
Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2018 r.
Po długim oczekiwaniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków refundowanych. Nowa lista będzie obowiązywała do końca sierpnia 2018 r. Jakie preparaty znalazły się na wykazie?
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 981 aptekach
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.
Po długim oczekiwaniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków refundowanych. Nowa lista będzie obowiązywała do końca sierpnia 2018 r. Jakie preparaty znalazły się na wykazie?
Bóle stawowe, w tym także bóle kolan, mogą mieć wiele przyczyn. Zwykle powodem są urazy, przeciążenia, a także postępujące zmiany zwyrodnieniowe, jednak nie są to jedyne czynniki, które mogą powodować ból. Staw kolanowy jest największym stawem w naszym ciele, dlatego jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla zachowania prawidłowej postawy i sprawności. Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy boli nas kolano?
Kiełki cieszą się rosnącą popularnością wśród fanów zdrowego odżywiania. Są łatwe w hodowli, a do wyboru mamy wiele ich rodzajów, które zawierają mnóstwo witamin i minerałów, korzystnych dla naszego zdrowia. Które nasiona możemy wykorzystać do kiełkowania? W jaki sposób hodować kiełki w warunkach domowych?
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na skorygowanie widzenia u osób z krótko- lub nadwzrocznością było stosowanie szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Dzisiaj pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wad wzroku, która pozwala całkowicie usunąć wady refrakcji. Jedna czy jest to bezpieczny zabieg? I czy każdy może go wykonać?
Z początkiem lipca wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych, na którą czeka wielu pacjentów. Z ostatnich doniesień wynika, że na nowym wykazie może się znaleźć szczepionka przeciwko grypie. Kto będzie mógł skorzystać z tej refundacji?
21 czerwca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu kilku serii nasion kozieradki oraz wstrzymaniu w obrocie serii leku Salmex, stosowanego w leczeniu astmy i POChP. Co było przyczyną decyzji GIF i o które serie produktów chodzi?
Ból w prawym boku brzucha najczęściej kojarzymy z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Jednak przyczyn bólu w tym miejscu może być naprawdę wiele. Zwykle objawy ustępują po kilku godzinach, jednak długotrwały i uciążliwy ból po prawej stronie jamy brzusznej powinien nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego.
Każdy człowiek powinien regularnie wykonywać profilaktyczne badania krwi. Pozwalają one monitorować stan naszego zdrowia oraz wykrywać na wczesnym etapie wszelkie niepokojące procesy zachodzące w naszym organizmie. Najbardziej podstawowym badaniem jest morfologia krwi, którą zlecić może lekarz pierwszego kontaktu.
Zdarza Ci się odczuwać piekący ból w klatce piersiowej po posiłku? Masz wrażenie, że kwaśny sok żołądkowy cofa się z żołądka do przełyku? To najprawdopodobniej zgaga, która jest głównym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. W treści artykułu postaramy się przybliżyć, co wpływa na występowanie zgagi, jakie są jej typowe symptomy. Dowiesz się także, jakie są popularne i skuteczne sposoby na pozbycie się zgagi — te domowe oraz dostępne w aptece.
15 czerwca 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu serii popularnego produktu leczniczego Alka-Prim. Dlaczego GIF zdecydował o wycofaniu tego leku?
Rozpoczynanie dnia od „małej czarnej” to dla wielu osób swoisty rytuał. Potem jeszcze popołudniowe latte do ciasta, szybka kawa w biegu i cappuccino na podwieczorek. Jednak czy spożywanie kawy na pewno jest korzystne dla naszego zdrowia? Wiele się mówi na temat jej negatywnego wpływu na ciśnienie czy wypłukiwanie magnezu i wapnia z organizmu. Jak to naprawdę jest z tą kawą?
Choć mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka, zdarzają się sytuacje, gdy rodzice nie mają wyjścia i zmuszeni są podać dziecku mleko modyfikowane. Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji, jednak rynek mieszanek mlekozastępczych stale rośnie i sporo rodziców decyduje się na taką właśnie formę karmienia. Warto więc spytać, czy mleko modyfikowane jest bezpieczne dla Twojego dziecka?
Choć nadal aktywni i młodzi duchem, ludzie po czterdziestce powoli zaczynają odczuwać negatywne skutki starzenia się. To czas, w którym dostarczanie do organizmu odpowiednich witamin i minerałów jest szczególnie ważne. Osoby po czterdziestce nadal są bowiem aktywne zawodowo, realizują się w życiu rodzinnym, mają swoje hobby. O jakich witaminach trzeba pamiętać po 40. roku życia?
Dobrze zbilansowana dieta powinna obfitować w różnorodne produkty, które dostarczą nam szereg witamin, minerałów oraz makro- i mikroskładników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Oprócz świeżych warzyw i owoców, zbóż oraz mięsa i ryb, w naszej diecie powinno się znaleźć również miejsce dla orzechów. Są nie tylko smaczną i zdrową przekąską, ale także cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i minerałów.
Zbliżające się wakacje to czas, gdy większą część dnia spędzamy na świeżym powietrzu. Letnia pogoda sprzyja uprawianiu sportów, spacerowaniu, czy zwykłemu przesiadywaniu na łonie natury. Niestety wiąże się to również z bliskim kontaktem z insektami. Szczególnie zła sławą okryte są szerszenie, które zbudzają strach. Czy słusznie? Co zrobić, gdy ukąsi nas szerszeń?
Aby z samego rana dodać sobie energii, wiele osób instynktownie sięga po kubek aromatycznej małej czarnej. Kawa jednak nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia, zwłaszcza, że istnieje wiele innych, bardziej skutecznych sposobów. Jak pobudzić organizm bez kawy? Sprawdź!
Dla wielu alergików czerwiec to jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Właśnie na ten okres przypada najintensywniejsze pylenie traw właściwie we wszystkich regionach kraju. Jeżeli alergia to także Twój problem, sprawdź, które rośliny pylą w czerwcu i jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami uczulenia.
W ostatnim czasie tatuaże stały się niezwykle popularną formą zdobienia ciała. Studia tatuażu prześcigają się w tworzeniu nowych technik i wzorów, które przyciągają kolejnych amatorów tej formy sztuki. Trzeba jednak pamiętać, że tatuaż to pamiątka na całe życie, która nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Warto zatem zadać sobie pytanie, czy tatuaże są zdrowe?
Witamina C, inaczej kwas L-askorbinowy, jest najbardziej popularną wśród witamin. Polecana jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy rozpoczyna się sezon na przeziębienia. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się termin "witamina C lewoskrętna", która uważana jest za „naturalną” i „prawdziwą” formę witaminy C. Czy rzeczywiście jest lepsza od tej dostępnej w aptekach?
Witaminy oraz składniki mineralne pełnią niezwykle ważną rolę w naszym organizmie, regulując wiele procesów metabolicznych. Zapotrzebowanie na nie zmienia się wraz z wiekiem, dlatego nie zawsze warto sięgać po wieloskładnikowe suplementy. Inne składniki będą potrzebne nastolatkowi, a inne osobie w średnim wieku. Dzisiaj zajmiemy się witaminami i minerałami dla dwudziestolatków.
23 maja 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu dziewięciu serii antybiotyku Amotaks. Dlaczego lek został wycofany i których serii dotyczy decyzja GIF?
Wątroba to organ, który pełni w naszym ciele szereg ważnych funkcji. Dzięki zdolności do samoregeneracji, potrafi radzić sobie z naszym, nie zawsze najzdrowszym, trybem życia. Nic jednak nie trwa wiecznie i nawet najwytrzymalsza wątroba w końcu powie „dość!”. Dlatego warto o nią dbać każdego dnia.
Od 15 maja 2018 r. obowiązuje zaktualizowane obwieszczenie dotyczące wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Na listę trafiło więcej leków, niż poprzednim razem. Co się zmieniło w porównaniu z marcowym wykazem?
Dorośli z własnego doświadczenia wiedzą, że wizyta u dentysty to żadna przyjemność. Niestety często te negatywne doświadczenia i emocje przenosimy na swoje pociechy, co przynosi opłakane rezultaty. Dziecko jeszcze przed pierwszą wizytą u dentysty odczuwa strach i nie chce wejść do gabinetu. Czasem stres jest tak duży, że maluch nie jest w stanie współpracować ze stomatologiem, co uniemożliwia przeprowadzenie kontroli czy leczenia uzębienia. Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?
Wakacje za pasem, a waga od początku roku nadal stoi w miejscu? Jeszcze nie jest za późno, by włożyć wymarzoną letnią sukienkę czy strój kąpielowy. Wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad, by stracić przed latem kilka zbędnych kilogramów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak schudnąć przed wakacjami, czytaj dalej!
Metabolizmem nazywamy wszystkie reakcje zachodzące w naszym organizmie, które podtrzymują procesy życiowe oraz przyczyniają się do wykorzystywania energii oraz kalorii dostarczanych z pożywienia. Choć tempo przemiany materii zależy od wielu czynników, nasz styl życia może znacząco na nie wpływać.
Okres pylenia roślin rozpoczął się na dobre. Kwiecień okazał się bardzo ciepłym miesiącem, co najbardziej odczuli alergicy. Maj to również miesiąc intensywnego kwitnienia i pylenia różnych roślin. Sprawdź, które drzewa i rośliny pylą w maju i jak złagodzić objawy alergii.
Picie tranu w celach zdrowotnych ma stosunkowo długą tradycję. Wielu dorosłych z pewnością pamięta, gdy jako dzieci musieli wypijać w szkole lub w domu łyżkę tego oleju o rybim aromacie. Dzisiaj również warto sięgnąć po tran, gdy chcemy wzmocnić naszą odporność.
Kondycja paznokci może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zgrubienia, przebarwienia czy nadmierne rozdwajanie, mogą być objawami różnych chorób. Częstą zmianą na płytce paznokcia są białe plamki. Niektórzy uważają, że sygnalizują one niedobory wapnia, jednak nie jest to prawda. Co oznaczają białe plamki na paznokciach?
Helicobacter pylori jest bakterią Gram-ujemną, odpowiadającą za wiele chorób żołądka oraz górnej części układu pokarmowego. Według niektórych szacunków, zarażonych H.pylori może być 40-50% populacji krajów rozwiniętych i nawet 90% ludzi w krajach rozwijających się. W jaki sposób dochodzi do zakażenia i jak walczyć z tym groźnym patogenem?
Tarczyca to mały, ale niezwykle ważny gruczoł dla naszego organizmu. Niech nie zmyli nas jej niewielki rozmiar. Wydzielane przez tarczycę hormony regulują pracę niemal wszystkich komórek. Dlatego tak ważne jest, by wykonywała swoją pracę sprawnie i bez zakłóceń. Niestety, jak w wielu innych przypadkach, również tarczycę dopadają choroby.
Jeśli szukamy źródła zdrowych tłuszczów oraz witamin i minerałów, warto sięgnąć po awokado. Nazywane również smaczliwką lub gruszką aligatora, stało się niezwykle popularne w naszych kuchniach. Można je wykorzystać zarówno do dań wytrawnych, jak i zdrowych deserów. Dowiedz się, jak wybrać dojrzałe awokado i co można z niego przygotować.
W życiu napotykamy różne sytuacje stresowe. Wiele z nich traktujemy jako cenne doświadczenia, które rozwijają naszą odporność na stres. Zdarza się jednak, że mają one fatalny wpływ na nasze zdrowie. Zamiast się poddawać, lepiej zacząć z nimi walczyć. Umiejętność panowania nad stresem pozwoli nie tylko ograniczyć jego destrukcyjny wpływ na nasze samopoczucie, ale ułatwi także radzenie sobie w wymagających sytuacjach. Jak poradzić sobie ze stresem w codziennym życiu? Poznaj kilka wskazówek.
Burak ćwikłowy, choć w polskiej kuchni znany jest od dawna, nadal jest warzywem mocno niedocenianym. Wprawdzie spożywamy go jako dodatek do zup, a także w postaci przetworów, nadal jednak zbyt rzadko gości na naszych stołach. To błąd, burak bowiem posiada szereg właściwości odżywczych i prozdrowotnych, które czynią z niego nasze lokalne superfood. Warto więc czasem ubrudzić sobie ręce i przygotować zdrowy sok z buraka, gdyż w formie surowej to warzywo może nam przynieść najwięcej korzyści.
Już 1 maja 2018 r. wejdzie w życie kolejny wykaz leków refundowanych. Jakie nowe preparaty pojawią się na liście? Na jakie zmiany w kwestii leków refundowanych mogą liczyć seniorzy?
20 kwietnia 2018 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu leku Ircolon Forte. Dotyczy ona jednej serii tego preparatu. Co było powodem wycofania leku?
Cukrzyca typu 2 jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą cukrzycy, zaliczaną do grupy chorób cywilizacyjnych. U podstaw tego schorzenia leży tzw. insulinooporność, czyli zmniejszona wrażliwość organizmu na działanie insuliny. Nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do groźnych powikłań zagrażających zdrowiu i życiu. Jak wygląda leczenie tego typu cukrzycy i czy można się przed nią uchronić?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, objawiająca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Do najczęstszych typów tego schorzenia zalicza się cukrzycę typu 1 oraz typu 2, a także cukrzycę ciążową. Cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich typów zachorowań. Co powoduje rozwój tej choroby i jak się ją leczy? Czy można całkowicie wyleczyć cukrzycę?
Nasze stopy, podobnie jak dłonie, stanowią swoistą wizytówkę naszego zdrowia. Zwłaszcza latem, gdy eksponujemy je w sandałach lub klapkach. Niestety często staramy się je ukryć z powodu zaniedbań i widocznych zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej spotykanym schorzeniem dotykającym stopy są haluksy. Oprócz wątpliwych walorów estetycznych, haluksy bywają także bolesne, utrudniając chodzenie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jak rozpoznać, że mamy problem z haluksami? I co robić, by się ich pozbyć?
Po długiej zimie wszyscy z utęsknieniem wyczekują wiosny. O tej porze roku cała przyroda budzi się do życia. Oznacza to, że drzewa, krzewy i pozostałe rośliny rozpoczynają pylenie. Dla alergików to wyjątkowo trudny czas. Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź, które drzewa i rośliny pylą w kwietniu.
Przedłużanie paznokci to jeden z częściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Kobiety szczególnie chętnie decydują się na paznokcie żelowe. Ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, a smukła i zadbana płytka paznokcia poprawia wygląd dłoni. Czy jednak są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Sprawdźmy to.
Choroby cywilizacyjne są plagą dzisiejszych czasów. Wynikają z coraz większego spożycia żywności wysoko przetworzonej oraz zbyt małej dawki aktywności fizycznej. Na ich czele znajduje się otyłość, która jest jedną z głównych przyczyn rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Dlatego kontrola wagi jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia. Jednym ze sposobów pozwalających sprawdzić, czy nasza waga mieści się w granicach normy, jest wskaźnik BMI. W jaki sposób można go wyliczyć i czy warto się nim kierować?
Lekarze nie mają wątpliwości, że nadmierne spożywanie węglowodanów jest jedną z przyczyn epidemii otyłości. Wynika to zarówno z wysokiego spożycia produktów, w których cukier występuje naturalnie, jak i tych zawierających tzw. cukry dodane. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, by ograniczyć dzienne spożycie węglowodanów. Rosnąca świadomość pacjentów przyczynia się do poszukiwania zdrowszych zamienników cukru. Jednym z nich jest popularny ksylitol. Skąd się właściwie wziął w naszych kuchniach i czy rzeczywiście jest zdrowszy od cukru?
Kwas foliowy jest wskazywany jako główny, niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko. Na rynku istnieje wiele preparatów z kwasem foliowym, przeznaczonych dla przyszłych mam. I zwykle na okresie ciąży suplementacja kwasem foliowym się kończy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że kwas foliowy potrzebny jest wszystkim i to przez całe życie.
Olej rycynowy w medycynie ludowej oraz pielęgnacji znany jest od pokoleń. Do niedawna jeszcze nieco zapomniany, dzisiaj wraca do łask jako naturalny kosmetyk do włosów, skóry i paznokci. W dodatku jest wyjątkowo tani i dostępny w każdej aptece. Co można zyskać przy regularnym stosowaniu oleju rycynowego?
Umawianie wizyty u lekarza mogłoby być łatwiejsze, prawda? Konieczność stania w długiej kolejce w poradni lub oczekiwanie na połączenie telefoniczne z przychodnią to dla pacjenta spory kłopot. Teraz ten proces będzie znacznie prostszy. Serwis LekarzeBezKolejki.pl umożliwia umówienie wizyty lekarskiej, prywatnej lub na NFZ za pomocą zaledwie kilku kliknięć!
Borelioza jest wyjątkowo groźną chorobą zakaźną, przenoszoną przez kleszcze. Z uwagi na niespecyficzne objawy oraz trudności w określeniu dokładnej przyczyny choroby, jej zdiagnozowanie często przeciąga się w czasie. W jaki sposób można sprawdzić, czy chorujemy na boreliozę i czy można się przed nią uchronić?
W sezonie zimowym skóra woła o dodatkową ochronę szczególnie, jeśli jesteś typem osoby o typie cery wrażliwej lub jeśli cierpisz na egzemę czy Atopowe Zapalenie Skóry. Na półkach w drogeriach dostępna jest ogromna ilość kosmetyków praktycznie dla każdego typu cery, jednak nie zawsze ich skład będzie odpowiedni dla wymagającego klienta. Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z pielęgnacją skóry zimą, kiedy wymaga ona wyjątkowej uwagi!
Siemię lniane to malutkie nasiona, które kryją w sobie wiele cennych właściwości. W celach leczniczych nasiona lnu używane były od wieków, sama roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle papierniczym i płóciennym. Obecnie len przeżywa swoją drugą młodość jako lokalne superfood. Sprawdźmy, czy warto włączyć siemię lniane do codziennej diety.
Sepsa, inaczej posocznica, endotoksemia lub SIRS (zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej), jest gwałtowną reakcją zapalną organizmu na zakażenie wywołane najczęściej bakteriami oraz ich toksynami, rzadziej wirusami i grzybami. Ze względu na jej gwałtowny przebieg, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.