Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Pacjentka ma wykonywane USG gałki ocznej.

USG gałki ocznej — kiedy się wykonuje i na czym polega? Wskazania, przygotowanie do badania

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest nieinwazyjną metodą badania, mającą na celu zobrazowanie struktur wewnątrz ciała. Wykorzystywane jest w różnych dziedzinach medycyny jako narząd pełniejszej diagnostyki. Najczęściej USG wykonuje się w ginekologii, ortopedii czy w medycynie internistycznej, ale zdarza się, że jest wykorzystywane również w okulistyce w celu oceny zmian w gałce ocznej. Mowa bowiem o USG gałki ocznej. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego tekstu.

Kobieta ma alergię na sierść kota.

Alergia na sierść zwierząt (psa, kota) — objawy, rozpoznanie, leczenie. Czy uczulenie na sierść można wyleczyć? 

Alergia w ostatnich latach zyskała miano jednego z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Pojęcie alergia opisuje reakcję obronną organizmu na alergen (np. pyłki, sierść zwierząt czy kurz). Alergie mogą być pokarmowe, środowiskowe, na leki, a także na organizmy żywe — w tym zwierzęta towarzyszące. Jak objawia się i przebiega alergia na sierść psa?

Białe tabletki ułożone w kształt witaminy B2.

Witamina B2 (ryboflawina) — rola w organizmie, zapotrzebowanie, źródła w diecie, nadmiar i niedobór

Witamina B2, znana również jako ryboflawina, to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, pełniąca wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie. Jej niedobór, choć rzadki, jeśli występuje, może prowadzić do szeregu objawów i powikłań zdrowotnych. Więcej informacji o ryboflawinie, za co odpowiada i jaką rolę odgrywa w organizmie, w jakich produktach spożywczych się znajduje, oraz jakie są jej skutki niedoboru i  nadmiaru, dowiesz się z poniższego artykułu.

Tabletki ułożone w kształt witaminy B1.

Witamina B1 (tiamina) — rola w organizmie, zapotrzebowanie, źródła w diecie, nadmiar i niedobór

Witamina B1, znana również jako tiamina oraz aneuryna, to rozpuszczalna w wodzie, zaliczana do witamin z grupy B substancja. Odgrywa kluczową rolę w metabolizmie energetycznym organizmu. Witamina B1 musi być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, ponieważ organizm człowieka nie potrafi jej syntezować. Tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i serca. Więcej na temat tiaminy, o jej roli w organizmie, jej źródeł w diecie, a także o skutkach niedoboru i nadmiaru dowiesz się z poniższego artykułu.

Symboliczne przedstawienie na modelce możliwych efektów liposukcji.

Liposukcja — na czym polega i czy jest bezpieczna? Metody, przeciwwskazania, efekty

W obecnych czasach zabiegi mające na celu poprawę wyglądu skóry ciała są coraz bardziej popularne, a osoby, które się im poddają to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Zabiegi te to nie tylko kosmetyczne korekty w obrębie twarzy, ale także modelowanie sylwetki — najczęściej poprzez aspirację tłuszczu, czyli liposukcję. Na czym polega zabieg odsysania tłuszczu? Czy liposukcja jest bezpieczna? Ile kosztuje zabieg liposukcji?

Rysunkowego mężczyznę męczy biegunka, siedzi na toalecie.

Biegunka (rozwolnienie) — najczęstsze przyczyny i objawy. Domowe i apteczne sposoby na biegunkę 

Biegunka, inaczej zwana rozwolnieniem, to zaburzenie wypróżniania charakteryzujące się oddawaniem luźnego stolca minimum 3 razy w ciągu doby. Jest to stan, który często sam ustępuje, natomiast kiedy rozwolnienie zaczyna się przedłużać, występują częste biegunki i bóle brzucha, nie należy tego ignorować. Jakie są przyczyny i objawy biegunki oraz jak jej zaradzić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Model rzęsistka pochwowego, pierwotniaka wywołującego rzęsistkowicę.

Rzęsistkowica — co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Rzęsistkowica to choroba wywołana przez pierwotniaka — rzęsistka pochwowego. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. U większości zakażonych osób infekcja przebiega bezobjawowo. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku odnotowano około 156 milionów nowych przypadków zakażenia. Jak można się zarazić rzęsistkiem pochwowym? Czy rzęsistkowica jest wyleczalna? Czy rzęsistkowica może przenieść się z matki na dziecko w trakcie ciąży?

Rysunkowa pacjenta ze wskazaniem do tyreidektomii, czyli usunięcia tarczycy.

Usunięcie tarczycy (tyreoidektomia) — wskazania, skutki, leczenie po usunięciu tarczycy

Tyreoidektomia to zabieg operacyjnego usunięcia całej tarczycy. Do głównych przyczyn jej wykonywania należą m.in. nowotwory złośliwe tarczycy oraz duże wole powodujące ucisk na ważne struktury. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Jakie są skutki usunięcia tarczycy? Ile trwa rekonwalescencja po operacji tarczycy? Czy po usunięciu tarczycy trzeba przyjmować leki do końca życia?

Głodna kobieta siedzi przed talerzem pysznej sałatki. Za uczucie głodu odpowiada hormon grelina.

Grelina (hormon głodu) — rola w organizmie, badanie, normy, wysoki i niski poziom leptyny

Gospodarka hormonalna ludzkiego organizmu jest niezwykle skomplikowana i składa się z wielu wzajemnie korelujących ze sobą procesów. Wiele czynników wpływa na zwiększone lub zmniejszone wydzielanie konkretnego hormonu. Grelina to hormon, którego wydzielanie nasila m.in. uczucie głodu. W jaki sposób działa hormon głodu? Jakie jest prawidłowe stężenie greliny i leptyny (hormonu sytości) w organizmie? Co robić przy istnieniu zaburzeń hormonalnych? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Mężczyzna przegląda się w lustrze, ma nadziąślaka nad zębem.

Nadziąślak — czym jest i jak go usunąć? Objawy, przyczyny, leczenie

Pojawienie się kulki na dziąśle czy twardego zgrubienia nad zębem może być w istocie nadziąślakiem. Pacjent, słysząc diagnozę nadziąślaka, może przestraszyć się, czy taki guzek na dziąśle to rak. Na szczęście nadziąślaki stanowią zmiany o charakterze nienowotworowym. Jakie są typy nadziąślaków? Dlaczego pojawiają się w jamie ustnej niektórych osób? W jaki sposób można usunąć zmiany na dziąsłach? Wiedzę na wspomniane zagadnienia dotyczące nadziąślaków znajdziesz w poniższym tekście.

Dziecko z cukrzycą sprawdza poziom glukozy przy pomocy glukometru.

Cukrzyca u dzieci — jak objawia się u najmłodszych? Przyczyny cukrzycy u dzieci oraz leczenie

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, dla których charakterystyczna jest hiperglikemia, czyli wysoki poziom glukozy we krwi. U dzieci najczęstszym typem cukrzycy jest typ 1, nazywany insulinozależnym. Wieloletnia cukrzyca wiąże się z występowaniem poważnych powikłań, zwłaszcza gdy nie jest dobrze kontrolowana lekami. Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Czy cukrzyca u dzieci jest wyleczalna?

Osoba trzyma w dłoniach kartę z napisem wirus HMPV.

Wirus hMPV (metapneumowirus) — przyczyny, drogi zakażenia, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirus hMPV, czyli metapneumowirus, został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2001 roku, chociaż prawdopodobnie wywoływał zakażenia u ludzi już wcześniej. W ostatnich miesiącach media informowały na szeroką skalę o zakażeniach tym wirusem w Chinach oraz Portugalii. Z poniższego artykułu dowiesz się, kto jest najbardziej narażony na zakażenie hMPV, jakie są drogi zakażenia, a także, z jakimi objawami wiąże się zakażenie. W poniższym tekście znajdziesz także wskazówki, jak leczyć zakażenie hMPV.

Kobieta o zmierzchu prowadzi samochód, może się zmagać z kurzą ślepotą.

Kurza ślepota (ślepota zmierzchowa) — co ją wywołuje? Objawy, leczenie, profilaktyka

Kurza ślepota nazywana jest również ślepotą zmierzchową lub nyktalopią. Jest to choroba, która powoduje pogorszenie widzenia przy osłabionym świetle i po zmierzchu. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym spowodowana jest kurza ślepota oraz jakie są jej objawy. Przeczytasz również o profilaktyce ślepoty zmierzchowej, co robić, żeby się nie pojawiła i jak ją skutecznie leczyć, jeśli już się pojawiła.

Rysunkowe fioli z krwią przeznaczoną do morfologii z rozmazem.

Morfologia z rozmazem — na czym polega to badania i kiedy należy je wykonać?

Badanie morfologii krwi to jedna z podstawowych procedur biochemicznych wykonywanych w laboratorium w celu kontroli stanu zdrowia pacjenta. Jednak w niektórych przypadkach podstawowe badanie krwi nie jest wystarczalne i wówczas, w przypadku chęci rozszerzenia informacji o ocenie wyglądu i proporcji poszczególnych komórek krwi, lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) zleca badanie krwi z rozmazem, czyli dokładniejszy, rozszerzony obraz stanu zdrowia.

Nadmierna ilość erytrocytów w przebiegu czerwienicy prawdziwej.

Czerwienica prawdziwa — co to za choroba? Przyczyny, objawy, leczenie

Czerwienica prawdziwa to rzadka choroba krwi należąca do grupy przewlekłych nowotworów mieloproliferacyjnych. Schorzenie to charakteryzuje się przede wszystkim nadmierną masą oraz ilością erytrocytów lub stężeniem hemoglobiny we krwi obwodowej. Czym dokładnie jest czerwienica prawdziwa? Z jaką chorobą należy różnicować czerwienicę prawdziwą? Jak leczy się czerwienicę prawdziwą? Na te inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Kobieta drapie się po podrażnionej skórze, ma uczulenie na nikiel.

Uczulenie na nikiel — jak rozpoznać objawy? Przyczyny i sposoby leczenia alergii na nikiel

Nikiel jest metalem obecnym praktycznie wszędzie. A dokładniej, w czym jest nikiel? W wielu przedmiotach codziennego użytku. Pierwiastek ten pojawia się w składzie wielu wyrobów metalowych, monetach, biżuterii, a także w ubraniach. Nikiel jest jedną z czołowych przyczyn prowadzących do miejscowego alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, przez co staje się czynnikiem zaostrzenia egzemy w środowisku domowym oraz zawodowym. Wnika do organizmu przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Jak wygląda uczulenie na nikiel i w jaki sposób je leczyć?

Polipy jelita grubego w powiększeniu.

Polipy jelita grubego — przyczyny, czynniki ryzyka, leczenie, ryzyko nowotworów

Zmiany w jelicie grubym o charakterze polipów budzą przerażenie licznych pacjentów. Niejednokrotnie obawy okazują się jednak niepotrzebne, a zmiany niegroźne. Jakie więc rodzaje polipów powinny nas niepokoić? Wielu pacjentów zastanawia się także, czy polipy jelita grubego bolą lub krwawią? I czy wykryte zmiany można jakoś leczyć? Odpowiedzi na nurtujące pytania na temat polipów jelita grubego znajdziesz właśnie w tym tekście.

Mężczyzna cierpi na niedosłuch, nadstawia ucha, aby słyszeć lepiej.

Niedosłuch — przyczyny, stopnie, objawy. Jak leczyć niedosłuch?

Zdolność odbierania bodźców oraz informacji ze świata zewnętrznego jest możliwa dzięki posiadaniu zmysłów. Prawidłowe funkcjonowanie każdego z nich (dotyku, słuchu, wzroku, węchu i smaku) daje możliwość interpretacji otaczającego świata. Osłabienie lub utracenie któregokolwiek zmysłu prowadzi do trudności funkcjonowania w życiu codziennym i konieczności silniejszego wykorzystania pozostałych zmysłów do odbierania bodźców zewnętrznych. Tak jest np. w przypadku niedosłuchu, czyli sytuacji, w której dochodzi do zaburzenia zmysłu słuchu. Jakie są przyczyny niedosłuchu, rodzaje niedosłuchu oraz jak leczyć niedosłuch?

Białe i różowe leki na cholesterol na żółto-zielonym tle.

Leki na cholesterol — jak działają i kiedy się je stosuje? Rodzaje, wskazania, skutki uboczne

Hiperlipidemia dotyka wiele osób w społeczeństwie. Normalizacja stężenia cholesterolu czasem nie jest możliwa do osiągnięcia wyłącznie dietą i konieczne jest stosowanie leków na cholesterol. W jaki sposób działają tabletki na obniżenie cholesterolu? Kiedy należy sięgnąć po farmakoterapię i z jakimi działaniami niepożądanymi może wiązać się stosowanie leków na wysoki cholesterol?

Mężczyzna trzyma w dłoniach niebieską wstążkę — symbol walki z rakiem prostaty.

Rak prostaty — jak się objawia? Przyczyny, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak prostaty (rak stercza, gruczołu krokowego) według klasyfikacji ICD-10: C61 to najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór złośliwy. Za główną przyczynę wysokiego wskaźnika umieralności wśród pacjentów z rakiem gruczołu krokowego uznaje się przede wszystkim bagatelizowanie pierwszych objawów oraz późne zgłaszanie się mężczyzn do lekarza. Jakie są objawy raka prostaty? Czy rak prostaty jest uleczalny? Jakie jest rokowanie w raku prostaty w zależności od stopnia zaawansowania?

Kobieta cierpi na zakażenie układu moczowego, dokucza jej ból podbrzusza.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) u dorosłych — przyczyny, objawy, metody leczenia, profilaktyka

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów w układzie moczowym. ZUM jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Zakażenie mogą wywoływać bakterie, wirusy lub grzyby. W zależności od przydzielenia pacjenta do konkretnego punktu klasyfikacji ZUM wybiera się leczenie. Nie u wszystkich osób z infekcją układu moczowego konieczne jest stosowanie leków. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego u osób starszych, a jakie u noworodków i dzieci? Co można zastosować w celu wyleczenia zakażenia układu moczowego?

Rysunkowa postać symbolicznie doświadcza przełomu tarczycowego.

Przełom tarczycowy — czym jest i kiedy występuje? Objawy i leczenie zaostrzenia nadczynności tarczycy

Przełom tarczycowy jest jednym z zagrażających życiu stanów nagłych w medycynie. Najczęściej jest wywoływany przez nierozpoznaną lub niewystarczająco skutecznie leczoną nadczynność tarczycy. Rozpoznanie przełomu tarczycowego stawia się na podstawie objawów klinicznych. Wyniki badań laboratoryjnych pełnią funkcję pomocniczą, nie istnieją jednak sztywne zakresy wartości, których stwierdzenie jednoznacznie wskazuje na przełom tarczycowy.

Mama mierzy temperaturę dziecku, które choruje na gorączkę trzydniową.

Gorączka trzydniowa (trzydniówka) u dzieci i dorosłych — przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka trzydniowa, rumień nagły, exanthema subitum, różyczka niemowlęca, choroba szósta, roseola infantum i najpopularniej trzydniówka to wszystko nazwy jednej z wysypkowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Wysypki skórne nawet z towarzyszącą gorączką to trudne w identyfikacji objawy, mogące świadczyć o wielu diagnozach. Czy trzydniówka jest zaraźliwa? Jak odróżnić ją od innych podobnych schorzeń?