
GIF: wycofanie z obrotu serii leku Angeliq
18 kwietnia 2025 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii leku Angeliq, stosowanego u kobiet po menopauzie. Dlaczego podjęto decyzję o wycofaniu leku ze sprzedaży?
Sprawdzamy dostępność
leków w 10 981 aptekach
W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
18 kwietnia 2025 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii leku Angeliq, stosowanego u kobiet po menopauzie. Dlaczego podjęto decyzję o wycofaniu leku ze sprzedaży?
Rak prostaty (rak stercza, gruczołu krokowego) według klasyfikacji ICD-10: C61 to najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór złośliwy. Za główną przyczynę wysokiego wskaźnika umieralności wśród pacjentów z rakiem gruczołu krokowego uznaje się przede wszystkim bagatelizowanie pierwszych objawów oraz późne zgłaszanie się mężczyzn do lekarza. Jakie są objawy raka prostaty? Czy rak prostaty jest uleczalny? Jakie jest rokowanie w raku prostaty w zależności od stopnia zaawansowania?
Bóle kręgosłupa to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u specjalistów. Dolegliwości te dotykają zarówno starsze, jak i coraz młodsze osoby, powodując znaczne obniżenie jakości życia. Choć przyczyn może być naprawdę wiele — przeciążenia, brak aktywności fizycznej, urazy czy wady postawy, jedną z częstych przyczyn jest kręgozmyk. Jak się objawia oraz jak go leczyć?
Dyslipidemia to coraz częstszy problem zdrowotny w Polsce. Tylko w 2021 roku aż 19 milionów Polaków cierpiało z powodu zaburzenia przemian lipidów. O tym, czym jest dyslipidemia, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jakie są możliwości jej leczenia, dowiesz się w poniższym artykule.
Nadwrażliwość zębów to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza stomatologa. Dotyczy wysokiego odsetka pacjentów i może pojawiać się na różnych etapach życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co stosować na silną nadwrażliwość zębów? Co robić przy nadwrażliwości zębów po wybielaniu?
Wstrząśnienie mózgu to termin znany niemal każdemu. Nie ma się czemu dziwić, gdyż jest to jeden z najczęstszych urazów głowy, który może pojawić się w wyniku gwałtownego potrząśnięcia głową (np. podczas wypadku komunikacyjnego), uderzenia w głowę czy upadku. Jak rozpoznać wstrząs mózgu? Jakie są objawy i jak leczy się wstrząśnienie mózgu?
Osteopenia to schorzenie, któremu towarzyszy zmniejszona gęstość kości. Osteopenia częściej dotyka kobiet, a postępując, może prowadzić do osteoporozy. Do jakiego lekarza udać się z osteopenią? Czy osteopenia jest groźna i czy może się cofnąć?
Melasma (ostuda) to zaburzenie polegające na zwiększonej produkcji melaniny przez komórki skórne, które jest widoczne w postaci przebarwień pojawiających się głównie na twarzy. Ostuda jest niegroźna, ale wymaga różnicowania z innymi poważniejszymi zmianami skórnymi. Jak pozbyć się melasmy?
Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów w układzie moczowym. ZUM jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Zakażenie mogą wywoływać bakterie, wirusy lub grzyby. W zależności od przydzielenia pacjenta do konkretnego punktu klasyfikacji ZUM wybiera się leczenie. Nie u wszystkich osób z infekcją układu moczowego konieczne jest stosowanie leków. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego u osób starszych, a jakie u noworodków i dzieci? Co można zastosować w celu wyleczenia zakażenia układu moczowego?
Nadciśnienie tętnicze należy do częstych chorób układu krążenia. Uzyskanie prawidłowych wartości ciśnienia można osiągnąć poprzez odpowiedni styl życia oraz w razie potrzeby zastosowanie leków. Jak działają nowoczesne leki na nadciśnienie i czy mogą być niebezpieczne? Czy leki na nadciśnienie powodują tycie?
Przełom tarczycowy jest jednym z zagrażających życiu stanów nagłych w medycynie. Najczęściej jest wywoływany przez nierozpoznaną lub niewystarczająco skutecznie leczoną nadczynność tarczycy. Rozpoznanie przełomu tarczycowego stawia się na podstawie objawów klinicznych. Wyniki badań laboratoryjnych pełnią funkcję pomocniczą, nie istnieją jednak sztywne zakresy wartości, których stwierdzenie jednoznacznie wskazuje na przełom tarczycowy.
Porost islandzki to jeden z lepiej poznanych surowców zielarskich. Jego właściwości, a także bezpieczeństwo stosowania, są szeroko znane i cenione. Kiedy więc warto sięgnąć po porost islandzki? Od jakiego wieku można podawać go dzieciom? Czy można stosować go podczas ciąży?
Dolegliwości bólowe łokcia jak np. łokieć golfisty zdarzają się niezwykle często i mogą spotkać każdego. Choć nazwa wskazuje na to, że atakuje głównie sportowców — tak nie jest. Łokieć golfisty może wystąpić u każdego, z przewagą osób pracujących manualnie czy przy biurku. Jakie są objawy łokcia golfisty? Jak go leczyć?
Zapalenie gruczołu Bartholina dotyka wyłącznie żeńską część społeczeństwa i występuje stosunkowo rzadko. Główną przyczyną powstawania zapalenia tego gruczołu jest infekcja. Przypadłość ta jest bardzo bolesna, dlatego szybkie wykrycie umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentki.
5 listopada 2024 r. na łamach strony Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawił się komunikat o wycofaniu z obrotu dwóch serii popularnego leku z hydroksyzyną - Hydroxyzinum Hasco. Jednocześnie zakazano wprowadzania do obrotu wskazanych w komunikacie partii leku. Co było powodem tej decyzji GIF?
Kalprotektyna jest wskaźnikiem ciężkości zapalenia jelit. Badanie diagnostyczne kalprotektyny polega na określeniu jej ilości we krwi i w kale. Wyniki mogą różnić się w zależności od ostrości choroby i innych czynników, dlatego to lekarz na podstawie wywiadu, interpretuje wyniki.
Tryptofan (L-Tryptofan) to jeden z 20 aminokwasów, które są podstawowymi składnikami białek. Jest to aminokwas egzogenny, co oznacza, że organizm nie może sam go syntetyzować i musi zostać pozyskany wraz z pożywieniem. Jakie jest działanie tryptofanu? Z jakimi produktami spożywczymi dostarczamy tryptofan w codziennej diecie oraz jakie są normy na tryptofan?
Właściwości lecznicze wiązówki błotnej były znane już w starożytnej Europie. Wówczas wykorzystywano ją do zbijania gorączki i łagodzenia bólu. Ziele wiązówki błotnej wciąż jest obecne w fitoterapii. Jak wygląda wiązówka błotna i jakie ma obecnie zastosowanie? Z jakimi lekami nie należy łączyć tej rośliny?
Gorączka trzydniowa, rumień nagły, exanthema subitum, różyczka niemowlęca, choroba szósta, roseola infantum i najpopularniej trzydniówka to wszystko nazwy jednej z wysypkowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Wysypki skórne nawet z towarzyszącą gorączką to trudne w identyfikacji objawy, mogące świadczyć o wielu diagnozach. Czy trzydniówka jest zaraźliwa? Jak odróżnić ją od innych podobnych schorzeń?
Dziwaczek pospolity to roślina często uprawiana w celach ozdobnych. Mało kto jednak wie, że wykazuje ona dodatkowo lecznicze właściwości. Kiedy możemy sięgnąć po dziwaczek pospolity? Jakie ma działania i zastosowania?
Kleszczowe lub odkleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest infekcją wirusową i przenosi się na człowieka, przez ugryzienie zainfekowanego kleszcza. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu są nieswoiste, przez co wiele osób wykrywa je, gdy infekcja jest w pełni rozwinięta.
Czerwone owoce jarzębiny kojarzą nam się z nadchodzącą, kolorową jesienią i własnoręcznie robionymi koralami. Jarzębina to nie tylko symbol nowej pory roku, ale jak się okazuje – niesie za sobą wiele prozdrowotnych właściwości. Czym jest jarzębina? Jak owoce jarzębiny mogą wpływać na zdrowie człowieka i czy można ją jeść? Sprawdźmy!
Trzustka to ważny narząd gruczołowy pełniący funkcje wewnątrzwydzielnicze i zewnątrzwydzielnicze. Głównym jej zadaniem jest wydzielanie niezbędnych hormonów oraz produkcja niektórych enzymów trawiennych. Niestety, niektórzy pacjenci chorują na różne schorzenia trzustki, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
Hibiskus jest nie tylko piękną rośliną ozdobną - stanowi także bogate źródło właściwości leczniczych, które są znane i wykorzystywane już od stuleci. To nie tylko doskonały surowiec farmaceutyczny, ale i kosmetyczny. Dowiedz się, jakie właściwości ma hibiskus i na jakie dolegliwości można go stosować.
Obturacyjny bezdech senny dotyka pacjentów w nocy i może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Objawy są charakterystyczne, natomiast z racji, że bezdech senny pojawia się w nocy, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że na niego cierpi.
