Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Mężczyzna trzyma w dłoniach niebieską wstążkę — symbol walki z rakiem prostaty.

Rak prostaty — jak się objawia? Przyczyny, diagnostyka, leczenie, rokowania

Rak prostaty (rak stercza, gruczołu krokowego) według klasyfikacji ICD-10: C61 to najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór złośliwy. Za główną przyczynę wysokiego wskaźnika umieralności wśród pacjentów z rakiem gruczołu krokowego uznaje się przede wszystkim bagatelizowanie pierwszych objawów oraz późne zgłaszanie się mężczyzn do lekarza. Jakie są objawy raka prostaty? Czy rak prostaty jest uleczalny? Jakie jest rokowanie w raku prostaty w zależności od stopnia zaawansowania?

Kobieta cierpi na zakażenie układu moczowego, dokucza jej ból podbrzusza.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) u dorosłych — przyczyny, objawy, metody leczenia, profilaktyka

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów w układzie moczowym. ZUM jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Zakażenie mogą wywoływać bakterie, wirusy lub grzyby. W zależności od przydzielenia pacjenta do konkretnego punktu klasyfikacji ZUM wybiera się leczenie. Nie u wszystkich osób z infekcją układu moczowego konieczne jest stosowanie leków. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego u osób starszych, a jakie u noworodków i dzieci? Co można zastosować w celu wyleczenia zakażenia układu moczowego?

Rysunkowa postać symbolicznie doświadcza przełomu tarczycowego.

Przełom tarczycowy — czym jest i kiedy występuje? Objawy i leczenie zaostrzenia nadczynności tarczycy

Przełom tarczycowy jest jednym z zagrażających życiu stanów nagłych w medycynie. Najczęściej jest wywoływany przez nierozpoznaną lub niewystarczająco skutecznie leczoną nadczynność tarczycy. Rozpoznanie przełomu tarczycowego stawia się na podstawie objawów klinicznych. Wyniki badań laboratoryjnych pełnią funkcję pomocniczą, nie istnieją jednak sztywne zakresy wartości, których stwierdzenie jednoznacznie wskazuje na przełom tarczycowy.

Mama mierzy temperaturę dziecku, które choruje na gorączkę trzydniową.

Gorączka trzydniowa (trzydniówka) u dzieci i dorosłych — przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka trzydniowa, rumień nagły, exanthema subitum, różyczka niemowlęca, choroba szósta, roseola infantum i najpopularniej trzydniówka to wszystko nazwy jednej z wysypkowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Wysypki skórne nawet z towarzyszącą gorączką to trudne w identyfikacji objawy, mogące świadczyć o wielu diagnozach. Czy trzydniówka jest zaraźliwa? Jak odróżnić ją od innych podobnych schorzeń?

Różne rodzaje orzechów w papierowych torebkach, częściowo wysypane na blat.

Zdrowotne korzyści z jedzenia orzechów. Rodzaje orzechów, wartości odżywcze, kaloryczność, właściwości zdrowotne

Orzechy są znane na całym świecie jako dodatek do różnego rodzaju dań lub jako samodzielna przekąska. Jedni je uwielbiają, inni niekoniecznie. Mimo to, orzechy stanowią bogate źródło drogocennych składników odżywczych dla organizmu człowieka. Jakie są rodzaje orzechów oraz ich wartości odżywcze? Jaką kalorycznością charakteryzują się orzechy? Jakie właściwości zdrowotne wykazują orzechy?

Kobieta doświadcza uderzenia gorąca, schładza się przy pomocy wachlarza.

Uderzenia gorąca — nie tylko w czasie menopauzy. Przyczyny, objawy, leczenie

Uderzenia gorąca to wydawać by się mogło błahy problem, dotyczący tylko pań w wieku menopauzalnym, przemijający i nie wymagający uwagi. Niestety grupa osób realnie cierpiąca z ich powodu jest znacznie szersza, a same uderzenia gorąca potrafią nieść za sobą poważne konsekwencje pogorszenia komfortu życia. Jakie mogą być przyczyny uderzeń gorąca? Czy istnieją jakieś sposoby łagodzące objawy zlewnych potów?

Model układu krwionośnego z widocznymi objawami hipercholesterolemii.

Hipercholesterolemia (hiperlipidemia) - czym jest, jak się objawia i jak się ją leczy?

Hipercholesterolemia to  stan podwyższonego poziomu cholesterolu w osoczu krwi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jedną z przyczyn powstawania miażdżycy, a co za tym idzie chorób takich jak choroba niedokrwienna serca, mogąca prowadzić do zawału czy udar niedokrwienny mózgu. Za normę poziomu cholesterolu LDL, u osób zdrowych, uznaje się wartości poniżej 115 mg/dl. Po rozpoznaniu hipercholesterolemii, niezależnie od przyczyny, kluczowe jest zmienienie stylu życia - diety i częstości wysiłku fizycznego oraz zastosowanie leczenia farmakologicznego. Czym zbijać cholesterol? Czy wykonuje się badania genetyczne w hipercholesterolemii i jaka jest ich cena?

3D fiolki krwi przeznaczonej do badania poziomu trombocytów.

Małopłytkowość (trombocytopenia) — przyczyny, objawy, badania, leczenie

Małopłytkowość, nazywana też trombocytopenią, to niedobór w organizmie płytek krwi, czyli trombocytów. Trombocyty produkowane są przez szpik kostny i ich główną rolą jest udział w procesach krzepnięcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są normy trombocytów we krwi oraz poniżej jakiego ich poziomu diagnozuje się małopłytkowość. Przeczytasz również, jakie są przyczyny tego zaburzenia, czym ono się objawia, jak je zdiagnozować i jak leczyć.

Zdjęcie tomografii komputerowej głowy.

Tomografia głowy - na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania, przygotowanie do badania

Tomografia komputerowa (TK) jest elementem diagnostyki obrazowej w ocenie zakresu potencjalnych zmian w obrębie mózgowia, zatok oraz ucha środkowego i wewnętrznego. Pojawienie się objawów takich jak nagła utrata przytomności, omdlenia czy niedowład może wskazywać na konieczność przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy. Jak przebiega procedura przeprowadzania tomografii komputerowej głowy? Jak przygotować się do badania? Kiedy TK jest zalecana? Jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Listki mięty pieprzowej rozsypane na zielonym tle.

Mięta pieprzowa — działanie i właściwości zdrowotne. Jak stosować miętę?

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to naturalny i bardzo popularny składnik każdej polskiej apteczki ziołowej. Roślina ta jest powszechnie stosowana w bólach brzucha i nudnościach zwłaszcza u najmłodszych. Jest nie tylko swoistym lekarstwem, ale również przyprawą, nadającą charakterystyczny orzeźwiający smak napojom i potrawom. Jak działa olejek z mięty pieprzowej? Jakie właściwości lecznicze posiada mięta pieprzowa i jakie jest jej zastosowanie?

Żelatynowe kapsułki zawierające koenzym Q10.

Koenzym Q10 - właściwości, działanie, zastosowania kosmetyce i medycynie

Koenzym Q10 to organiczny związek występujący w wielu narządach i to różnych gatunków zwierząt, stąd też wzięła się jego druga nazwa - ubichinon (ubitarius = wszechobecny). Koenzym Q10 odgrywa ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami i zapewnia prawidłową produkcję energii. Uważa się, że wspomaga zdrowie skóry, chroni przed cukrzycą i nowotworami. Jak to się dzieje, że taka mała cząsteczka ma aż tyle zastosowań? Kiedy warto suplementować koenzym Q10?

Liście aloesu - pokrojone i w całości oraz łyżeczka z pokrojonym w kostkę miąższem aloesu.

Aloes - rodzaje, właściwości, zastosowania zdrowotne

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to roślina pochodząca z suchych rejonów Północnej Afryki. Już w starożytności stosowany był przez Egipcjan na oparzenia. Często nazywano go „rośliną pierwszej pomocy” bądź też „cichym uzdrowicielem”. Służył w Egipcie również, jako środek do balsamowania ciał zmarłych. Początkowo aloes był najbardziej preferowanym środkiem przeczyszczającym. Sprawdzał się również w chorobach reumatoidalnych stawów, rwie kulszowej oraz w nacieraniu nadwyrężonych miejsc. Jakie ma właściwości? Czy preparaty aloesowe mogą być stosowane u kobiet w ciąży i dzieci? W jakich schorzeniach możemy wspomagać się aloesem?