Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Woda morska do nosa - na co pomaga? Jaką wodę morską do nosa wybrać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-01 15:52
Kobieta aplikuje wodę morską do nosa, męczy ją katar.

Problem zatkanego czy przesuszonego nosa dotyka bardzo wiele osób. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam woda morska. Sięgamy po nią w wielu awaryjnych sytuacjach związanych z naszym nosem. Na co dokładnie pomaga woda morska i jaki rodzaj wybrać na daną dolegliwość?

Roztwór izo-, hiper- i hipotoniczny - co to oznacza?

Słowem wstępu należy krótko wyjaśnić, jakie mamy rodzaje roztworów i czym one się między sobą różnią. Na roztwór składa się rozpuszczalnik (czyli woda) i substancja rozpuszczona (np. sól). Mając do dyspozycji dwa roztwory oddzielone jakąś przepuszczalną błoną, woda będzie przechodziła między tymi roztworami tak aby “rozcieńczyć” ten bardziej stężony roztwór.

Ze względu na ilość substancji rozpuszczonej w roztworze możemy wyróżnić:

  • roztwory izotoniczne - czyli takie same, jakie występują w naszym organizmie. Woda między tymi roztworami nie przechodzi;
  • roztwory hipertoniczne - czyli te bardziej stężone, niż w naszym organizmie. W tym przypadku woda będzie przepływała z komórek do roztworu hipertonicznego, aby go “rozcieńczyć”.

Mamy też roztwory hipotoniczne, czyli o mniejszym stężeniu niż te obecne w naszych komórkach. Mamy wówczas do czynienia z przepływem wody z takiego roztworu do komórek. Komórki, które będą pobierały wodę z takiego roztworu będą “puchły”. Takie roztwory są stosowane w kroplach do oczu czy elektrolitach.

Woda morska - czym jest?

Woda morska to nic innego, jak odpowiednio przygotowany i oczyszczony roztwór wody morskiej. Zawiera on głównie chlorek sodu. Dostępny jest najczęściej w postaci aerozolu.

Rodzaje wody morskiej

W zależności od stężenia soli w wodzie morskiej, możemy wyróżnić sól morską:

  • izotoniczną;
  • hipertoniczną.

Różne stężenia wody morskiej warunkują sposób ich działania na śluzówkę, a tym samym ich zastosowanie. Preparaty z solą morską będą różniły się również aplikatorem. Niektóre z nich występują w postaci sprayu do nosa, a niektóre w postaci delikatnej mgiełki, idealnej do stosowania u niemowląt. Niekiedy w składach preparatów możemy znaleźć dodatkowe substancje wspomagające działanie wody morskiej, takie jak kwas hialuronowy, ektoina, dekspantenol czy olejki eteryczne.

Woda morska - roztwór izotoniczny

Woda morska izotoniczna to taka, w której stężenie soli jest identyczne z naszymi płynami ustrojowymi. Nie występuje tu przepływ wody z roztworu do roztworu. Dlatego ten rodzaj preparatów świetnie nadaje się do:

  • delikatnego nawilżania śluzówki nosa;
  • oczyszczania;
  • wspomagająco przy delikatnych infekcjach;
  • alergiach.

Regularne stosowanie wody morskiej na śluzówkę nosa może również zmniejszać częstość występowania infekcji górnych dróg oddechowych.

Izotoniczne roztwory wody morskiej można stosować już u niemowląt, są całkowicie bezpieczne.

Woda morska izotoniczna dobrze sprawdzi się też przed odciąganiem kataru u małych dzieci. Powoduje upłynnienie wydzieliny, dzięki czemu będzie ją łatwiej odciągnąć.

Woda morska - roztwór hipertoniczny

Woda morska hipertoniczna, to roztwór, którego stężenie soli jest większe, niż to panujące w naszych płynach ustrojowych. Dlatego hipertoniczny roztwór zaaplikowany na śluzówkę nosa będzie powodował przepływ wody z wnętrza komórek na zewnątrz. Takie roztwory świetnie sprawdzą się przy gęstej, trudnej do usunięcia, zalegającej wydzielinie - upłynniają ją i ułatwią jej usunięcie.

Dodatkowo wodę morską hipertoniczną można stosować przy obrzękach śluzówki i uczuciu zatkanego nosa. Błona śluzowa pod jej wpływem ulega odwodnieniu, przynosi to ulgę i ułatwia oddychanie.

Taka mocniejsza woda morska dobrze sprawdzi się przed odciąganiem kataru u małych dzieci. Powoduje silne upłynnienie wydzieliny, dzięki czemu będzie ją łatwiej odciągnąć.

Jaką wodę morską wybrać?

Rodzaj wody morskiej, jak już wspomniano, należy odpowiednio dopasować do schorzenia. Jeśli Twoja śluzówka jest obrzęknięta, dokucza Ci zatkany nos i gęsta zalegająca wydzielina - skorzystaj z hipertonicznej wody morskiej. Jeśli potrzebujesz oczyścić i nawilżyć śluzówkę, sięgnij po roztwory izotoniczne. W przypadku alergicznego nieżytu nosa warto wybrać wodę morską z dodatkami, między innymi ektoiną (Ectimer).

Woda morska dla kogo?

Woda morska to bezpieczne preparaty zarówno dla niemowląt, starszych dzieci czy kobiet w ciąży (Prenalen Katar). Warto przed zakupem poradzić się farmaceuty, jaki preparat zastosować, ponieważ mają one różne wskazania wiekowe. Różnią się też aplikatorem - jedne dobrze sprawdzą się u starszych dzieci i osób dorosłych, ponieważ mają mocniejszy strumień, takie jak Disnemar, Marimer Izotoniczny, Sterimar. Inne preparaty wytwarzają delikatną mgiełkę, idealną do stosowania u niemowląt, na przykład Disnemar Baby, Sterimar Baby, czy Marimer Baby.

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez konieczności wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Štanfel, D., Kalogjera, L., Ryazantsev, S., Hlača, K., Radtsig, E., Teimuraz, R., Hrabač, P. (2022). The Role of Seawater and Saline Solutions in Treatment of Upper Respiratory Conditions. Marine Drugs, 20(5), s. 330.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/63765,Marimer-Hipertoniczny-spray-do-nosa (Dostęp: lipiec 2022)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów