Opuchnięte kostki - co może być przyczyną?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-10 13:39
Opuchnięte kostki - co może być przyczyną?

Obrzęki kończyn dolnych to powszechna dolegliwość, występująca niezależnie od wieku i płci. Opuchnięte kostki to częsty problem osób starszych, unikających aktywności fizycznej, a także osób zmagających się z nadmierną wagą i kobiet w ciąży. Zwykle nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, zdarza się jednak, że opuchlina jest jednym z pierwszych symptomów poważnych chorób. Jeżeli obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas, warto ten problem omówić z lekarzem.

Od czego puchną kostki?

Obrzęk jest zjawiskiem polegającym na gromadzeniu się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała – poza naczyniami krwionośnymi i na zewnątrz komórek. Przyczyną tego stanu jest zaburzenie równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzymywanie płynów w naczyniach praz prowadzącymi do przedostawania się płynu poza ich światło. Typowym objawem obrzęku jest widoczne „spuchnięcie” danej części ciała, zazwyczaj twarzy lub kończyn.

Opuchlizna kostek może wystąpić na skutek niewielkiego stanu zapalnego (np. po skręceniu lub stłuczeniu), poparzenia słonecznego, forsownego treningu i przeciążenia, zbyt długiego przebywania w jednej pozycji (np. dłuższa podróż w pozycji siedzącej), zmian hormonalnych wynikających z naturalnych zmian cyklu menstruacyjnego, a także przyjmowania niektórych leków (np. blokery kanału wapniowego, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki hormonalne). Dolegliwościom tym można w prosty sposób zaradzić lub mijają one samoistnie.

Opuchnięte kostki a problemy z układem krążenia

Opuchlizna kostek może mieć związek z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego. Powodem może być postępująca choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność żylna lub niewydolność mięśnia sercowego.

W przypadku niewydolności serca może dochodzić do nadmiaru krwi w żyłach kończyn dolnych, co skutkuje wzrostem ciśnienia hydrostatycznego i pojawieniem się obrzęków. Przy niewydolności żylnej dochodzi do upośledzenia funkcjonowania żył transportujących krew z kończyn dolnych do serca, czego efektem są obrzęki stóp, kostek i łydek, uczucie ciężkości nóg i ból, mrowienie skóry i nawracające skurcze, jak również uwidocznienie żył podskórnych. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia jest zakrzepica żył głębokich, w przebiegu której dochodzi do formowania się skrzeplin blokujących przepływ krwi w naczyniach. Typowymi objawami tej choroby są bóle nóg, podwyższona temperatura kończyny, zaczerwienienie lub zasinienie kończyny oraz widoczny obrzęk (czasem całej nogi). Powstałe skrzepy mogą się odrywać i przemierzać, co grozi zatorowością płucną, zawałem mięśnia sercowego lub udarem niedokrwiennym mózgu.

Opuchnięte kostki a choroby nerek

Przyczyną obrzęków mogą być także schorzenia nerek. W zespole nerczycowym, którego przyczyną jest uszkodzenie struktur kłębuszków nerkowych, dochodzi do dużej utraty białka z moczem, czego dominującym objawem są obrzęki twarzy oraz kończyn. W skrajnych przypadkach opuchlizna może wystąpić w obrębie jamy brzusznej i jamach opłucnej.

Opuchnięte kostki a inne schorzenia

Wspomniane wyżej schorzenia to nie jedyne przyczyny występowania opuchlizny. Obrzęki występują również w przebiegu chorób gruczołu tarczowego. Przy niedoczynności tego narządu opuchlizna może obejmować twarz, dłonie i kostki, a także inne części ciała. U chorych na cukrzycę wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, to zaś może skutkować występowaniem zaczerwienienia i opuchlizny kostek.

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Jeżeli mamy pewność, że w naszym przypadku przyczyną puchnięcia nóg w kostkach nie jest choroba, możemy próbować poradzić sobie z tym problemem domowymi metodami.

  • Unoszenie nóg – przy wystąpieniu opuchlizny warto położyć się na plecach i unieść nogi pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia (można podłożyć poduszkę pod nogi). W ten sposób ułatwimy powrót krwi żylnej;
  • Dieta uboga w sól – zawarty w soli sód zatrzymuje wodę w organizmie oraz podnosi ciśnienie krwi, co sprzyja występowaniu obrzęków. Dla własnego zdrowia lepiej ograniczyć podczas sodu w diecie, rezygnując z żywności wysoko przetworzonej, a także ograniczając spożycie kiszonek, serów, wędlin i wędzonych ryb. W zamian za to można sięgnąć po produkty bogate w potas (np. banany, pomidory, ziemniaki), a także rutynę i krzem, które wzmacniają naczynia krwionośne (np. kasza gryczana, figi, cytrusy, czosnek, skrzyp polny).
  • Więcej aktywności fizycznej – regularny ruch korzystnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu oraz kondycję żył. Warto regularnie spacerować, pływać, jeździć na rowerze lub biegać, by usprawnić przepływ krwi w naczyniach;
  • Odpowiednie nawadnianie – woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy dostarczamy jej za mało, organizm będzie próbował ją zmagazynować, by uchronić się przed jej utratą. Dlatego każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-2,5 litra niskosodowej wody.

Opuchliznę kostek możemy próbować zniwelować przy pomocy preparatów z kasztanowcem (Detramax Żel, FlosLek Pharma żel do nóg z kasztanowcem i miłorzębem, Gorvita żel kasztanowy z rutyną, Ziaja żel do nóg kasztanowy), heparyną sodową (np. Heparin-Hasco forte, Lioton 1000, Heparizen 1000, Fortiven Activ Gel), diosminą (np. LiotoMax DUO) lub arniką górską (np. Gorvita żel z arniką i bursztynem, FlosLek Pharma Arnica). Warto też zastosować preparaty doustne zawierające troxerutynę, diosminę, hesperydynę (np. Venotrex, Diosminex Max, Detramax, Phlebodia).Produkt te zwiększaja napięcie naczyń żylnych oraz wpływa ochronnie na naczynia. Zmniejszają też przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów