Ibuprofen - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-02-15 15:50
Różowe tabletki na turkusowym tle, zawierające ibuprofen.

Ibuprofen jest lekiem, po który pacjenci bardzo chętnie sięgają w aptekach. Wykazuje on, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, także działania przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można stosować już u dzieci od 3. miesiąca życia. Ze względu na jego dużą popularność możemy go kupić w postaci tabletek, kapsułek, maści, żeli, czopków, zawiesin doustnych czy plastrów. Jakie dokładnie właściwości i zastosowanie ma ibuprofen? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania tego leku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Jakie właściwości wykazuje ibuprofen?

Ibuprofen to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm jego działania polega na zahamowaniu syntezy prostaglandyn wywołujących m.in. ból i stan zapalny, poprzez hamowanie enzymu tj. cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2. Dzięki temu wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Ibuprofen wchłania się z przewodu pokarmowego, a maksymalne stężenie w surowicy osiąga po 1-2 godzinach od momentu podania.

Jakie zastosowania ma ibuprofen?

Ibuprofen to substancja lecznicza powszechnie dostępna, którą stosuje się w leczeniu bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz o różnej etiologii, np.

Ibuprofen dzięki swoim właściwościom znalazł również zastosowanie w niwelowaniu stanu zapalnego, jak i bólu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów czy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Ponadto wykazuje działanie przeciwgorączkowe, stąd jego zastosowanie w leczeniu gorączek o różnej etiologii.

Jak i u kogo stosować ibuprofen?

Ibuprofen jest substacją czynna, która występuje w wielu postaciach leku. W aptekach możemy dostać ibuprofen w postaci tabletek, kapsułek, aerozoli, maści czy plastrów

Z kolei dla dzieci powyżej 3. miesiąca życia dogodniejszą formą będzie zawiesina doustna czy czopki doodbytnicze. Maści, żele, plastry czy aerozole są bezpieczną formą dla dzieci i młodzieży, ale dopiero od 12. roku życia.           

Dostępność preparatów z ibuprofenem w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz z łatwością z pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Ibuprofen można stosować u dzieci od 3. miesiąca życia, a dawkowanie u maluszków zawsze przelicza się na kilogramy (na masę ciała). Dawka jednorazowa substancji u dzieci to 5-10 mg/kg masy ciała. Maksymalna dawka dobowa to 30 mg/kg, podzielona na 2-3 dawki.  Natomiast u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jednorazowo można podać 200-400 mg, przy czym maksymalna dawka dobowa to 1200 mg.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ibuprofenu?

Ibuprofen, jak każda substancja czynna, ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Ibuprofenu nie zaleca się u osób:

 • z nadwrażliwością na ibuprofen bądź na inne leki z grupy NLPZ;
 • z astmą aspirynową - spożycie ibuprofenu może wywołać poważny atak astmy;
 • z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
 • z perforacją bądź krwawieniem z przewodu pokarmowego;
 • ze zmniejszoną krzepliwością krwi - ibuprofen może przedłużyć czas krwawienia;
 • z niewydolnością serca;
 • z niewydolnością nerek czy wątroby - ibuprofen może pogorszyć stan czynnościowy tych narządów;
 • przyjmujących jednocześnie inne leki z grupy NLPZ, gdyż zwiększa się wówczas ryzyko działań niepożądanych;
 • w III trymestr ciąży - istnieje ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla u dziecka i wystąpienia u niego nadciśnienia płucnego;
 • przechodzących ospę wietrzną - ibuprofen zwiększa ryzyko nadkażeń bakteryjnych.

Skutki uboczne stosowania ibuprofenu

Ibuprofen, podobnie jak inne substancje lecznicze, może wywołać pewne działania uboczne przy stosowaniu. Pacjenci najczęściej skarżą się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, ból brzucha, wymioty czy nudności. Ponadto przy stosowaniu ibuprofenu mogą pojawić się bóle głowy, pokrzywka, świąd, zaburzenia pracy nerek czy dróg żółciowych.

Przyjmowanie dużych dawek ibuprofenu może prowadzić do przedawkowania. U pacjentów pojawiają się wtedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym wymioty czy biegunka). Mogą wystąpić również bóle głowy i/lub szumy uszne. Cięższe przedawkowanie mogą powodować senność, dezorientację, a także być przyczyną wystąpienia kwasicy metabolicznej czy wydłużenia czasu protrombinowego. W przypadku przedawkowania ibuprofenu nie ma swoistego antidotum. Lekarz może zalecić płukanie żołądka bądź podanie węgla aktywowanego.

Bibliografia:

 1. Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu i gorączce u dzieci. Nurofen. Dostępne na: https://www.nurofen.pl/dzieci/. (Dostęp: 12.2022).
 2. Gorączka w ospie wietrznej: NIE dla ibuprofenu (2016). Dostępne na: https://opieka.farm/ospa-wietrzna-nie-dla-ibuprofenu/. (Dostęp: 12.2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów