Wirus hMPV (metapneumowirus) — przyczyny, drogi zakażenia, objawy, leczenie, profilaktyka
- Publikacja:
- dzisiaj 15:18
- Aktualizacja:
- dzisiaj 15:46
Wirus hMPV, czyli metapneumowirus, został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2001 roku, chociaż prawdopodobnie wywoływał zakażenia u ludzi już wcześniej. W ostatnich miesiącach media informowały na szeroką skalę o zakażeniach tym wirusem w Chinach oraz Portugalii. Z poniższego artykułu dowiesz się, kto jest najbardziej narażony na zakażenie hMPV, jakie są drogi zakażenia, a także, z jakimi objawami wiąże się zakażenie. W poniższym tekście znajdziesz także wskazówki, jak leczyć zakażenie hMPV.

Wirus hMPV — przyczyny i grupy ryzyka
Metapneumowirus zakaża objawowo szczególnie osoby starsze oraz z obniżoną odpornością. Narażeni są również pacjenci, u których występują choroby przewlekłe, w tym choroby układu oddechowego, takie jak astma czy POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Wyróżnione zostały obecnie dwa główne warianty wirusa hMPV: typ A oraz typ B. Każdy z wariantów zawiera dodatkowo kilka podtypów, jednak wszystkie z nich są zakaźne dla ludzi i wywołują podobne objawy kliniczne.
Wirus hMPV odpowiada za zakażenia głównie w Chinach. Niestety, w krajach Europejskich również odnotowano już przypadki obecności tego wirusa.
Wirus hMPV — drogi zakażenia
Wirus hMPV przenoszony jest drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść w sytuacji, gdy osoba chora w naszym otoczeniu kicha lub kaszle i powoduje przeniesienie wirusa na inne powierzchnie. Po kontakcie z przedmiotami, na których znalazł się wirus, w łatwy sposób możemy wprowadzić go do naszego organizmu, jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności, takich jak mycie rąk przed jedzeniem. Metapneumowirus może również przenieść się na nas w sytuacji bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Do takich sytuacji należy na przykład przytulanie się, całowanie czy nawet podawanie sobie ręki.
Wirus hMPV — objawy
Metapneumowirus po dostaniu się do naszego organizmu może wywoływać objawy zbliżone do zakażenia innymi wirusami, takimi jak SARS-CoV2 (Covid-19) czy RSV lub grypy. Do najczęstszych objawów należą: gorączka, katar, kaszel i ból gardła oraz mogą pojawić się też duszności i świszczący oddech. Kaszel na początku trwania infekcji jest zazwyczaj suchy, a wraz z trwaniem zakażenia zmienia swoją postać na produktywną.
Choroba wywołana wirusem hMPV może również spowodować wystąpienie powikłań. Do najpoważniejszych powikłań metapneumowirusa należą: zapalenie płuc oraz zapalenie oskrzeli i oskrzelików. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, ponieważ wystąpienie powikłań infekcji może znacznie pogorszyć ich stan zdrowia oraz wydłużyć proces leczenia.
Wirus hMPV — leczenie objawowe
Zakażenie wirusem hMPV leczy się jedynie objawowo. Najczęstsze objawy infekcji to gorączka, kaszel, ból gardła, katar. Mogą one występować wszystkie na raz lub tylko część z nich może doskwierać choremu. W przypadku wystąpienia wszystkich objawów można zastosować preparaty złożone, zawierające w swoim składzie paracetamol, fenylefrynę, kwas askorbinowy lub dekstrometorfan. Są to leki typowo stosowane w objawach przeziębienia, działające przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo oraz niwelujące katar.
Objawy infekcji wirusowych (w tym wirusem hMPV) i bakteryjnych mogą być podobne. Należy pamiętać, że nie stosuje się antybiotyków w infekcjach wirusowych, ponieważ antybiotyki zwalczają jedynie infekcje bakteryjne i nie działają na wirusy. Przed podjęciem decyzji o antybiotykoterapii należy za każdym razem skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny wystąpienia choroby. Stosowanie antybiotyku może być jednak zalecone przez lekarza przy infekcji wirusowej w celu profilaktyki przed powikłaniami chorobami bakteryjnymi w grupie podwyższonego ryzyka lub ich zwalczania, jednak wtedy również nie przyspiesza procesu leczenia samej infekcji wirusowej.
Wirus hMPV — leczenie gorączki
Gorączka jest jedną z najczęstszych objawów infekcji. Leczenie gorączki powinno być zwykle stosowane w sytuacjach, kiedy temperatura ciała przekracza 38°C. Lekami, które mogą być stosowane, są paracetamol, ibuprofen, metamizol lub kwas acetylosalicylowy.
Wirus hMPV — leczenie kaszlu
W przypadku wystąpienia kaszlu suchego i bólu gardła dobrze sprawdzą się leki z lidokainą, fluribuprofenem, czy alkoholem dichlorobenzylowym. Na mokry kaszel pomocne będą leki wykrztuśne w postaci syropów zawierające ambroksol, bromoheksynę, lub ziołowe syropy na bazie wyciągu z liści bluszczu. Leki na mokry kaszel mogą być również w postaci tabletek musujących zawierających acetylocysteinę lub zwykłych tabletek z bromoheksyną, ambroksolem lub lewodropizyną.
Należy pamiętać, żeby nie przyjmować leków wykrztuśnych na noc, ponieważ mogą nasilić kaszel w nocy. Ostatnią dawkę leków na kaszel mokry należy przyjąć przed godziną 18:00.
Wirus hMPV — leczenie kataru
Leczenie objawowe kataru wywołanego metapneumowirusem może różnić się w zależności od tego, czy katar jest wodnisty i cieknący z nosa, czy zalegający. W przypadku zatkanego nosa bardzo dobrze sprawdzi się woda morska, która nawilży nos i ułatwi usuwanie wydzieliny. Jeżeli katar jest wyciekający z nosa można zastosować krople lub aerozol z xylometazoliną lub oksymetazoliną.
Preparaty zawierające w swoim składzie xylometazolinę lub oksymetazolinę nie powinny być stosowane jednorazowo dłużej niż przez 7 dni.
Leki stosowane w leczeniu infekcji metapneumowirusa znajdziesz w aptekach w Twojej okolicy na stronie KtoMaLek.pl.
Wirus hMPV — profilaktyka
Wirus hMPV przenoszony jest drogą kropelkową. W związku z tym najlepszą formą profilaktyki przed zakażeniem jest przede wszystkim stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej. Należą do nich częste mycie rąk, przede wszystkim przed posiłkiem oraz po wizytach w miejscach publicznych. Będąc w grupie ryzyka zakażenia metapneumowirusem i wybierając się do lokali, w których mogą przebywać ludzie chorzy, jak np. przychodnie lekarskie, warto zaopatrzyć się w maseczkę jednorazową lub z filtrem FFP2.
Bibliografia
- Jaguś, P., Chorostowska-Wynimko, J., Róży, A. (2010). Diagnostyka wybranych zakażeń wirusowych układu oddechowego. Pneumonol. Alergol. Pol. 78, 1. s. 47–53.
- Wilczyński, J., Litwińska, B. (2004). Metapneumowirus człowieka - nowo opisany wirus zakażający układ oddechowy. Przegl. epidemiol., 58. s. 325-333.
- (2025). Komunikat ECDC o zakażeniach ludzkim metapneumowirusem w Chinach. Dostępny na stronie: Increase in respiratory infections in China (Dostęp: 02.2025)
Autorzy
Magister farmacji Przemysław Dziadowicz - Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych z Profesjonalnej Opieki Farmaceutycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jako farmaceuta i autor artykułów, łączę swoją pasję do pisania z wiedzą z zakresu farmacji, medycyny i zdrowia. Moje wykształcenie farmaceutyczne pozwala mi przekształcać skomplikowane zagadnienia farmakologiczne w zrozumiałe teksty.
Zobacz profil farmaceuty Magister farmacji Przemysław Dziadowicz
Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.