Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF: Wycofanie 4 serii leku Montelukast Bluefish

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-23 13:10
4 serie leku Montelukast Bluefish wycofane

22 kwietnia 2020 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju czterej serii produktu leczniczego Montelukast Bluefish, dostępnego w formie tabletek do rozgryzania i żucia, stosowanego u dzieci i młodzieży. Dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży tego preparatu?

Montelukast Bluefish 5 mg – kiedy się stosuje?

Substancją czynną preparatu Montelukast Bluefish jest montelukast przeciwastmatyczny lek o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegający skurczom oskrzeli. Wskazany jest w zapobieganiu astmie, w której przebiegu  dominującym objawem są skurcze oskrzeli spowodowane wysiłkiem fizycznym.

Montelukast Bluefish 5 mg stosuje się w terapii astmy jak lek pomocniczy u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną do umiarkowanej, jak również u pacjentów z przewlekłą astmą łagodną zamiast małych dawek wziewnych kortykosteroidów. Lek ten zalecany jest u dzieci w wieku od 6. do 14. lat, ma formę tabletek do rozgryzania i żucia.

Montelukast Bluefish 5 mg – dlaczego wycofano cztery serie?

Wycofanie czterech serii leku Montelukast Bluefish 5 mg nastąpiło na wniosek Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, stwierdzono bowiem niezgodność pomiędzy treścią opakowania zewnętrznego, a zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego i zatwierdzonym oznakowaniem opakowania zewnętrznego.

Okazało się, że na opakowaniu zewnętrznym produktu leczniczego znalazła się informacja, iż produkt przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 2. do 5. lat. Zgodnie z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego lek ten przeznaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 6. do 14. lat.

Zgodnie z decyzją wydaną dnia 22 kwietnia 2020 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Montelukast Bluefish (Montelukastum), 5 mg, tabletki do rozgryzania i żucia o numerach serii:

  • numer serii: 19E528, data ważności: 31.03.2023
  • numer serii: 19E529, data ważności: 31.03.2023
  • numer serii: 19E530, data ważności: 31.03.2023
  • numer serii: 19E531, data ważności: 31.03.2023

Podmiotem odpowiedzialnym jest Bluefish Pharmaceuticals AB, Szwecja.

Źródłohttps://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4225


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów