Suchy kaszel - przyczyny i metody leczenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-01-08 15:55
Suchy kaszel - przyczyny i metody leczenia

Kaszel jest jednym z typowych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Wraz z kaszlem występuje zwykle katar, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka i ogólne uczucie rozbicia. Suchy kaszel potrafi być wyjątkowo uciążliwy i może utrzymywać nawet do kilku tygodni po wyleczeniu przeziębienia. Jak skutecznie walczyć z tym typem kaszlu?

Kaszel – prawidłowy odruch

Choć dla osoby chorej jest to objaw wyjątkowo uciążliwy, kaszel jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Na jego występowanie nie mamy wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który często próbujemy stłumić. Kaszel jest sposobem organizmu na oczyszczanie dróg oddechowych z zanieczyszczeń i gromadzącej się w drogach oddechowych wydzieliny. Naturalnym jest, że kaszlemy w miejscach o wysokim stopniu zadymienia lub zapylenia. Nie dziwi również kaszel w czasie sezonowych infekcji wirusowych. Dzieje się tak z powodu podrażnienia zakończeń nerwowych, które znajdują się w śluzówce gardła, tchawicy, krtani i oskrzeli.

Kaszel suchy i kaszel mokry

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlumokry i suchy. Ten pierwszy określany także określany mianem kaszlu produktywnego. Występuje, gdy organizm próbuje pozbyć się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przy tym rodzaju kaszlu stosuje się leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę oraz ułatwiające jej odkrztuszanie.

Przy kaszlu suchym, inaczej nieproduktywnym, występuje uczucie pieczenia w gardle, swego rodzaju łaskotania oraz bólu, będącego wynikiem podrażnienia błon śluzowych układu oddechowego. Ten rodzaj kaszlu jest bardziej męczący, gdyż często miewa charakter napadowy. Występuje w pierwszej fazie infekcji wirusowych i wkrótce przekształca się w kaszel mokry. Po wyleczeniu infekcji ponownie w postaci kaszlu suchego może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, także w nocy. Objawy te mogą się nasilać w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i ciepłe.

Przyczyny suchego kaszlu KtoMaLek.pl

Przyczyny suchego kaszlu

Przeważnie przyczyną suchego kaszlu jest infekcja wirusowa, po wyleczeniu której kaszel wkrótce zanika. Zdarza się jednak, że kaszel występuje bez wyraźniej przyczyny. Należy się wówczas zastanowić, co może być przyczyną takiego stanu. W tej sytuacji wstrzymywanie kaszlu bądź stosowanie leków przeciwkaszlowych może nam zaszkodzić.

Przyczyną suchego kaszlu mogą być:

 • astma oskrzelowa,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • niezdiagnozowana alergia,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • stosowanie niektórych leków,
 • niewydolność mięśnia sercowego,
 • choroby zatok i towarzysząca im wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel może być bardzo uciążliwy i wyczerpujący, warto więc spróbować złagodzić jego objawy. Wiele skutecznych środków na kaszel znajdziemy w kuchni. Szczególnie warto sięgnąć po:

 • miód - znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i łagodzących. Doskonale sprawdzi się przy podrażnieniach gardła, tym samym zmniejszając częstotliwość kaszlu,
 • siemię lniane - macerat ze zmielonego siemienia lnianego przybiera postać kisielu, który łagodzi podrażnienia i powleka błony śluzowe gardła,
 • napary ziołowe - na suchy kaszel sprawdzą się napary z szałwii, rumianku, kwiatu lipy i tymianku, które można pić lub stosować jako płukankę na podrażnione gardło,
 • ciepłe napoje - mleko z miodem, herbata, napary ziołowe, czy rosół pomogą w regeneracji śluzówki gardła, jednak nie powinny być bardzo gorące.

Popularny i niezwykle prosty w przygotowaniu jest syrop z cebuli. Wystarczy pokroić cebulę w plastry i warstwami układać ją w słoiku, a każdą z tych warstw zasypać cukrem lub przełożyć miodem. Tak przygotowaną miksturę należy odłożyć w ciepłe miejsce, by cebula puściła sok. Powstały w ten sposób syrop można stosować kilka razy dziennie (około 5 łyżeczek). Można do niego dodać również imbir, plastry cytryny, czosnek.

Dobrym sposobem będą również inhalacje roztworem soli fizjologicznej, które wskazane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Sól fizjologiczna nawilża śluzówkę dróg oddechowych i tym samym ogranicza odruch kaszlowy.

Suchy kaszel – jak z nim walczyć?

Jeżeli stosowanie domowych sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można sięgnąć po produkty dostępne w aptece. Do wyboru są preparaty na bazie ziół, takich jak: tymianek, podbiał, prawoślaz, babka lancetowata, porost islandzki oraz wyciąg z sosny, które uśmierzają ból gardła i łagodzą odruch kaszlowy, dostępne w formie pastylek do ssania (Gardlox, Tymianek i Podbiał, Herbitussin Kaszel i Gardło) lub syropu (np. PlantagoPharm, Muconatural Complete, Sirupus Plantaginis Plus, Syrop prawoślazowy).

Skuteczną substancją o działaniu przeciwkaszlowym jest butamirat. Wskazany jest w leczeniu suchego i męczącego kaszlu różnego pochodzenia oraz hamowania odruchu kaszlowego (np. Maxipulmon, Supremin, Sinecod, Atussan, Natussic, Theraflu Kaszel, Toselix forte). Pomocne w łagodzeniu kaszlu są również preparaty na bazie dekstrometorfanu (np. Tussi Drill, Vicks MedDex, Acodin, DexaPini) oraz lewodropropizyny (np. Levopront, Solvetusan).

Choć powyższe preparaty dostępne są bez recepty, ich stosowanie warto omówić z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza jeśli stosujemy inne leki. Jeżeli mimo stosowania powyższych sposobów kaszel nie ustępuje, należy udać się na konsultację lekarską, aby zdiagnozować przyczynę tego problemu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów