Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 18 maja. Zmiany dla gastronomii, salonów kosmetycznych, transportu publicznego i szkół

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-14 14:22
COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 19 maja

Po wcześniejszym zamrożeniu gospodarki Polskie władze podejmują kolejne kroki, by stopniowo znosić nałożone ograniczenia. Od 4 maja pracę mogły wznowić żłobki i przedszkola, hotele i pozostałe obiekty noclegowe, a także niektóre placówki kulturalne. Do pracy wrócili także rehabilitanci. Teraz nadszedł czas na kolejny, trzeci już etap luzowania restrykcji. Od 18 maja działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Ponadto, do szkół mają wrócić młodsze dzieci, zmienią się również zasady podróżowania komunikacją miejską.

Ponowne otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich długo musieli czekać na tę decyzję, ale już od najbliższego poniedziałku będą mogli otworzyć drzwi salonów dla klientów. Oczywiście wznowienie działalności wiąże się z przestrzeganiem reżimu sanitarnego. Klienci powinni być umawiani telefonicznie lub on-line na konkretne godziny, by oczekujące osoby nie gromadziły się w poczekalni. Osoba wykonująca poszczególne zabiegi powinna nosić maseczkę i rękawiczki oraz, w miarę możliwości, korzystać z jednorazowych akcesoriów i narzędzi do pracy. Wszelkie powierzchnie, z którymi klient mógł mieć styczność, a także narzędzia i urządzenia powinny być regularnie sprzątane i dezynfekowane. Klienci salonów zobowiązani są do noszenia maseczek, gogli lub przyłbic – w zależności od wykonywanego zabiegu.

Jakie zmiany w gastronomii?

Również od 18 maja działalność mogą wznowić lokale gastronomiczne. Co bardzo istotne, goście będą mogli zjeść posiłek zarówno w środku lokalu, jak i w ogródku restauracyjnym, jednak na jednego klienta musi przypadać co najmniej 4 m2. Między stolikami musi być zachowana odległość 2 metrów, zaś goście powinni zachowywać 1,5 metra dystansu, gdy siedzą przy osobnych stolikach. Obsługa powinna korzystać z maseczek oraz rękawiczek, goście mogą zdjąć maseczkę, gdy siedzą już przy stoliku.

Stoliki w lokalu muszą być dezynfekowane po każdym kliencie, wówczas należy go widoczne oznaczyć jako „zdezynfekowany”. Przed wejściem do lokalu goście powinni dezynfekować ręce. Ponadto, właściciele muszą udostępnić dozowniki z płynem do dezynfekcji w obrębie sali jadalnej oraz przy wyjściu z toalet.

Nowe zasady w komunikacji miejskiej

Do tej pory podróżowanie komunikacją miejską było utrudnione ze względu na niskie limity liczby pasażerów w poszczególnych środkach transportu. Od 18 maja limit pasażerów zostanie podwyższony, by tramwajem, autobusem czy metrem mogło jeździć równocześnie więcej osób. 

W zależności od decyzji organów zarządzających transportem publicznym, na pokład będzie mogło wejść:

  • tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących;
  • tylu pasażerów, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc (siedzących i stojących).

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci klas 1-3

Kolejne zmiany wprowadzane będą także w zakresie opieki nad najmłodszymi uczniami klas szkoły podstawowej. Już od 25 maja szkoły będą mogły prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Zajęcia te będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi, jednak ostatecznie do dyrektorów placówek należeć będzie decyzja, w jakiej formie prowadzona będzie nauka – stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 zostanie przedłużony.

Ponadto, od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Nieco później, bo od 1 czerwca możliwe będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów. Dotyczyć to będzie nauczycieli wszystkich przedmiotów.

Kultura, sport, uczelnie, uroczystości religijne – co się zmieni?

Placówki kulturalne i uczelnie

18 maja nastąpi kolejne poluzowanie obostrzeń w świecie kultury i szkolnictwa wyższego. Działać będą mogły kina plenerowe, w tym także te samochodowe. Będzie można wznowić prace na planach filmowych oraz przy nagraniach fonograficznych i audiowizualnych, a także próby i ćwiczenia.

Możliwe będą indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych. Przywrócone zostaną także zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatnich lat studiów oraz wszystkie te zajęcia, których nie da się realizować zdalnie.

Obiekty sportowe

Ogłoszone zmiany niosą dobre wiadomości dla miłośników sportu. Od 18 maja zwiększy się limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych, jak również w zamkniętych salach i halach sportowych.

Uroczystości religijne

Złagodzenie restrykcji dotyczy także miejsc sprawowania kultu. Do tej pory na jednego uczestnika uroczystości religijnej musiało przypadać 15 m2. Już od niedzieli 17 marca będzie to 10 m2 na 1 osobę, co oznacza, że np. w mszy będzie mogło uczestniczyć więcej wiernych.

Szczegółowe informacje na temat III etapu znoszenia obostrzeń oraz konkretne wytyczne dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/3etap.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów