Bezdotykowa recepta – wsparcie w walce z koronawirusem

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-04-15 11:09
Bezdotykowa recepta KtoMaLek.pl

Do tej pory realizacja e-recepty wymagała od pacjenta podania w aptece numeru PESEL oraz numeru PIN recepty. W dobie szalejącej pandemii koronawirusa i konieczności ograniczania bezpośredniego kontaktu, rozwiązanie to jest niewygodne i ryzykowne zarówno dla pacjentów i farmaceutów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i aktualnym wyzwaniom, firma KAMSOFT udostępniła bezdotykową receptę, która ogranicza bezpośredni kontakt pacjenta z farmaceutą do niezbędnego minimum. Dowiedz się, jak działa bezdotykowa recepta i jak korzystać z tego rozwiązania.

Obowiązkowa e-Recepta od stycznia 2020 r.

e-Recepta to rozwiązanie, który wyparło dotychczas działające recepty papierowe. Dokument w formie elektronicznej wystawiany jest przez lekarza bądź innego pracownika medycznego i trafia do systemu. Pacjent może otrzymać e-Receptę w formie wydruku potwierdzającego, wiadomości e-mail lub SMS (wymagane jest posiadanie konta użytkownika w serwisie administrowanym przez Ministerstwo Zdrowia), a także bezpośrednio do aplikacji VisiMed zainstalowanej na smartfonie.

e-Recepta poprawiła czytelność i ograniczyła możliwość pomyłek, przyczyniła się również do zwiększenia bezpieczeństwa sprzedaży leków i, co szczególnie ważne, w wielu przypadkach zmniejszyła konieczność osobistych wizyt w gabinecie lekarskim. W dobie szerzącej się pandemii koronawirusa ten ostatni aspekt szczególnie warto podkreślić.

Bezdotykowa recepta – minimalizowanie ryzyka

Realizacja e-Recepty w aptece wymaga od pacjenta podyktowania na głos swojego numeru PESEL oraz PINu recepty lub przekazania farmaceucie wydruku. Jednak podawanie takich informacji w obecności innych pacjentów dla wielu osób jest niekomfortowe. Dodatkowo większość aptek obecnie obsługuje pacjentów przez okienko apteczne lub szybę, co utrudnia komunikację i sprawne realizowanie recept. Nie można również przemilczeć nowych obostrzeń, które nakładają na wszystkich obywateli obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, co jeszcze bardziej utrudnia rozmowę z farmaceutą.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom i oczekiwaniom pacjentów, firma KAMSOFT udostępniła bezdotykową receptę, która eliminuje powyższe problemy i znacząco usprawnia realizację e-Recepty w aptece. Funkcjonalność ta jest dostępna we wszystkich aptekach, które pracują w systemie KS-APTEKA.

Bezdotykowa recepta Visimed

Jak wygląda realizacja bezdotykowej recepty?

Korzystanie z bezdotykowej recepty umożliwia bezpłatna aplikacja VisiMed, którą można pobrać w sklepach Google Play i App Store. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy kliknąć w pole recepty i wprowadzić numer PESEL oraz kod dostępowy e-recepty (PIN). Po akceptacji aplikacja wygeneruje kod QR, który należy okazać w aptece. Farmaceuta zeskanuje kod, a e-Recepta automatycznie pojawi się na ekranie w systemie aptecznym. Bezdotykowo, dyskretnie i przede wszystkim bezpiecznie. Istotne jest również to, że w ten sposób możemy wygenerować kody dla swoich bliskich lub sąsiadów, którym chcemy pomóc w zakupie leków podczas pandemii.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów