Dieta dla nastolatków. Co należy jeść w okresie dojrzewania?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-27 13:09
Dieta dla nastolatków

W okresie dojrzewania dochodzi do ogromnej liczby zmian w organizmie, w wyniku których dziecko staje się dorosłym. Towarzyszy temu zmiana budowy ciała, czy też barwy głosu. W tak ważnym okresie rozwoju warto szczególnie zadbać o odpowiednią dietę. W jaki sposób skomponować dietę dla nastolatków?

Dlaczego dieta dla nastolatków jest istotna?

Podczas okresu dojrzewania w organizmie młodej osoby zwiększa się tempo wszelkich przemian metabolicznych, czemu towarzyszy wzrost organizmu. Wiąże się to ze wzrostem zapotrzebowania na składniki odżywcze. Dieta dla nastolatka w okresie dojrzewania zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania dojrzewania płciowego. Największe zapotrzebowanie organizmu na pożywienie przypada na II i III stadium dojrzewania (w skali Turnera) w przypadku dziewcząt oraz na III oraz IV stadium w przypadku chłopców. 

Na co zwrócić uwagę w diecie dla nastolatków?

Komponując dietę dla nastolatka należy pamiętać o ich zwiększonym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Jednocześnie, ilość przyjmowanych kalorii powinna być proporcjonalna do podejmowanej aktywności fizycznej. Co więcej, zmianie ulega sam skład ciała. W przypadku dziewcząt dochodzi do zwiększenia procentowego udziału tkanki tłuszczowej, natomiast w przypadku chłopców obserwuje się zwiększony przyrost beztłuszczowej masy oraz wzrost objętości krwi krążącej. Nie należy zapominać, że zwiększonemu zapotrzebowaniu na składniki odżywcze powinna towarzyszyć zwiększona podaż wapnia (Calcium 500D, Calcium Polfa, Calcium Pliva) oraz żelaza (ZdroVit Żelazo, Żelazo Apteo, Plusssz Żelazo). 

Dieta współczesnych nastolatków

Dla wielu współczesnych nastolatków wygląd zewnętrzny pełni bardzo ważną rolę. Starają się o niego dbać poprzez uprawianie aktywności fizycznej w czasie pozaszkolnym i odpowiednie odżywianie się. Jednakże w tej grupie wiekowej często można zaobserwować także te złe nawyki żywieniowe, takie jak:

  • spożywanie zbyt kalorycznych posiłków, czego konsekwencja jest wzrost masy ciała;
  • przyjmowanie zbyt małej ilości warzyw i owoców;
  • niskie spożycie nabiału;
  • nieregularne pory posiłków;
  • pomijanie niektórych posiłków.

Dodatkowo nastolatkowie często sięgają po różnego rodzaju “diety cud”, z których stosowania szybko rezygnują.

Na co zwrócić uwagę tworząc dobrą dietę dla nastolatków?

W celu stworzenia dobrej diety dla nastolatka należy przede wszystkim zacząć od uświadomienia młodemu człowiekowi, w jak dużym stopniu jest on odpowiedzialny za własne zdrowie, wygląd, a także samopoczucie. Należy zwrócić uwagę na:

  • regularne przyjmowanie posiłków;
  • codzienne spożywanie warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych oraz nabiału;
  • ograniczenie spożycia produktów o dużej zawartości tłuszczu, cukru oraz soli;
  • codzienną aktywność fizyczną - nie tylko w formie sportu czy też ćwiczeń, ale również w postaci codziennego przemieszczania się, np. dojazd do szkoły rowerem, używanie schodów zamiast windy;
  • redukcję czasu spędzanego przed ekranem telefonu, komputera i telewizora.

Okres dojrzewania to czas, w którym kształtuje się odpowiednia masa i gęstość kości. Z tego powodu, komponując dietę dla nastolatka, należy pamiętać o odpowiednich źródłach wapnia oraz o suplementacji witaminy D (Witamina D Oleofarm, Witamina D Apteo, D-Vitum Forte). 

Dieta dla nastolatków, a redukcja masy ciała

Często w celu zmniejszenia wagi nastolatkowie sięgają po różnego rodzaju diety restrykcyjne tzw. “diety cud”. Warto pamiętać, że taki model odżywiania nie tylko nie pomoże w osiągnięciu zamierzonego celu i utrzymaniu go przez dłuższy czas (efekt jo-jo), lecz co gorsza może negatywnie wpłynąć na rozwój młodego organizmu. Z tego powodu, w celu zmniejszenia masy ciała najlepszym wyjściem jest przestrzeganie dobrze dobranej, zbilansowanej diety oraz wprowadzenie do planu dnia aktywności fizycznej.

Bez względu na to, czy dieta dla nastolatka ma za zadanie dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych, czy też pomóc mu unormować wagę, zawsze najlepiej skonsultować się z dietetykiem. 

Pamiętaj, że dostępność wielu leków i suplementów diety w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów