Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak poprawić trawienie? Domowe i apteczne porady

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-22 11:41
Jak poprawić trawienie?

Wzdęcia, uczucie pełności, ból i dyskomfort w żołądku to tylko niektóre objawy szeroko pojętych problemów z trawieniem. Często wydaje nam się, że jedynym sposobem na ich uniknięcie jest rezygnacja z ulubionych potraw. Ale czy na pewno? Jak inaczej możemy sobie pomóc?

Przyczyny problemów trawiennych

Aby lepiej radzić sobie z problemami trawiennymi, należy w pierwszej kolejności poznać ich przyczyny i prawidłowo powiązać z nimi nasze objawy. Układ pokarmowy jest bardzo złożony, a na jego prawidłowe działanie składa się wiele procesów oraz współpraca wielu narządów.

Niestrawność jest zwykle spowodowana niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawiennych. Czujemy wtedy tzw. „ciężkość na żołądku”, zwłaszcza po obfitym posiłku. Może się zdarzyć, że niestrawność wywołuje tylko konkretny rodzaj potraw, np. potrawy tłuste. Innym przykładem dolegliwości po spożyciu konkretnych produktów jest nietolerancja laktozy, czyli bóle brzucha i gromadzenie gazów spowodowane przyjmowaniem produktów mlecznych. Wzdęcia i utrudnienie odejścia gazów, podobnie jak zaparcia mogą także wynikać z niedostatecznej perystaltyki jelit.

Kiedy zdamy sobie sprawę z przyczyn naszych dolegliwości, możemy podjąć odpowiednie kroki, aby im zaradzić. Niektóre sposoby są jednak uniwersalne i sprawdzą się w każdym przypadku.

Zdrowe przyzwyczajenia poprawią Twoje trawienie

Właściwe odżywianie się jest nieodzowne w walce z problemami trawiennymi. Regularne posiłki, spożywane co 3-4 godziny, za to mniej obfite, są optymalne dla naszego organizmu. Warto przyzwyczaić organizm do jedzenia o tej samej porze – automatycznie zacznie on wydzielać więcej enzymów o określonych godzinach, co przełoży się na lepsze trawienie. Oprócz odpowiednich wielkości posiłków warto także zadbać o różnorodność potraw – przykładowo urozmaicić dietę typowo mięsną lub tłustą świeżymi warzywami.

W prawidłowej pracy układu pokarmowego istotną rolę odgrywa też aktywność fizyczna – poprawia perystaltykę jelit, co może przynieść ulgę we wzdęciach, gromadzeniu gazów i zaparciach.

Moc ziół, czyli roślinne wsparcie trawienia

Sposobem na poprawę trawienia, po który bardzo często sięgamy, są różnego rodzaju napary ziołowe. Zwykle do opisu ich działania używa się ogólnego sformułowania „zioła na trawienie”, co nie do końca daje informacje o konkretnym kierunku działania danego surowca.

Apteczne sposoby na trawienie

Nie zawsze potrafimy samodzielnie rozpoznać rodzaj dolegliwości trawiennych - warto wtedy poradzić się farmaceuty. W aptekach dostępnych jest wiele mieszanek ziołowych wspomagających trawienie (Verdin fix, Gastrosan), wiele ziół i mieszanek jest dostępnych w formie tabletek i kapsułek. Pośród preparatów dostępnych w aptece znajdziemy także środki rozkurczowe i przeciwbólowe (Buscopan, No-spa), z symetykonem (Spumax, Espumisan) lub substancje wspomagające pracę wątroby z sylimaryną (Sylimarol), choliną i fosfolipidami (Essentiale Forte, Esseliv Forte). W porozumieniu z lekarzem można stosować także izolowane enzymy trzustkowe (Kreon Travix) lub laktazę (Lactocontrol), której niedobór stwierdza się u osób z nietolerancją laktozy.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższych aptekach możesz z łatwością sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów