Propolis (kit pszczeli) – właściwości. Kiedy warto stosować propolis?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-28 10:53
Propolis (kit pszczeli) - właściwości

Propolis inaczej zwanym kitem pszczelim, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z kitu pszczelego z dodatkiem balsamu pyłkowego. Dzięki obecności wielu aktywnych substancji, propolis znalazł swoje zastosowanie w leczeniu różnorakich dolegliwości. Jakie właściwości posiada propolis i kiedy możemy po niego sięgać?

Propolis od wewnątrz – co w nim takiego dobrego?

Korzystne właściwości propolisu znane są już od czasów starożytnych. Nazwa propolis pochodzi od greckich słów pro (przed) i polis (miasto) oznaczający „zewnętrzny mur ochraniający miasto”. Odnosi się to do uli i pszczół, które wykorzystują kit pszczeli jako substancję wzmacniającą i zabezpieczającą ule przed rozwojem różnego rodzaju drobnoustrojów. Kit pszczeli zbierany jest przez pszczoły z roślin i ma postać gęstej, lepkiej żywicy o różnych kolorach w zależności od pochodzenia i charakterystycznym zapachu. Propolis zawiera około 300 składników aktywnych. Najliczniejszą i najlepiej poznaną grupą związków są polifenole. Są to: kwasy fenolowe: ferulowy, kumarowy, galusowy, kawowy oraz flawonoidy: kemferol, chryzyna, apigenina, galangina itd. W skład żywic propolisu wchodzą także terpenoidy: geraniol, fukosterol, sigmasterol, nerol itd. Oprócz polifenoli i żywic w propolisie znaleźć można również woski, polisacharydy, a także część mikroelementów takich jak żelazo, miedź, krzem, magnez, selen, fosfor czy krzem. Zawartość tych minerałów jest różna w zależności od źródła pochodzenia kitu pszczelego.

Właściwości lecznicze propolisu

Do jednego z najbardziej poznanych działań propolisu jest jego aktywność wobec gronkowców, dermatofitów, paciorkowców oraz grzybów drożdżoidalnych. Na jego działanie wrażliwy jest także wirus grypy, opryszczki oraz wirus zapalenia opon mózgowych. Dodatkowo, kit pszczeli ma także działanie regeneracyjne - przyspieszające odnowę tkanek i ich bliznowacenie. Ponadto, można mu przypisać właściwości:

  • immunostymulujące – zwiększa odporność i funkcje obronne organizmu;
  • antyoksydacyjne, dzięki czemu działa przeciwnowotworowo;
  • zabezpieczające naczynia krwionośne przez wytworzeniem się zakrzepów;
  • łagodzące w chorobach skóry;
  • hamujące stany zapalne gardła, krtani i jamy ustnej;
  • hepatoprotekcyjne szczególnie wpływa na poprawę w trakcie wczesnego stadium wirusowego zapalenia wątroby;
  • antyreumatyczne;
  • stymulujące krążenie krwi;
  • poprawiające witalność przy zmęczeniu i osłabieniu.

Dla kogo stosowanie propolisu nie jest zalecane?

Niestety pomimo szerokich właściwości zdrowotnych propolisu, z racji jego naturalnego pochodzenia, jest również silnym alergenem. Przed jego użyciem warto upewnić się czy nie występuje uczulenie na inne produkty pszczele takie jak miód czy pyłek pszczeli. Przy jego miejscowym stosowaniu może wystąpić świąd skóry, zaczerwienienie oraz opuchlizna, natomiast przyjmując go doustnie może pojawić się obrzęk błon śluzowych oraz spadek ciśnienia tętniczego.

WAŻNE!

Bezpieczniejszym sposobem na sprawdzenie czy występuje alergia czy nie, będzie delikatne wtarcie odrobiny propolisu w zgięcie ręki i obserwowanie reakcji organizmu i ewentualnych skutków ubocznych.

Kiedy warto sięgać po propolis?

Preparaty z propolisem warto używać pomocniczo w leczeniu chorób układu oddechowego o różnej etiologii - w szczególności chorób gardła i krtani, a także przy pleśniawkach, aftach oraz zapaleniu języka. Ponadto stosowany jest wspomagająco w leczeniu wrzodów, stanu zapalnego po usunięciu zęba, leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń czy owrzodzeń. Propolis okazuje się być również dobrym wyborem w przypadku osób zmagających się z problemem łupieżu, trądziku i łojotoku. Dzięki jego zawartości w kosmetykach takich jak kremy, mydła czy szampony - każdy znajdzie coś dla siebie. W aptekach znaleźć go można w postaci tabletek, kropli, nalewek, maści, czopków, aerozolu czy pudru (Propolisan, Propolis Oleofarm, Maść Propolis Ekamedica, Maść propolisowa, Propolis Herbapol, Gardło propolis Apteo Plus). Wybór jest ogromny.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów