Dieta w wieku 40–50 lat

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-27 12:28
Dieta w wieku 40–50 lat

Po 40. roku życia zmiany zachodzące w naszym ciele stają się coraz bardziej widoczne. Spowolniona przemiana materii, trudności w zrzuceniu zbędnych kilogramów - to tylko niektóre z problemów, jakie dotykają ludzi w sile wieku. Aby móc przez długi czas cieszyć się sprawnym ciałem, warto zadbać o prawidłową dietę, która nie tylko utrzyma je w doskonałej formie, ale także zapewni nam świetne samopoczucie.

Jakie zmiany zachodzą w dojrzałym organizmie?

Na początku należy uświadomić sobie jedną rzecz: po 40. roku życia funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, a skutki tych zmian mniej lub bardziej wpływają na zdrowie. Przede wszystkim zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, które są obecnie pierwszą przyczyną wszystkich zgonów na świecie. Należy także wziąć pod uwagę to, że wraz ze wzrostem wieku zmniejsza się tempo naszego metabolizmu, przez co znacznie trudniej jest nam zrzucić zbędne kilogramy i zachować odpowiednią sylwetkę.  Skoro nasz organizm nie jest w stanie bronić się sam w zadowalającym stopniu, musimy mu pomóc odpowiednio dobraną dietą. W niektórych przypadkach zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna i powinna być stosowana stale. Osoby po 40. roku życia powinny sięgnąć po produkty mniej kaloryczne, ponieważ ich zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Warto także zmniejszyć porcje zjadanych posiłków i zwiększyć ich częstotliwość - najlepiej 4-5 posiłków dziennie.

Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych

Choroby sercowo-naczyniowe są obecnie najczęstszymi przyczynami zgonów. Przekroczenie 40. roku życia to najwyższy czas na zadbanie o zdrowe i silne serce oraz układ krążenia. Jak wiadomo, tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i cholesterol nie są sprzymierzeńcami w tej walce. Ograniczenie ich spożywania znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego (m.in. powstawania blaszki miażdżycowej) i przyczyni się do ich lepszego funkcjonowania. Nie wolno jednak zapominać o spożywaniu tłuszczów korzystnych dla naszego zdrowia - tłuszczów nienasyconych, roślinnych. Należy wzbogacić swoją dietę o oleje roślinne. Wieprzowinę warto zamienić na chudą wołowinę, drób lub ryby, a zamiast tłustego sera można wybrać ten o niższej zawartości tłuszczu.

Ogranicz ilość spożywanego cukru

Od dawna wiadomo, że nadmierne spożywanie cukru nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Tempo metabolizmu po 40. roku życia spada, a zrzucenie nagromadzonych codziennie kalorii będzie znacznie trudniejsze niż 20 lat wcześniej. Oprócz tego cukier potrafi wyrządzić niemałe szkody naszym zębom. Warto więc unikać spożywania przetworzonych cukrów prostych, a w ramach zdrowych przekąsek wybrać warzywa czy niewielkie ilości owoców.

Nie dosalaj

Niestety, ograniczeń ciąg dalszy. Sól jest składnikiem, który w znacznej mierze może się przyczynić do powstania nadciśnienia tętniczego - jednej z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Jej nadużywanie może doprowadzić do poważnych dolegliwości. Należy także wziąć pod uwagę to, że żywność przetworzona zawiera duże ilości soli, które nadają tym potrawom smak. Warto więc unikać kupowania tego typu produktów i starać się przygotowywać posiłki samemu.

Postaw na warzywa i owoce

O korzyściach płynących ze spożywania warzyw i owoców wie chyba każdy. Wzbogacenie diety o znaczne ilości warzyw i owoców dostarczy naszemu organizmowi wielu korzystnych składników, m.in. antyoksydantów czy witamin, które utrzymają nasz organizm w dobrej kondycji i opóźnią procesy starzenia.

Zadbaj o swoje zdrowie

Prawidłowo dobrana dieta powinna zapewnić wszystkie wartości odżywcze, konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdarza się jednak, że potrzebna będzie suplementacja niektórych składników za pomocą leków lub suplementów diety, które pomogą dostarczyć niezbędną ilość potrzebnych składników odżywczych. W aptece znaleźć można szeroki wybór preparatów, np. z magnezem (Magne B6, MagLek B6), wapniem (Calperos 500, Wapń Myvita) czy witaminami (Multiwitamina Apteo, Multiwitamina Cephamed, Multiwitamina Colfarm).

Dieta to nie wszystko!

Komponowanie prawidłowego jadłospisu jest niezmiernie ważne dla zachowania odpowiedniego zdrowia, jednak równie istotny jest regularny wysiłek fizyczny, Dzięki niemu ciało pozostanie sprawne przez długi czas. Nawet codzienna 10-minutowa aktywność fizyczna może okazać się wystarczająca, aby zapewnić nam zdrowie i dobre samopoczucie na resztę dnia.  

Pamiętaj, że dostępność wielu leków i suplementów diety w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów