Jak pozbyć się cellulitu?
Cellulit jest jednym z najczęściej występujących defektów skórnych. Szacuje się, że na świecie ponad 80% kobiet, które ukończyły 20. rok życia zmaga się z cellulitem na skórze. Czy można się go całkowicie pozbyć? Co zrobić, by zahamować powstawanie tych nieestetycznych zmian?
Cellulit - co to takiego?
Lipodystrofia, potocznie zwana cellulitem, to powszechny problem estetyczny. Na skórze występuje w postaci nieregularnych zgrubień i obrzęków, którym towarzyszy nierównomierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. W efekcie powierzchnia skóry przypomina skórkę pomarańczową. Cellulit ma tendencję do pojawiania się w miejscach, w których gromadzi się tkanka tłuszczowa - na plecach i ramionach, brzuchu, biodrach i pośladkach, a także na udach i w okolicy kolan.
Stereotypowo uważa się, że cellulit to problem osób z nadwagą i otyłych. Nic bardziej mylnego! Może się pojawić na skórze osób bardzo szczupłych oraz tych aktywnie uprawiających sport. Możemy wyróżnić jego dwa typy - miękki (tłuszczowy) oraz twardy (wodny). Ten pierwszy występuje na większych powierzchniach skóry i nie przylega ściśle do mięśni. Skóra w miejscach objętych tym rodzajem cellulitu jest obrzmiała i pofałdowana, a widoczne zmiany przemieszczają się podczas ruchu. Cellulit miękki występuje u osób, które szybko i dużo straciły na wadze, a także mało aktywnych fizycznie. Cellulit twardy, w odróżnieniu od miękkiego, mocno przylega do mięśni, nie zmieniając swojego położenia podczas ruchu. Z tym typem często zmagają się osoby bardzo aktywne, w tym zawodowi sportowcy, a także nastolatki.
Skąd się bierze cellulit na skórze?
Problem cellulitu nie jest nowy i dotyczy większości kobiecej populacji. Dzieje się tak z kilku powodów. Lekarze wskazują m.in. na nieprawidłowe krążenie krwi i limfy, które sprawia, że w macierzy międzykomórkowej gromadzi się woda, a tkanki nie są dostatecznie odżywione. W efekcie pojawiają się obrzęki, a tkanka tłuszczowa rozkłada się nierównomiernie. Innym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie cellulitu są zaburzenia na tle hormonalnym, wynikające z niedoborów progesteronu i nadmiaru estrogenów. Dlatego też cellulit często pojawia się u nastolatek w okresie dojrzewania, przyszłych mam oraz kobiet, u których rozpoczyna się menopauza.
Obok przyczyn, na które nie mamy większego wpływu, istnieje cała paleta nawyków i przyzwyczajeń, które mają niebagatelny wpływ ma pogłębianie problemu cellulitu. Mowa tu przede wszystkim o:
- niskiej aktywności fizycznej,
- pracy siedzącej,
- źle zbilansowanej diecie, w której dominują węglowodany proste oraz tłuszcze nasycone,
- nadmiarze soli w posiłkach,
- noszeniu butów na obcasie i obcisłych ubrań,
- częstym spożywaniu alkoholu i paleniu papierosów,
- gorących kąpielach i częstym opalaniu,
- sytuacjach wywołujących silny stres.
Cellulit może się także pojawić u osób, które zmagają się ze schorzeniami hormonalnymi, ginekologicznymi, żołądkowo-jelitowymi czy dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego. Wpływ mają również stosowane przy tych dolegliwościach leki, w tym preparaty hormonalne, przeciwtarczycowe czy beta-blokery.
Kosmetyki i zabiegi na cellulit
Pierwszym krokiem, jaki podejmujemy w walce z cellulitem, jest sięgnięcie po kosmetyki antycellulitowe - żele, kremy – tutaj warto sprawdzić naturalny krem na Vialise, balsamy (Sinial), serum (Nivelazione SLIM, Ziaja Multimodeling, Vis Plantis Helix Vital Care, Tołpa Dermo Body Cellulite). Oczekujemy, że zredukują one widoczny cellulit i przy okazji spalą zbędną tkankę tłuszczową. Niestety, wbrew obietnicom producentów, efekty nie będą spektakularne. Skład preparatów antycellulitowych opiera się na wyciągach z alg, kofeiny, zielonej herbaty, cynamonu, czy guarany, które stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. By tak się stało, muszą wnikać głęboko w skórę, czego rzecz jasna nie robią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by włączyć je jako element walki z cellulitem, łącząc z innymi metodami.
Wiele kobiet decyduje się na różne zabiegi kosmetyczne, wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Dużą popularnością cieszą się masaże, zabiegi z wykorzystaniem baniek chińskich, endermologia i karboksyterapia, mezoterapia, a także zabiegi laserowe. Furrorę również robi zabieg body wrappingu, do którego wykorzystuje się specjalistyczne kosmetyki (Vialise Body Wrapping). Aby były skuteczne należy przeprowadzać je kilkukrotnie, co znacząco podnosi koszty. Jeśli jednak cellulit jest bardzo widoczny, jest to opcja warta rozważenia.
Suplementy diety - skuteczne w walce z cellulitem?
Na fali walki z cellulitem na rynku pojawiło się wiele suplementów diety, które mają pomóc rozwiązać ten problem (Anti Cellulite, DETOcell, Get Slim Cellulite, CelluOFF). Czy rzeczywiście mogą być skuteczne? Trudno oczekiwać, że sama tabletka spali tkankę tłuszczową i ujędrni skórę. Niestety żaden suplement nie ma takiej mocy. Można je jedna traktować jako element wspomagający kurację. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.
Zmiana diety i sport - od tego warto zacząć
Podobnie, jak zrzucanie zbędnych kilogramów, tak i walka z cellulitem wiąże się z ciężką, wielomiesięczną pracą. To, czy osiągniemy oczekiwany efekt zależy od naszej determinacji oraz chęci wprowadzenia zmian. Najważniejsza jest zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta, która powinna obfitować w wartościowe i jak najmniej przetworzone produkty. Należy spożywać więcej warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych i kasz, bogatych w nienasycone tłuszcze nasion, a także ryb i chudego mięsa. Warto również pamiętać o tym, by nawadniać organizm od wewnątrz, zatem pamiętajmy o piciu 2-2,5 litra wody dziennie. Czego w takim razie unikać? Z jadłospisu powinniśmy wyeliminować żywność wysokoprzetworzoną, zwłaszcza fast food'y, słodkie i gazowane napoje, słone przekąski i gotowe słodycze.
Sama dieta może jednak nie wystarczyć, dlatego warto połączyć ją z aktywnością fizyczną. Efekty powinny się pojawić już po kilku tygodniach. W celu spalenia tkanki tłuszczowej najlepiej zacząć od treningów interwałowych i cardio, które dotlenią organizm i przyspieszą metabolizm. Nie bójmy się również treningów siłowych wzmacniających mięśnie. Nie tkanka tłuszczowa, a właśnie mięśnie zużywają więcej energii, przyspieszając tym samym tempo metabolizmu i spalając więcej kalorii.
Domowe metody zwalczania cellulitu
Gdy skóra jest dobrze nawilżona, a naskórek regularnie złuszczany, cellulit jest zdecydowanie mniej widoczny. Wcale nie trzeba uczęszczać na drogie zabiegi, wystarczy nieco kreatywności i bycia systematyczną. Przygotowanie domowego peelingu nikomu nie sprawi problemu, a potrzebne do tego składniki znajdziemy w kuchennych szafkach. Należy połączyć bogatą w kofeinę mieloną kawę, z pobudzającym cynamonem i ujędrniającym imbirem, dodać do mieszanki nawilżającą oliwę z oliwek, by uzyskać porządnie ujędrniający i ścierający peeling. Można go wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Gdy nie mamy aż tyle czasu, alternatywą jest szczotkowanie ciała na sucho. Ujędrniająco na skórę działają również chłodne kąpiele.
Skuteczny w walce z cellulitem może być body wrapping. Zabieg ten wykonuje się gabinetach kosmetycznych, ale z powodzeniem można go wypróbować również w domu. Na zaatakowane cellulitem partie ciała nakłada się grubszą warstwę kosmetyku antycellulitowego, a następnie owija ją folią spożywczą. Dla optymalnego efektu najlepiej wejść na około 45 minut pod koc lub kołdrę. Zabieg ten pobudza krążenie, a wyższa temperatura otwiera pory skórne, co umożliwia różnym substancjom aktywnym wniknąć głębiej w skórę. Po wskazanym czasie należy ściągnąć folię, opłukać ciało wodą, a pozostały kosmetyk wsmarować w skórę.
Bibliografia
- I. Załęska-Żyłka, "Cellulit jako problem medyczny", Problemy Higieny i Epidemiologii 2008, 89(4): 487-491.
- M. Tybur, A. Piotrowska, "Antycellulitowe substancje pochodzenia roślinnego", Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, s. 79-90.
- Bojarowicz H., Rucińska K., Krysiński J., Kosmetyki redukujące cellulit, Problemy Higieny i Epidemiologii, 97, (2016), s. 291-296.
- Artkop J., Ekiert-Polguj A., Budzisz E., Cellulit – patogeneza, symptomy, diagnostyka, możliwości redukcji objawów, Dermatologia Estetyczna, 18, (2016), s. 176-181.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.