Ruszczyk kolczasty - właściwości zdrowotne, zastosowania w farmacji
Ruszczyk kolczasty jest rośliną znaną i cenioną od wieków za swoje właściwości lecznicze. Wykazuje działanie ochronne wobec naczyń krwionośnych, a także wpływa na polepszenie krążenia żylnego. Wyciągi z kłącza ruszczyka występują w preparatach do stosowania miejscowego i ogólnoustrojowego. Jak stosować ruszczyk kolczasty?
Ruszczyk kolczasty - co to za roślina?
Ruszczyk kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) nazywany również myszopłochem kolczastym, należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) i jest rośliną leczniczą. Występuje powszechnie w basenie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego oraz w Wielkiej Brytanii. Krzewinka dorasta do około metra wysokości i jest rośliną wieloletnią. Surowcem stosowanym w farmacji jest kłącze ruszczyka (Rusci rhizoma).
Kłącze ruszczyka kolczastego - właściwości
Kłącze ruszczyka jest bogatym źródłem saponin sterolowych, głównie ruskogeniny i neoruskogeniny oraz w mniejszych ilościach ruscyny, ruskozydu i flawonoidów. Najlepiej poznana ruskogenina wykazuje działanie przeciwzapalne, które jest wynikiem hamowania przylegania neutrofilów do komórek wyściełających drobne naczynka oraz zmniejszenia migracji krwinek białych. Dodatkowo potwierdzono, że ruskogenina zmniejsza przepuszczalność naczyń i działa zwężająco na prekapilary. Działanie zwężające uzyskiwane jest poprzez zwiększone uwalnianie noradrenaliny ze współczulnych zakończeń nerwowych. Ruskogenina hamuje ponadto aktywność enzymu - elastazy - odpowiadającego za uszkodzenia włókien elastyny, co przekłada się na wzmocnienie ścian i zwiększenie napięcia żył. Wyciąg z ruszczyka kolczastego wpływa na wzrost przepływu żylnego i ciśnienia powracającej krwi żylnej.
Ruszczyk kolczasty - przewlekła niewydolność żylna
W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej podstawą terapii powinna być terapia uciskowa, jednak u wielu pacjentów (około 70%) jest ona formą nieakceptowaną. Stosuje się wtedy leki flebotropowe, które działają ochronnie w stosunku do żył. Wśród nich wymienia się:
- diosminę,
- rutozydy i rutynę,
- saponiny (escyna, ruskogenina),
- wyciąg z pestek winogron,
- dobesylan wapnia,
- tribenozyd.
Stosowanie kłącza ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej powinno mieć charakter długotrwały, a jego pozytywne działanie, zmniejszające obrzęki i bolesność nóg oraz zwiększające napięcie żylne jest szczególnie widoczne w połączeniu z hesperydyną i witaminą C. Składniki te uszczelniają naczynia krwionośne i nasilają odpływ limfatyczny z kończyn dolnych.
Kłącze ruszczyka - zastosowania
W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej dawkowanie preparatów z ruszczykiem powinno opierać się na stosowaniu od 7-11 mg ruskogeniny dziennie, co opowiada 140-220 mg suchego ekstraktu.
Leki z ruszczykiem stosuje się także w leczeniu hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Wówczas stosowana dawka, w porównaniu z leczeniem niewydolności żylnej, powinna być zwiększona, a samo leczenie mieć charakter krótkotrwały, nieprzekraczający tygodnia.
Saponiny zawarte w ruszczyku kolczastym mogą mieć zastosowanie w dermokosmetykach, zmniejszających widoczność naczynek. Ponadto ze względu na polepszenie krążenia żylnego, mogą potencjalnie wpływać na redukcję cellulitu, jednak na razie nie udało się udowodnić wchłaniania saponin przez skórę.
Jak stosować wyciąg z ruszczyka kolczastego?
Ruszczyk kolczasty znajduje się w preparatach do stosowania miejscowego (maści i żele) oraz doustnego (tabletki). Preparaty doustne z ruszczykiem mogą występować w postaci leków, w połączeniu z hesperydyną i witaminą C oraz jako suplementy diety, z dodatkiem wyciągu z pestek winogron, diosminy, witaminy C i hesperydyny (Detramax Plus, Varivenol, Maxi3Vena).
Ruszczyk można stosować także w formie żelu do wcierania. W aptekach dostępne są również preparaty złożone, zawierające dodatkowo wyciągi m.in. z kasztanowca, wąkrotki, liści winogron, alg (ŻEL WINOGRONOWY Z RUSZCZYKIEM I KASZTANOWCEM, PANAWIT ŻEL KASZTANOWY, Ruscoven).
Na rynku występują też zioła do zaparzania (Zielnik Świata - ruszczyk kolczasty, Kłącze ruszczyka mielone), które mogą być stosowane pomocniczo u osób prowadzących siedzący tryb życia, chcących wesprzeć krążenie żylne.
Wybrane preparaty znajdziesz i zarezerwujesz w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Chudek, J., Ziaja, D. (2018). Wyciąg z ruszczyka kolczastego w leczeniu przewlekłej choroby żylnej. Varia Medica, 2, 4, s. 277–281.
- Cyclo 3 fort. Charakterystyka produktu leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: październik 2022).
- Ziaja, D. (2014). Miejsce suplementów diety o działaniu flebotropowym w praktyce lekarskiej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną. Chirurgia Polska, 16(1), s. 1-5.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.