Czego objawem może być kaszel mokry?
Kaszel mokry inaczej nazywany jest również kaszlem wykrztuśnym lub produktywnym. Charakterystycznym jego objawem jest towarzyszenie mu odrywania wydzieliny, czym odróżnia się go od kaszlu suchego. Długo utrzymujący się kaszel mokry może być przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Z artykułu dowiesz się, ile trwa kaszel mokry oraz jakie są jego przyczyny, poznasz znaczenie koloru odkrztuszanej flegmy i dowiesz się jak postępować z kaszlem mokrym u dzieci i dorosłych.
Kaszel mokry — czym jest?
Odrywający się kaszel jest mechanizmem obronnym naszego organizmu, który pozwala na oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny lub pozbycie się ciał obcych. Często możemy spotkać się przy nim z zalegającą flegmą w przełyku. Przybiera on formę kaszlu z wydzieliną, któremu może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust, ale również obecność grudek, cząstek pokarmu lub krwi.
Kaszel mokry — ile trwa?
Kaszel produktywny w zależności od długości jego trwania można podzielić na ostry, podostry i przewlekły. Uporczywy mokry kaszel określa się jako ostry, kiedy trwa krócej niż trzy tygodnie i jest on najczęściej występującym rodzajem kaszlu. Utrzymujący się kaszel bez gorączki dłużej niż trzy tygodnie jest kaszlem podostrym, natomiast przewlekły mokry kaszel u dorosłych i dzieci to taki, który trwa powyżej 8 tygodni.
Kaszel wykrztuśny — przyczyny
Mokry kaszel może mieć różne przyczyny, w zależności czy jest on ostry, podostry, czy przewlekły. Najczęstszą przyczyną ostrego, produktywnego kaszlu u dzieci i dorosłych są zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych. Pozostałe możliwe czynniki, które spowodują wystąpienie mokrego kaszlu to:
- zapalenie oskrzeli;
- reakcja alergiczna;
- zatorowość płucna;
- obrzęk płuc;
- zapalenie płuc;
- zachłyśnięcie.
Najczęstszą przyczyną podostrego kaszlu produktywnego jest przebyta infekcja wirusowa. Mokry kaszel po infekcji czy uporczywy kaszel po grypie mogą utrzymywać się aż do 8 tygodni. Przewlekły mokry kaszel u dorosłych i dzieci najczęściej jest spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła i wiąże się z przewlekłym nieżytem nosa lub alergią. Innymi czynnikami, które mogą spowodować utrzymanie flegmy w gardle kilka miesięcy, są astma, refluks, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub rozstrzenie oskrzeli (nieodwracalne poszerzenie światła oskrzeli).
Kolor wydzieliny przy kaszlu — co oznacza?
Kolor wydzieliny przy kaszlu oraz inne jej cechy pomagają w diagnozie mokrego kaszlu u dzieci i dorosłych. Jeżeli zaobserwujesz u siebie żółtą lub zieloną oraz ropną wydzielinę to musisz wiedzieć, że najczęściej wywołane są rozwojem infekcji wirusowej. Kolor ten jest wywołany naciekiem granulocytów. Znacznie rzadziej kolor taki występuje w przypadku bakteryjnych infekcji w oskrzelach, płucach lub zatokach.
Chorzy borykający się z astmą najczęściej mogą zaobserwować przy kaszlu mokrym wydzielinę bezbarwną oraz lepką. Jeszcze inaczej wykrztuszana flegma wygląda w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, jest ona śluzowa oraz lepka. Obecność w plwocinie grudek oraz czopków może świadczyć o rozwoju grzybicy lub mukowiscydozy. Najgroźniejszym objawem kaszlu mokrego jest obecność krwi w wykrztuszanej flegmie, czyli krwioplucie. Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, w związku z czym, jeżeli zaobserwuje się krew w odkrztuszanej wydzielinie, natychmiast należy zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
Postępowanie z uporczywym kaszlem mokrym
Mokry kaszel jest korzystny dla naszego organizmu, pozwala usunąć z dróg oddechowych nadmiar zalegającej wydzieliny. W celu ułatwienia jej usuwania zaleca się nawilżanie otaczającego powietrza. Na obecność produktywnego kaszlu wpływa również palenie, w tym bierne.
Obserwując uporczywy kaszel wykrztuśny, należy zaprzestać palenia wyrobów tytoniowych, w tym papierosów elektronicznych oraz nie narażać się na przebywanie w otoczeniu osób, które palą.
Ostatnią z metod jest leczenie farmakologiczne oraz stosowanie leków ułatwiających usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. W przypadku braku obserwacji ustępowania objawów należy zwrócić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w celu ustalenia przyczyny przewlekłego kaszlu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na przewlekły mokry kaszel u dziecka i niezwłocznie udać się do pediatry.
Co na kaszel mokry?
Leki na kaszel mokry ułatwiają usuwanie nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych. Dzielą się one na leki mukolityczne powodujące upłynnienie zalegającej flegmy, a tym samym łatwiejsze jej odkrztuszanie oraz mukokinetyki poprawiające czynność wydzielniczą oskrzeli. Do substancji mukolitycznych zaliczamy m.in. acetylocysteinę, karbocysteinę i erdosteinę. Do leków mukokinetycznych należą ambroksol oraz bromheksyna.
Należy pamiętać, aby nie przyjmować leków ułatwiających usuwanie nadmiaru wydzieliny po godzinie 18, ponieważ mogą doprowadzić do wzmożonego kaszlu produktywnego w nocy, utrudniając zasypianie.
Te oraz inne leki w Twojej okolicy znajdziesz na stronie KtoMaLek.pl
Bibliografia
- Szczeklik, W., Jankowski, M., Jassem, E., Krajnik, M. „Kaszel”. Medycyna praktyczna. 2023. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16. (Dostęp 10.2023)
- Mejza, F., Jankowska, R. „Rozstrzenie płuc”. Medycyna Praktyczna. 2023. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.8. (Dostęp 10.2023)
- Szczeklikn, W., Mejza, F. „Krwioplucie”. Medycyna praktyczna. 2023 Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.19. (Dostęp 10.2023)
- Krenke, R., Chorostowska-Wynimko, J., Dąbrowska, M., Bieńkowski, P., Arcimowicz, M., Grabczak, M., Mastalerz-Migas, A. Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ 6/2018. str. 425-452
- Doniec, Z., Mastalerz-Migas, A. Krenke, K., Mazurek, H., Bieńkowski, P. Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 4/2016. str. 305-321
- Wawrzuta, D., Kuchar E. Kaszel produktywny u dzieci. Lekarz POZ 1/2021/ str. 21-24
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.