Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Termofor - kiedy stosować? Termofor klasyczny czy termofor z pestek wiśni?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-30 16:08
Termofor - kiedy stosować?

Wielu z nas choć raz korzystało z relaksujących i leczniczych właściwości termoforu. Dlatego nie dziwi fakt, że znajdziemy go w większości domów. Przy jakich dolegliwościach warto sięgnąć po termofor? Jakie rodzaje termoforów znajdziemy na rynku, i który z nich wybrać?

Czym jest termofor?

Termofor to swego rodzaju “pojemnik na ciepło”. Po napełnieniu gorącą wodą służy do ogrzewania konkretnego miejsca na ciele. Najczęściej kojarzy się z gumowym, elastycznym pojemnikiem, o kształcie przypominającym poduszkę. Jednak obecnie możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami termoforów - różniącymi się nie tylko wyglądem, ale i wypełnieniem. Na rynku znajdziemy termofory elektryczne, żelowe, czy np. ekologiczne termofory z pestek wiśni.

Jak używać termoforu?

Termofor służy zarówno do ogrzewania konkretnego miejsca, jak i całego ciała - zapewne wielu z nas wkłada go pod kołdrę w chłodne, zimowe dni, w stanach przeziębiania czy grypy.  Kobiety używają go często do złagodzenia bólów spowodowanych miesiączką - przykładając ciepły okład na bolesne miejsce dochodzi do rozluźnienia skurczonych mięśni, co pomaga w zmniejszeniu dolegliwości.

Ze względu na wspomniane właściwości rozkurczające termofor można zastosować do zwalczania zaparć (głównie przy zaparciach spowodowanych nadmiernym skurczem jelit), czy też do łagodzenia kolek u niemowląt - w tym przypadku konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju termoforu.

Niektóre rodzaje termoforów, dzięki możliwości włożenia ich do zamrażarki, umożliwiają zastosowanie ich jako okład chłodzący, który można przyłożyć na stłuczone czy obrzęknięte miejsca lub wykorzystać  jako pomoc w zbijaniu gorączki.

Jaki termofor wybrać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów termoforów, różniących się sposobem użytkowania, a także bezpieczeństwem stosowania:

  • termofor gumowy - najczęściej spotykany i najtańszy rodzaj termoforu. W celu jego “aktywacji” napełnia się go gorącą wodą. Nie jest on pozbawiony wad - może być nieszczelny. Co więcej, bardzo szybko oddaje ciepło, dlatego może doprowadzić do różnego rodzaju oparzeń - z tego powodu nie powinno się go stosować w kolkach u niemowląt (Termofor 2 L APTEO CARE, Termofor gumowy Sanity w pokrowcu wełnianym, Termofor gumowy firmy Gum-med, Termofor Fashy w kształcie owieczki).
  • termofor żelowy - to następca wersji gumowej. Taki termofor został napełniony przez producenta specjalnym żelem. W celu jego aktywacji, należy umieścić go w piekarniku lub mikrofalówce. Zaletą tego rodzaju termoforu jest dłuższy czas “przechowywania” ciepła, a także możliwość włożenia go do zamrażarki w celu uzyskania zimnego okładu.
  • termofor elektryczny - ten rodzaj termoforu zbudowany jest z akumulatora i specjalnej grzałki. Po jego naładowaniu często istnieje możliwość doboru odpowiedniej dla nas temperatury z użyciem pokrętła. Ten rodzaj termoforu cechuje się najdłuższym czasem oddawania ciepła - nawet do 5 godzin. 
  • termofor suchy - wypełnieniem tego typu termoforu najczęściej są wysuszone pestki wiśni. Ulega on aktywacji, podobnie jak termofor żelowy, poprzez umieszczenie w piekarniku lub mikrofalówce. Ten rodzaj termoforu trzyma ciepło najkrócej, jednakże oddaje je bardzo powoli i równomiernie. Termofor z pestek wiśni jest świetnym sposobem na łagodzenie kolek niemowlęcych - jest dostępny w małych rozmiarach, jego stosowanie nie grozi poparzeniem, a dodatkowo jest lżejszy niż termofor gumowy napełniony wodą (Termoforem KOŁO z pestkami wiśni, czy też z Termoforem ROGAL z pestkami wiśni).

Kiedy nie powinno się stosować termoforu?

Pomimo wielu zalet, prostoty działania i użytkowania, używanie termoforu może być przeciwwskazane w niektórych stanach. Termoforu nie powinny używać kobiety w ciąży, ponieważ może zwiększyć ryzyko poronienia. Warto również pamiętać, że w momencie stosowania go w celu leczenia bólów menstruacyjnych, dochodzi do przekrwienia narządów intymnych, co może się przekładać na zwiększoną utratę krwi w trakcie okresu, dlatego korzystajcie z niego z należytą ostrożnością.

W celu sprawdzenia, czy poszukiwany przez ciebie termofor jest dostępny w Twojej aptece, zawsze możesz skorzystać ze strony KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów