Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Glukometr (aparat do mierzenia poziomu cukru) – co należy o nim wiedzieć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-04 13:28
Glukometr - co należy o nim wiedzieć?

Glukometr to małe i praktyczne urządzenie służące do pomiaru cukru we krwi w warunkach domowych. Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych urządzeń medycznych. Umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości związanych z glikemią, dzięki czemu można znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju powikłań związanych z cukrzycą. Dla osób chorujących na cukrzycę jest on niezmiernie ważny, ponieważ muszą z niego korzystać nawet do kilkunastu razy dziennie. W jaki sposób działają aparaty do pomiaru cukru? Kiedy używać glukometru, i jak prawidłowo wykonać pomiar?

Jak działa glukometr?

Glukometry mogą różnić się budową i w zależności od tego i sposobem działania. Pierwszy z nich to tzw. metoda fotochemiczna wykorzystująca pomiar ilości światła odbitego od paska pomiarowego, na którym znajduje się próbka krwi. Z kolei pomiar mikroprądu przepływającego przez pole na pasku, na którym znajduje się kropla to metoda elektrochemiczna. Kiedy glukometr zakończy analizowanie próbki, na wyświetlaczu pojawia się wynik z poziomem cukru we krwi.

Glukometr może działać przez kilka lat, ale wykorzystywane do niego paski są jednorazowego użytku. Paski do pomiaru cukru muszą być kompatybilne z urządzeniem. Można zakupić je w aptece (Accu-Chek Active, Accu-Chek Performa, Contour Plus, Contour TS, Diagnostic Gold Strip, iXell, Glucomaxx), ważne aby pasowały do modelu, który posiadamy. Jeżeli pacjent ma stwierdzoną cukrzycę wystarczy, że zgłosi się do lekarza prowadzącego po receptę, a w aptece zakupi takie paski z odpowiednią zniżką.

Zasady używania glukometru

Glukometr to urządzenie proste w obsłudze. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, do których należy się zastosować przed przystąpieniem do wykonywania pomiaru. Na samym początku warto sprawdzić datę ważności pasków pomiarowych oraz wykonać kalibrację (jeżeli takie są zalecenia producenta). Należy pamiętać, aby glukometr i paski przechowywać w suchym miejscu, gdyż narażanie ich na skrajne temperatury może spowodować błędy pomiaru i szybkie psucie sprzętu. Pomiar wykonuje się w temperaturze pokojowej, z dala od pola elektromagnetycznego, czyli od telefonów, komputerów, a nawet lodówki.

Przed przystąpieniem do pomiaru należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem oraz dokładnie je osuszyć. Dodatkowo można wykonać krótki masaż od strony dłoni w kierunku nakłuwanego palca, co ułatwi wydostanie się kropli krwi. Następnie wykonuje się nakłucie bocznej powierzchni opuszki palca, tak aby krew wypływała samoistnie, bez konieczności jej wyciskania. Kolejnym krokiem, jest umieszczenie paska testowego w glukometrze i nałożenie na niego kropli krwi – metoda fotometryczna, lub przyłożenie kropli do końcówki paska – metoda elektrochemiczna. Do wykonania pomiaru należy używać pierwszej kropli krwi.

Kto powinien używać glukometru?

Są to przede wszystkim chorzy na cukrzycę. W tym schorzeniu bardzo często występują zaburzenia poziomu cukru we krwi, które trzeba koniecznie monitorować. Ciągłe wahania jego poziomu mogą prowadzić do bardzo wielu powikłań, do których zalicza się: hiperglikemię, hipoglikemię, kwasicę mleczanową, neuropatię cukrzycową, utratę wzroku, zaburzenia w funkcjonowania nerek czy podniesione ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Cukrzycy używają glukometru nawet kilka razy dziennie, co pozwala na ciągłą kontrolę swojego stanu zdrowia. Kolejną grupą stosującą glukometry w warunkach domowych są kobiety w ciąży, u których stwierdzono cukrzycę ciążową. W tym ważnym dla kobiety czasie warto szczególnie zadbać o swoje zdrowie.

Biorąc pod uwagę fakt, iż kilka tysięcy osób w Polsce nie wie, że ma cukrzycę (jej objawy często pojawiają się dopiero po kilku latach), warto raz do roku robić badania profilaktyczne - w tym glikemię na czczo. Pozwoli nam to na monitorowanie naszego stanu zdrowia i ewentualne wczesne wykrycie cukrzycy. Jest to szczególnie ważne jeśli ktoś z naszej rodziny choruje na cukrzycę. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dostępność pasków do glukometrów oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów