Ksylometazolina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Katar to częsty objaw towarzyszący klasycznemu przeziębieniu lub alergii. Może mieć różny charakter, jednak bez względu na pochodzenie i rodzaj, bywa uciążliwy i często utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji zdarza się, że sięgamy po popularne preparaty na odetkanie nosa dostępne bez recepty, zawierające w składzie ksylometazolinę. Czym dokładnie jest ta substancja, jak działa oraz na co należy zwrócić uwagę podczas jej stosowania?
Jak działa ksylometazolina?
Ksylometazolina to popularna substancja stosowana miejscowo w celu udrożnienia zatkanego nosa. Jej działanie polega na pobudzeniu receptorów alfa-adrenergicznych, co prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych w śluzówce nosa, a tym samym zmniejszenia obrzęku i wysięku.
Ksylometazolina zaczyna działać już po 5-10 minutach od aplikacji, a efekt odetkanego nosa utrzymuje się do kilku godzin.
Na rynku dostępne są preparaty z ksylometazoliną zarówno dla dorosłych (roztwór 0,1%), jak i dla dzieci (roztwór 0,05%). Poza stężeniem, mogą różnić się dodatkowymi substancjami nawilżającymi lub regenerujacymi błonę śluzową nosa, takimi jak kwas hialuronowy lub dekspantenol. Lek ten dostępny jest w trzech postaciach: kropli, aerozolu i żelu.
Ksylometazolina działa tylko i wyłącznie objawowo, nie stosujemy jej w celu skrócenia czasu trwania infekcji czy zapobiegania chorobie.
Kiedy stosować ksylometazolinę?
Preparaty z ksylometazoliną stosowane są powszechnie w przebiegu kataru różnego pochodzenia, między innymi w:
- alergicznym nieżycie nosa w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi;
- przy gęstym, zalegającym katarze;
- w zapaleniu zatok;
- w ostrym zapaleniu ucha w celu poprawy drożności trąbki Eustachiusza;
- przed zabiegami w celu poprawy drożności i widoczności pola operacyjnego w jamie nosowo-gardłowej.
Jak stosować preparaty z ksylometazoliną?
Bez względu na postać, preparaty z ksylometazoliną należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniem lekarza, farmaceuty lub informacjami zawartymi w ulotce.
Leki z ksylometazoliną mają rejestrację już od drugiego roku życia, jednak w przypadku tak małych dzieci, należy rozważyć inne alternatywy - inhalacje izotoniczną lub hipertoniczną solą fizjologiczną oraz aerozole do nosa z wodą morską. Preparaty z ksylometazoliną należy podawać w ostateczności raz dziennie, nie dłużej niż 3-5 dni.
Dla starszych pacjentów ksylometazolinę dawkuje się:
- od 6. do 11. roku życia - 1-2 razy na dobę po 1 dawce do każdego otworu nosowego
- od 12. roku życia - do 3 razy dziennie po 1 dawce do każdego otworu nosowego
Nie należy stosować preparatów z ksylometazoliną dłużej niż 5-7 dni.
W przeciwieństwie do kropli, podczas aplikacji aerozolu nie powinno się odchylać głowy do tyłu, gdyż grozi to połknięciem części dawki leku.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania ksylometazoliny?
Ksylometazoliny nie należy stosować u osób z:
- suchym zanikowym zapaleniem nosa;
- przewlekłym nieżytem nosa i jamy nosowo-gardłowej;
- jaskrą z zamkniętym kątem przesączania;
- nadwrażliwość na ksylometazolinę;
- u pacjentów po operacji usunięcia przysadki;
- kobiety w ciąży.
Ksylometazolina może być bezpiecznie stosowana przez kobiety karmiące, należy jednak zwrócić uwagę na prawidłową aplikację i uważać, aby nie połknąć preparatu.
Jakie skutki uboczne może powodować ksylometazolina?
Jak każda substancja, ksylometazolina może powodować działania niepożądane, do których należą:
- pieczenie i suchość błony śluzowej;
- kichanie;
- ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: osłabienie, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie, jednak zdarzają się one bardzo rzadko.
Czy ksylometazolina uzależnia?
Preparaty z ksylometazoliną powinny być stosowane tylko doraźnie i przez krótki czas, do 7 dni. Dłuższe lub przewlekłe używanie tych leków może doprowadzić do wystąpienia tak zwanego kataru “z odbicia” lub kataru polekowego, a następnie uzależnienia od ksylometazoliny.
Jak więc rozpoznać takie uzależnienie? Niepokojący powinien być dla nas fakt, że coraz częściej sięgamy po preparaty z ksylometazoliną, a bez codziennego ich stosowania, nie jesteśmy w stanie normalnie oddychać. U osób nadużywających tej substancji, błona śluzowa nosa jest nieustannie przesuszona, podrażniona, mogą pojawiać się krwawienia. Oprócz typowych objawów, u części pacjentów dochodzi do utraty węchu, a w ekstremalnych warunkach zaniku błony śluzowej nosa i odsłonięcia chrząstki. Najgroźniejszym powikłaniem jest powstanie ubytków w przegrodzie nosa - perforacji.
Niestety, łatwa dostępność ksylometazoliny sprzyja narastaniu zjawiska uzależnień, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i stosowanie zakupionych preparatów przez krótki czas, zgodnie z zaleceniami.
Dostępność wybranych preparatów w najbliższej aptece, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.