Jak poprawić trawienie? Domowe i apteczne porady
Wzdęcia, uczucie pełności, ból i dyskomfort w żołądku to tylko niektóre objawy szeroko pojętych problemów z trawieniem. Często wydaje nam się, że jedynym sposobem na ich uniknięcie jest rezygnacja z ulubionych potraw. Ale czy na pewno? Jak inaczej możemy sobie pomóc?
Przyczyny problemów trawiennych
Aby lepiej radzić sobie z problemami trawiennymi, należy w pierwszej kolejności poznać ich przyczyny i prawidłowo powiązać z nimi nasze objawy. Układ pokarmowy jest bardzo złożony, a na jego prawidłowe działanie składa się wiele procesów oraz współpraca wielu narządów.
Niestrawność jest zwykle spowodowana niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawiennych. Czujemy wtedy tzw. „ciężkość na żołądku”, zwłaszcza po obfitym posiłku. Może się zdarzyć, że niestrawność wywołuje tylko konkretny rodzaj potraw, np. potrawy tłuste. Innym przykładem dolegliwości po spożyciu konkretnych produktów jest nietolerancja laktozy, czyli bóle brzucha i gromadzenie gazów spowodowane przyjmowaniem produktów mlecznych. Wzdęcia i utrudnienie odejścia gazów, podobnie jak zaparcia mogą także wynikać z niedostatecznej perystaltyki jelit.
Kiedy zdamy sobie sprawę z przyczyn naszych dolegliwości, możemy podjąć odpowiednie kroki, aby im zaradzić. Niektóre sposoby są jednak uniwersalne i sprawdzą się w każdym przypadku.
Zdrowe przyzwyczajenia poprawią Twoje trawienie
Właściwe odżywianie się jest nieodzowne w walce z problemami trawiennymi. Regularne posiłki, spożywane co 3-4 godziny, za to mniej obfite, są optymalne dla naszego organizmu. Warto przyzwyczaić organizm do jedzenia o tej samej porze – automatycznie zacznie on wydzielać więcej enzymów o określonych godzinach, co przełoży się na lepsze trawienie. Oprócz odpowiednich wielkości posiłków warto także zadbać o różnorodność potraw – przykładowo urozmaicić dietę typowo mięsną lub tłustą świeżymi warzywami.
W prawidłowej pracy układu pokarmowego istotną rolę odgrywa też aktywność fizyczna – poprawia perystaltykę jelit, co może przynieść ulgę we wzdęciach, gromadzeniu gazów i zaparciach.
Moc ziół, czyli roślinne wsparcie trawienia
Sposobem na poprawę trawienia, po który bardzo często sięgamy, są różnego rodzaju napary ziołowe. Zwykle do opisu ich działania używa się ogólnego sformułowania „zioła na trawienie”, co nie do końca daje informacje o konkretnym kierunku działania danego surowca.
- W przypadku uczucia ciężkości i bólu zlokalizowanego w górnej części brzucha występującego po posiłku, zwłaszcza obfitym, sprawdzą się zioła zwiększające wydzielanie w przewodzie pokarmowym. Goryczka żółta (Zioł. Korzeń goryczki), czy drapacz lekarski (Zioł. Ziele Drapacza lekarskiego) zwiększają wydzielanie żołądkowe, ale z tego samego powodu nie są wskazane u osób z nadkwasotą oraz chorobą wrzodową.
- Często stosuje się zioła żółciopędne, takie jak mięta pieprzowa (Mięta Apteo Natura), mniszek lekarski (Zielnik Świata Mniszek Lekarski) czy karczoch zwyczajny (Herbatka Ziołowa Liść karczocha). Ważnym jest, aby ziół żółciopędnych nie stosować w niedrożnościach dróg żółciowych. W przypadku chorób wątroby i trzustki należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
- Pomocniczo można zażywać owoce ostropestu (Ziolovital Premium Ostropest Plamisty Mielony) o działaniu hepatoprotekcyjnym.
- Kolejną grupą są rośliny o działaniu wiatropędnym – ułatwiają one odejście gazów w jelitach, niwelując wzdęcia i uczucie pełności. Zaliczamy tu koper włoski (Koper Włoski Apteo Natura), kminek (Kminek Mielony, Kminek cały) czy rumianek (Rumianek Apteneo fix, Zioł.Fix Rumianek).
Apteczne sposoby na trawienie
Nie zawsze potrafimy samodzielnie rozpoznać rodzaj dolegliwości trawiennych - warto wtedy poradzić się farmaceuty. W aptekach dostępnych jest wiele mieszanek ziołowych wspomagających trawienie (Verdin fix, Gastrosan), wiele ziół i mieszanek jest dostępnych w formie tabletek i kapsułek. Pośród preparatów dostępnych w aptece znajdziemy także środki rozkurczowe i przeciwbólowe (Buscopan, No-spa), z symetykonem (Spumax, Espumisan) lub substancje wspomagające pracę wątroby z sylimaryną (Sylimarol), choliną i fosfolipidami (Essentiale Forte, Esseliv Forte). W porozumieniu z lekarzem można stosować także izolowane enzymy trzustkowe (Kreon Travix) lub laktazę (Lactocontrol), której niedobór stwierdza się u osób z nietolerancją laktozy.
Dostępność wybranych preparatów w najbliższych aptekach możesz z łatwością sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.