Kikut pępowinowy powstaje w wyniku przecięcia pępowiny. Pępowina łączy matkę i dziecko, przez cały okres trwania ciąży i zostaje przecięta tuż po porodzie. Kikut pępowinowy musi być odpowiednio pielęgnowany, aby nie rozwinęła się w nim infekcja, która może być niebezpieczna dla noworodka.
Czarnuszka ostatnimi czasy stanowi modny dodatek do różnego rodzaju dań oraz kosmetyków. Czy mimo swoich powszechnych zastosowań czarnuszka wykazuje również właściwości lecznicze? Jak powinniśmy prawidłowo używać czarnuszkę w codziennych rutynach pielęgnacyjnych oraz żywieniu?
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza umożliwia pacjentowi regularny i efektywny pomiar ciśnienia. Urządzenie to warto mieć w domu, zwłaszcza jeśli borykasz się z chorobami serca, w których pomiar ciśnienia jest istotny w leczeniu. Dodatkowo pomiar ciśnienia, może wydawać się łatwy, ale mimo to wielu pacjentów nadal popełnia błędy.
Białe plamy na paznokciach to powszechny problem, o którym w społeczeństwie krąży tysiąc teorii na temat tego, skąd się biorą. Wpisując w wyszukiwarkę tę frazę, po chwili możemy zdiagnozować u siebie niewydolność wątroby, niewydolność nerek, a nawet nowotwór. Czy jest się czym martwić? O czym świadczą białe plamy na paznokciach?
Zaparcia to powszechna i nieprzyjemna dolegliwość w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że istnieją proste zmiany w diecie i aktywności fizycznej, które mogą pomóc. Dodatkowo dostępne są farmaceutyki bezpieczne w tym wrażliwym okresie ciąży. Dlaczego zaparcia w ciąży tak często występują? Jakie produkty spożywcze warto włączyć do jadłospisu?
Ropień okołomigdałkowy może być wynikiem infekcji migdałków. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Tego rodzaju ropień ma charakterystyczne objawy i ze względu na miejsce występowania, nie stanowi dla lekarza problemu z postawieniem diagnozy, a także z dobraniem odpowiedniego leczenia.
Orzechy są znane na całym świecie jako dodatek do różnego rodzaju dań lub jako samodzielna przekąska. Jedni je uwielbiają, inni niekoniecznie. Mimo to, orzechy stanowią bogate źródło drogocennych składników odżywczych dla organizmu człowieka. Jakie są rodzaje orzechów oraz ich wartości odżywcze? Jaką kalorycznością charakteryzują się orzechy? Jakie właściwości zdrowotne wykazują orzechy?
Derealizacja to zjawisko związane z przewlekłym i nadmiernym stresem (często określana również mianem depersonalizacji). Oba te terminy są zaliczane do kategorii psychicznych zaburzeń dysocjacyjnych. Czym jest derealizacja i jakie są jej objawy? Czym różni się depersonalizacja od derealizacji? Jakim chorobom może towarzyszyć derealizacja? Jak leczyć objawy i przyczyny derealizacji?
Uderzenia gorąca to wydawać by się mogło błahy problem, dotyczący tylko pań w wieku menopauzalnym, przemijający i nie wymagający uwagi. Niestety grupa osób realnie cierpiąca z ich powodu jest znacznie szersza, a same uderzenia gorąca potrafią nieść za sobą poważne konsekwencje pogorszenia komfortu życia. Jakie mogą być przyczyny uderzeń gorąca? Czy istnieją jakieś sposoby łagodzące objawy zlewnych potów?
Wymioty polegają na gwałtownym usunięciu treści pokarmowej przez usta, dzięki silnym skurczom mięśni brzucha i klatki piersiowej. Wymioty mogą być odruchem fizjologicznym (np. gdy towarzyszą ostremu zatruciu) lub patologicznym, będąc objawem chorób przewlekłych. Jak zapobiec wymiotom? Czy istnieją domowe sposoby na wymioty w ciąży?
Hipercholesterolemia to stan podwyższonego poziomu cholesterolu w osoczu krwi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jedną z przyczyn powstawania miażdżycy, a co za tym idzie chorób takich jak choroba niedokrwienna serca, mogąca prowadzić do zawału czy udar niedokrwienny mózgu. Za normę poziomu cholesterolu LDL, u osób zdrowych, uznaje się wartości poniżej 115 mg/dl. Po rozpoznaniu hipercholesterolemii, niezależnie od przyczyny, kluczowe jest zmienienie stylu życia - diety i częstości wysiłku fizycznego oraz zastosowanie leczenia farmakologicznego. Czym zbijać cholesterol? Czy wykonuje się badania genetyczne w hipercholesterolemii i jaka jest ich cena?
Światłowstręt, często w filmach, książkach, ogólnie pop-kulturze kojarzony jest jako skutek uboczny wampiryzmu. Jednak nadwrażliwość oczu na światło to nie tylko problem fikcyjnych wampirów, jest to ważny objaw wielu schorzeń. O jakich chorobach może świadczyć światłowstręt? Jak objawia się światłowstręt?
Małopłytkowość, nazywana też trombocytopenią, to niedobór w organizmie płytek krwi, czyli trombocytów. Trombocyty produkowane są przez szpik kostny i ich główną rolą jest udział w procesach krzepnięcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są normy trombocytów we krwi oraz poniżej jakiego ich poziomu diagnozuje się małopłytkowość. Przeczytasz również, jakie są przyczyny tego zaburzenia, czym ono się objawia, jak je zdiagnozować i jak leczyć.
Cholina to istotny składnik odżywczy, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz mózgu. Zapotrzebowanie na cholinę zwiększa się u kobiet w ciąży, ponieważ jest potrzebna do prawidłowego rozwoju m.in. cewy nerwowej u płodu. Jakie produkty spożywcze są bogate w cholinę? Czy skutkiem nadmiaru choliny może być depresja?
Tomografia komputerowa (TK) jest elementem diagnostyki obrazowej w ocenie zakresu potencjalnych zmian w obrębie mózgowia, zatok oraz ucha środkowego i wewnętrznego. Pojawienie się objawów takich jak nagła utrata przytomności, omdlenia czy niedowład może wskazywać na konieczność przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy. Jak przebiega procedura przeprowadzania tomografii komputerowej głowy? Jak przygotować się do badania? Kiedy TK jest zalecana? Jakie są przeciwwskazania do tego badania?
Zaburzenie erekcji zazwyczaj dotyka mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia. Może ono być spowodowane przez różne czynniki; zarówno niezdrowy tryb życia, jak i poważniejsze choroby. W zależności od przyczyny istnieją różne sposoby na poprawę erekcji.
Głóg dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym oraz wartościom odżywczym jest powszechnie wykorzystywany w lecznictwie. Tradycyjnie stosuje się go w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz dolegliwościach trawiennych. Dostępny pod różnymi postaciami - od suszu, przez tabletki i kapsułki, po syropy i nalewki. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po preparaty z głogu?
Powiększona wątroba, inaczej zwana hepatomegalią, jest wynikiem poważnych chorób, takich jak np. nowotwory. Wątroba pełni istotne funkcje w naszym organizmie, a jej powiększenie świadczy o zaburzeniu pracy wątroby lub o wcześniej wspomnianych chorobach.
Zapalenie mieszków włosowych to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków ma łagodny przebieg i samoistnie się wycofuje. Warto jednak obserwować pojedyncze zmiany, jeśli zaczną się rozprzestrzeniać na większe partie skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem.
Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to naturalny i bardzo popularny składnik każdej polskiej apteczki ziołowej. Roślina ta jest powszechnie stosowana w bólach brzucha i nudnościach zwłaszcza u najmłodszych. Jest nie tylko swoistym lekarstwem, ale również przyprawą, nadającą charakterystyczny orzeźwiający smak napojom i potrawom. Jak działa olejek z mięty pieprzowej? Jakie właściwości lecznicze posiada mięta pieprzowa i jakie jest jej zastosowanie?
Zapalenie spojówek jest chorobą, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się występowaniem zaczerwienionych, piekących oczu. Często towarzyszy mu uczucie piasku pod powiekami i dodatkowo, w zależności od przyczyny, charakterystyczna wydzielina. Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci?
Chlorella i spirulina w ostatnich latach zyskują na popularności. Są często stosowane przez ludzi dbających o zdrową i zbilansowaną dietę. Jakie działanie wykazuje chlorella? Na co pomaga chlorella? Z czym lepiej jej nie łączyć?
Koenzym Q10 to organiczny związek występujący w wielu narządach i to różnych gatunków zwierząt, stąd też wzięła się jego druga nazwa - ubichinon (ubitarius = wszechobecny). Koenzym Q10 odgrywa ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami i zapewnia prawidłową produkcję energii. Uważa się, że wspomaga zdrowie skóry, chroni przed cukrzycą i nowotworami. Jak to się dzieje, że taka mała cząsteczka ma aż tyle zastosowań? Kiedy warto suplementować koenzym Q10?
Grzybica skóry może dotknąć każdego z nas, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość tą powodują grzyby. W zależności od miejsca występowania grzybicy oraz tego, jaki rodzaj grzybów ją powoduje, wyróżniamy różne typy grzybicy.
Żylaki na nogach zazwyczaj kojarzone są jako kobiecy problem, lecz nierzadko dotykają również mężczyzn. Istnieje kilka sposobów na ich pozbycie się, a leczenie jest dobierane do pacjenta i zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia żylaków.