Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Jak wyleczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Jak wyleczyć zapalenie ucha zewnętrznego?

Choć infekcje ucha zewnętrznego bardzo często przytrafiają się dzieciom, nie brakuje przypadków zachorowania również u osób dorosłych. Zapalenie ucha zewnętrznego potocznie określa się mianem „ucha pływaka”, ponieważ wiele przypadków infekcji wywołanych jest ekspozycją przewodu słuchowego na wodę, w której bytują drobnoustroje. Zapaleniu towarzyszyć mogą ból i swędzenie, a nawet częściowa utrata słuchu. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia ucha zewnętrznego? W jaki sposób przebiega leczenie tej przypadłości?

Halitoza – jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Halitoza – przekleństwo nieświeżego oddechu

Przykry zapach z ust to wyjątkowo wstydliwa i problematyczna kwestia, zwłaszcza w kontekście spotkań towarzyskich. Zazwyczaj nieświeży oddech to konsekwencja niezbyt dokładnej higieny jamy ustnej lub zjedzenia potrawy o intensywnym i drażniącym zapachu. Wystarczy jednak dokładne szczotkowanie zębów lub chwilowe żucie gumy, by nieprzyjemnego zapachu się pozbyć. Może się jednak zdarzyć, że pomimo podjętych działań przykry zapach nadal się utrzymuje. Mówimy wówczas o halitozie. Skąd bierze się halitoza i jak z nią walczyć?

Zwyrodnienie stawów – na czym polega i jak mu zapobiegać?

Zwyrodnienie stawów – na czym polega i jak mu zapobiegać?

Układ ruchu odpowiedzialny jest za wykonywanie ruchów oraz utrzymanie prawidłowej postawy, a zaliczające się do tego układu stawy sprawiają, że możliwe jest wykonywanie ruchów w różnych płaszczyznach. Z tego powodu stawy narażone są na urazy i zwyrodnienia, które mogą sprawiać ból i utrudniać wykonywanie najprostszych czynności. Najczęściej diagnozowanych schorzeniem stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak rozpoznać jej objawy?

Koronawirus - czy jest się czego bać?

Koronawirus - czy jest się czego bać?

Od kilku tygodni media żyją informacjami na temat koronawirusa, który rozprzestrzenia się na terenie Azji i pozostałych kontynentów. Każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia o rosnącej liczbie osób zakażonych wirusem, a także zwiększającej się liczbie ofiar śmiertelnych. Sytuacja jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy stan zagrożenia zdrowia publicznego. Czym jest koronawirus z Wuhan i w jaki sposób można się nim zarazić? Dowiedzcie się, co można zrobić, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Otręby – cenne źródło witamin i minerałów

Otręby – cenne źródło witamin i minerałów

Osoby chcące zmienić swoje nawyki żywieniowe lub pozbyć się kilku zbędnych kilogramów chętnie sięgają po produkty bogate w błonnik. Włókno roślinne usprawnia pracę układu pokarmowego, reguluje metabolizm węglowodanów i tłuszczów, pełni rolę prebiotyczną i zapewnia uczucie sytości. Błonnik obecny jest w warzywach i owocach, orzechach oraz produktach pełnoziarnistych. Doskonałym źródłem błonnika są otręby. Z czego się je pozyskuje i jakie są inne powody, by włączyć je do codziennego jadłospisu?

niacyna

Niacyna (B3) i jej wpływ na zdrowie. W jakich produktach występuje niacyna?

Niacyna odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu m.in. reguluje przebieg wielu reakcji biochemicznych oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, dlatego jej niedobór jest może przynieść fatalne dla naszego zdrowia skutki. Warto więc wiedzieć jak najczęściej objawia się niedobór niacyny i jak go uzupełnić. Jakie są naturalne źródła niacyny? Czy nadmiar niacyny jest równie groźny, co jej niedobór?