Sprawdzamy dostępność
leków w 10 938 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej aptecePreparaty witaminy c
Preparaty zawierające witaminę C służą uzupełnianiu niedoboru witaminy C (kwasu askorbinowego). Witamina C, która odpowiada m.in. za właściwe wchłanianie żelaza, jest niezbędna do syntezy kolagenu, chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, a co za tym idzie działa ochronnie na serce i układ krwionośny. Jej niedobór może spowodować osłabienie odporności organizmu, pękanie naczyń krwionośnych i powolne gojenie się ran, zaś nadmiar jest wydalany z moczem. Naturalnie witamina C przyjmowana jest wraz z pokarmem. Występuje ona w aceroli, owocach dzikiej róży, zielonych papryczkach chili, naci pietruszki, czarnych porzeczkach, papryce, koperku, brukselce. W sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C możesz sięgnąć po suplementy diety zawierające witaminę C. Dostępne są one w różnych formach – w tej kategorii można znaleźć tabletki musujące i powlekane, kapsułki, ale także syropy, płyny i krople (np. Cebion, Ascorvita, Acerola Forte). Witamina ta znajduje uznanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce, ponieważ jest jednym ze skuteczniejszych antyoksydantów.
Produkty zwierające witaminę C
Witamina C – jakie funkcje pełni w organizmie człowieka?
Witamina C czyli kwas askorbinowy jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która uczestniczy w licznych procesach metabolicznych ludzkiego organizmu. Niezbędne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem, ponieważ organizm człowieka nie potrafi samodzielnie produkować tej witaminy.
Witamina C w organizmie pełni rolę naturalnego przeciwutleniacza, przyspiesza gojenie ran i spowalnia proces starzenia się skóry. Bierze także udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu poprawia elastyczność stawów. Ponadto wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka:
- hamuje krwawienie z dziąseł oraz rozwój parodontozy,
- obniża ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu,
- przeciwdziała rozwojowi miażdżycy,
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- jest niezbędna do wydzielania składnika budulcowego kości, jej regularne przyjmowanie przeciwdziała osteoporozie,
- jest aktywatorem wielu enzymów,
- bierze udział w syntezie niektórych neuroprzekaźników, kortykosteroidów i w przemianach tyrozyny,
- ułatwia przyswajanie żelaza.
Jakie produkty są bogate w witaminę C?
Źródłami witaminy C są powszechnie dostępne produkty roślinne, czyli warzywa i owoce. Dużą ilość witaminy C zawierają: papryka, owoce jagodowe (czarna porzeczka), warzywa kapustne (kapusta, brukselka, kalafior, brokuły), natka pietruszki, cytrusy, szczypiorek, pomidory, ziemniaki. Należy pamiętać, że najlepszym źródłem witaminy C są świeże, surowe warzywa i owoce. Zimą, gdy dostępność owoców i warzyw jest ograniczona, warto do jadłospisu włączyć kiszoną kapustę.
Witamina C – kiedy niezbędna jest suplementacja?
Suplementacja witaminy C zalecana jest osobom, w których diecie pojawiają się niewielkie ilości owoców i warzyw – stanowiących naturalne źródła witaminy C. Przy zmniejszonym stężeniu kwasu askorbinowego we krwi może pojawić się osłabienie, skłonność do krwawień i siniaków, trudno gojące się rany, częste infekcje, problemy ze stanami zapalnymi dziąseł. W celu potwierdzenia lub wykluczenia niedoboru witaminy C, można wykonać oznaczenie jest stężenia we krwi w laboratorium analitycznym.
Kwas askorbinowy – gdzie można go kupić?
Kwas l-askorbinowy najlepiej kupić w aptece, gdyż mamy pewność, że preparat nie został sfałszowany i był przechowywany w odpowiednich warunkach. W aptece możemy znaleźć całą gamę produktów zawierających witaminę C dla dorosłych np. tabletki, drażetki, kapsułki, shoty, saszetki, proszek.
Witamina C dla dzieci jest dostępna w atrakcyjnych smakowo preparatach, a dla niemowląt w postaci kropli doustnych.
Jaka jest najlepsza witamina C?
Wybierając preparat z witaminą C dostępny w aptece, warto zwrócić uwagę na jego rejestrację. Na rynku aptecznym jest dostępna witamina C rozpuszczalna w postaci leku, a także wiele produktów z witaminą C zarejestrowanych jako suplement diety. Definicja leku, produktu leczniczego jest bardziej obszerna jednak, główną różnicą pomiędzy suplementem diety a produktem leczniczym jest to, że lek ma leczyć, a suplement diety uzupełnia naszą dietę w substancje odżywcze. Kierując się tą wiedzą należy zdecydować, która witamina C będzie dla nas najlepsza. Często wybieranym preparatem występującym zarówno jako lek i suplement diety jest witamina C 1000 mg. W grupie produktów zawierających witaminę C istnieje też duża rozpiętość cenowa, w zależności od rodzaju preparatu i producenta, przykładowo witamina C w proszku może mieć znacznie wyższą cenę niż witamina C w kapsułkach.
Czy można stosować witaminę C na twarz?
Witamina C to nie tylko doustny preparat, ale i składnik aktywny, który pomaga zachować młodą skórę o jednolitym kolorycie. Nie bez przyczyny witamina C nazywana jest witaminą młodości. Witamina C znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii i obecnie znajdziemy ją w wielu aptecznych dermokosmetykach, a nawet kosmetykach drogeryjnych. Warto zaznaczyć, że jest dobrze tolerowana, przebadana naukowo i odpowiednia do pielęgnacji cery po 25. roku życia. Najważniejszą właściwością witaminy C jest silne działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że kwas askorbinowy zwalcza jedną z najważniejszych przyczyn starzenia się skóry – wolne rodniki.
Szukając idealnych kosmetyków do twarzy z witaminą C warto zwracać uwagę na to, jaki rodzaj i jakie stężenie kwasu askorbinowego, zostało wykorzystane w danym produkcie. Kremy z witaminą C przydają się osobom, które przez wiele godzin siedzą przed monitorami komputerów, palą papierosy lub stosują inne używki. Krem z witaminą C polecany jest do każdego rodzaju cery, ponieważ stanowi prawdziwy zastrzyk energii. Ze względu na tłustą konsystencję rzadziej stosuje się maści z witaminą C.
Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym efekcie przeciwstarzeniowym, a skóra nie ma tendencji do podrażnień, najlepiej zastosować czystą witaminę C w formie serum. Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu kosmetyku, jego krótkim terminie przydatności i zwracaniu uwagi na zmiany w kolorze czy konsystencji, które mogą świadczyć o zepsuciu się formuły. Kosmetyki oraz dermokosmetyki z dodatkiem witaminy C należy chronić przed światłem i tlenem, dlatego też powinny być one przechowywane w nieprzezroczystych, dobrze zamkniętych opakowaniach, oraz w miarę możliwości szybko zużyte.