Kasztanowiec zwyczajny – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-13 10:29
Kwitnący kasztanowiec zwyczajny.

Kasztanowiec zwyczajny to roślina wykorzystywana przy różnych schorzeniach organizmu. Swoje największe dobrodziejstwa skrywa w korze i w kwiatach. Lecznicze właściwości kasztanowca są wykorzystywane w różnych krajach świata. Jakie zatem posiada właściwości zdrowotne? Gdzie swoje zastosowanie znalazł kasztanowiec zwyczajny?

Czym jest kasztanowiec zwyczajny?

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo ozdobne, które pod koniec XVI w zostało rozpowszechnione na szeroką skalę na terenie Europy. Zalicza się go do drzew rosnących samotnie, gdyż nie sprzyjają mu duże skupiska. Osiąga wysokość do 30 metrów. Istnieje kilka odmian kasztanowca lecz w lecznictwie wykorzystywana jest forma o białych kwiatach. Kasztanowiec kwitnie w maju tworząc charakterystyczne groniaste kwiatostany. Tworzące się po okresie kwitnienia kolczaste kulki zawierają nasiona o barwie brązowej.

Co zawiera kasztanowiec zwyczajny?

Kasztanowiec zwyczajny zawiera szereg związków aktywnych, korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Zaliczyć tutaj można:

  • flawonoidy;
  • karotenoidy;
  • kumaryny;
  • saponiny;
  • garbniki.

Kasztanowiec zawiera od 3 do 10% escyny – mieszaniny saponin. Escyna odpowiedzialna jest za zminimalizowanie obrzęków oraz ma właściwości przeciwzapalne. Działa również hamująco w stosunku do enzymu rozkładającego kwas hialuronowy – hialuronidazę.

Jakie są właściwości zdrowotne kasztanowca zwyczajnego?

Wyciąg z kasztanowca odpowiada za:

  • uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz poprawę ich elastyczności;
  • zapobieganie powstawaniu zakrzepów;
  • przeciwdziałanie zastojom.

Kasztanowiec stanowi naturalny surowiec wykazujący działanie lecznicze. Jego właściwości wykorzystuje się często w przypadku urazów, którym towarzyszy obrzęk - stłuczenia czy skręcenia. Okłady z kasztanowca stosuje się również w przypadku odmrożeń oraz oparzeń  – nie wolno stosować go na rany otwarte. Garbniki zawarte w korze kasztanowca odpowiadają za działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwkrwotoczne. Ekstrakty, napary czy maści są produktami które możemy dostać w aptece, a także licznych sklepach. Preparaty zawierające kasztanowiec w swoim składzie dostępne na półkach aptecznych to między innymi: Żel Aktywny Kasztanowiec Miłorząb Babka Lancetowata, Maść Kasztanowa, SYMBIOTICS Kasztanowiec Żel na zmęczone nogi 100ml

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

Zastosowanie kasztanowca zwyczajnego obserwuje się w wielu gałęziach przemysłu. Podstawowym zastosowaniem jest wykorzystanie jego drogocennych właściwości w farmakologii. Wyciąg z kasztanowca stosuje się w przypadku zastojów żylnych oraz zakrzepów. Ekstrakt z kasztanowca poprzez zmniejszenie przepuszczalności włośniczek ma działanie przeciwobrzękowe. Preparaty zawierające kasztanowiec wykorzystywane są aby uszczelniać naczynia krwionośne – zapobiega to powstawaniu pajączków. Napary z kwiatów kasztanowca stosuje się w przypadku nieżytu układu pokarmowego – ma wówczas działanie rozkurczowe oraz przeciwbakteryjne. Przemysł kosmetyczny również korzysta z dobrodziejstw kasztanowca. Możemy go znaleźć w szamponach oraz kremach do golenia. Kasztanowiec to składnik również wielu kremów i toników do twarzy przeznaczonych szczególnie do skóry naczynkowej. Korę kasztanowca wykorzystuje się jako naturalny barwnik w przemyśle włókienniczym. Kasztanowiec zwyczajny wykorzystywany jest na wiele sposób. W medycynie ludowej wierzono, że nasiona kasztanowca wkładane do łóżka uśmierzą ból wywołany chorobą reumatyczną.

Kasztanowiec zwyczajny – przeciwwskazania

Należy pamiętać jednak, że kasztanowiec –  tak jak większość roślin czy ziół –  nie jest polecany dla wszystkich. Przeciwwskazaniem do stosowania części preparatów zawierających kasztanowiec jest ostra niewydolność nerek. Ponadto, kasztanowiec zwyczajny nie jest zalecany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Kasztanowiec zwyczajny może również wchodzić w interakcje z różnymi lekami dlatego jego zastosowanie należy najpierw omówić z lekarzem prowadzącym.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów