Skurcze łydek - przyczyny, objawy i zapobieganie skurczom mięśni nóg

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-11-27 17:58
Kobietę złapał silny skurcz łydki podczas snu.

Skurcze łydek to powszechny problem, który dotyka wiele osób. Pojawiają się nagle, są bolesne, powodują dyskomfort i ograniczają codzienną aktywność. Poważnym problemem są zwłaszcza nocne skurcze mięśni. Jakie mogą być przyczyny bolesnych skurczy łydek? Czy można im zapobiegać?

Czym są skurcze łydek?

Skurcze łydek czy innych mięśni szkieletowych to bolesne, zazwyczaj nagłe skurcze związane ze zmianą długości i napięcia mięśnia. Utrzymują się nawet do kilku minut, a w większości przypadków trudno jest określić przyczynę ich powstawania. Bolesne skurcze łydek dotykają zazwyczaj kobiety, najczęściej pojawiają się w nocy podczas snu.

Nocne skurcze łydek - przyczyny

Przyczyny skurczów mięśni nóg nie są dokładnie poznane. Uważa się, że głównym problemem może być nadmierny wysiłek fizyczny. Gdy mięśnie są “przemęczone”, pracują bez odpowiedniej rozgrzewki, może dochodzić do bolesnych skurczów mięśni, zwłaszcza łydek czy ud. Podczas wysiłku dochodzi do znacznej utraty elektrolitów, co też może stanowić przyczynę ich występowania. Brak ruchu i nierozciągnięte mięśnie również mogą prowadzić do występowania bólu i skurczów mięśni. W takim przypadku skurcze łydek pojawiają się przy przeciąganiu.

Inne przyczyny bolesnych skurczy łydek to:

  • zaburzenia krążenia żylnego, niewydolność żylna, miażdżyca, zakrzepica;
  • choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, w której przebiegu może wystąpić neuropatia;
  • stosowanie niektórych leków, na przykład statyn;
  • choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.

Skurcze łydek czy innych mięśni mogą również wystąpić po nadmiernym spożyciu alkoholu, co może być spowodowane odwodnieniem. Zdarza się też, iż skurcze pojawiają się bez wyraźnej przyczyny.

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze w łydkach w ciąży nie są zwykle niczym niepokojącym. Jest to natomiast uciążliwy problem dotykający wiele ciężarnych kobiet, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży (2 i 3 trymestr). Możemy upatrywać przyczyn w stale zwiększającym się nacisku na mięśnie miednicy, co może powodować zaburzenia przepływu krwi w kończynach czy nawet ucisk na niektóre nerwy. Dodatkowe przyczyny to siedzący tryb życia przyszłych mam, brak ruchu, odpowiedniego nawodnienia czy przybieranie na wadze.

Co na skurcze łydek w ciąży?

Z badań i analiz wynika, że skutecznym preparatem do łagodzenia czy zapobiegania nocnym skurczom łydek u kobiet w ciąży jest magnez. Wskazany jest również odpowiedni wysiłek fizyczny, dostosowany do możliwości organizmu i stopnia zaawansowania ciąży. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie.

Skurcz w łydce - co zrobić?

Jeśli dopadnie nas nagły skurcz w łydce, możemy złagodzić ból za pomocą masażu, delikatnego rozciągania mięśnia lub ciepłych okładów. Do masażu dobrze sprawdzą się żele czy maści na skurcze łydek, takie jak na przykład Ekamedica Czarci Pazur Żel czy Detramax żel kojący do nóg.

Co brać na skurcze łydek?

Niestety nie ma jednego skutecznego leku na skurcz łydek. W zależności od przyczyny stosuje się różne preparaty. W przypadku problemów z krążeniem żylnym, dobrze sprawdzą się leki flebotropowe, takie jak diosmina, hesperydyna, dobezylan wapnia. Usprawniają one krążenie, powodując lepsze ukrwienie kończyn. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami neurologicznymi, jak neuropatia w przebiegu cukrzycy, warto zastosować kwas liponowy. Znajdziemy go w suplementach diety, takich jak: LipoNerv, ALA - kwas alfa liponowyNow Foods Kwas Alfa-Liponowy.

Jeśli bóle mięśni i skurcze łydek są spowodowane zażywaniem statyn, w zależności od nasilenia działań niepożądanych, należy leki odstawić pod kontrolą lekarza lub zastosować koenzym Q10. Ww aptekach występuje on w postaci suplementów diety pod nazwą Koenzym Q10 Naturell czy WALMARK KOENZYM Q10 MAX.

Inne preparaty polecane nieraz na skurcze łydek to witaminy z grupy B czy witamina E.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższych aptekach sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Magnez na skurcze łydek?

Często w aptekach farmaceuci spotkają się z pytaniem, jaki magnez na skurcze łydek?. Wśród pacjentów zmagających się z tym problemem panuje powszechne przekonanie, że na skurcze najlepszy jest magnez, a najbardziej skuteczny to ten z dopiskiem “skurcz” na opakowaniu. W wielu badaniach i przeglądach nie wykazano jednak skuteczności magnezu w łagodzeniu skurczów w łydkach czy innych mięśniach. Niewielką jego skuteczność w tym wskazaniu wykazano u kobiet ciężarnych.

Warto zatem zastanowić się, zanim sięgniemy po preparat magnezu na skurcze. Zawsze należy szukać przyczyny występowania skurczów w łydkach.

Jak zapobiegać wystąpieniu skurczów łydki?

Aby zapobiec pojawianiu się bolesnych skurczów, należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Najlepiej taką, która dostosowana jest do podstawowego schorzenia, które jest przyczyną występowania skurczu. Dodatkowo wskazany jest wysiłek fizyczny, dostosowany do naszych możliwości oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów.

Bibliografia:

  1. Pupka, A. (2015). Kurcze mięśni. Medycyna Po Dyplomie. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/17849,kurcze-miesni. (Dostęp 08.2023)
  2. Frołow, M. (2012). Kurcze mięśni. Medycyna Praktyczna dla Pacjentów. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/60817,kurcze-miesniowe. (Dostęp 08.2023)
  3. Tipton, P., Wszołek, Z. (2018). Zespół niespokojnych nóg i nocne kurcze mięśni nóg – przegląd oraz przewodnik rozpoznawania i leczenia. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/neurologia/choroba-parkinsona/180213,zespol-niespokojnych-nog-inocne-kurcze-miesni-nog-przeglad. (Dostęp 08.2023)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów