W jaki sposób możemy rozpoznać chorobę Hashimoto i jak powinniśmy ją leczyć?