Kawa bezkofeinowa a nadciśnienie - czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-02 13:52
Dwa białe kubki z kawą bezkofeinową leżą na blacie kuchennym

Nadciśnienie jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jednym z elementów postępowania w tym schorzeniu jest odpowiednio dobrana dietoterapia. Podstawową zasadę, jaką jest ograniczenie soli kuchennej zna praktycznie każdy. Czy chorując na nadciśnienie należy wyeliminować również kofeinę? Na co należy zwrócić uwagę wybierając alternatywę dla porannego rytuału picia kawy?

Charakterystyka kawy bezkofeinowej

Mimo, że nazwa wskazuje na zupełny brak kofeiny, to kawa bezkofeinowa nie jest całkowicie pozbawiona tej substancji. Proces, w którym usuwa się kofeinę z zielonych, jeszcze niepalonych ziaren kawy, to dekofeinizacja. Poniższa tabela przedstawia jak wygląda zawartość tej substancji aktywnej w zależności od rodzaju kawy:

 

RODZAJ KAWY kawa naturalna mielona kawa rozpuszczalna kawa bezkofeinowa
ZAWARTOŚĆ KOFEINY W SZKLANCE 70 - 140 mg 50 - 80 mg 1 - 7 mg

https://finestcoffee.pl/blog/ile-kofeiny-w-kawie/

Kawa bezkofeinowa – właściwości

 • Mniej kwaśna i gorzka niż tradycyjna kawa;
 • cechuje się jaśniejszym kolorem;
 • nie wpływa na koncentrację i pobudzenia jak w przypadku naturalnej kawy;
 • zawiera mniej substancji aktywnych jak np. antyoksydanty
 • zawiera niewielką ilość magnezu, potasu i witaminy B3.

Kawa bezkofeinowa – zdrowsza alternatywa?

Trzeba zaznaczyć, że dla przeciętnej osoby codzienne wypijanie 1-2 filiżanek zwykłej kawy (ok. 400 g kofeiny) nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie. Może działać wręcz pozytywnie na samopoczucie. Sprawia to, że nie ma potrzeby eliminacji kawy z diety u osób, które nie mają ku temu wskazań medycznych. Należy pamiętać, że to w jaki sposób na organizm człowieka wpływa kofeina, jest cechą indywidualną. Samo stężenie substancji aktywnej może wywołać inną reakcję u różnych osób. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów takich jak: uczucie niepokoju, arytmia serca czy nadpobudliwość –  należy ograniczyć ilość kofeiny.

Alternatywy dla kawy bezkofeinowej przy nadciśnieniu

Do zamienników kawy bezkofeinowej zalicza się:

 • kawę zbożową – napój bezkofeinowy, który ma smak zbliżony do kawy;

 

Uwaga! Kawa zbożowa często zawiera dodatki smakowe, dlatego trzeba czytać etykiety produktu, aby wybrać taką bez dodatku cukru.

 

 • napój z kombuczy – czyli z grzybka herbacianego;
 • herbaty ziołowe.

Zioła takie jak melisa, rumianek, lipa czy dzika róża mają udowodnioną skuteczność w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Nie każdy lubi stosować je w postaci herbat. Sprawdzić się mogą w takich sytuacjach suplementy diety dostępne w aptekach zawierające te składniki np.: Swanson Dzika Róża, Naturell Ester-C Plus, PharmoVit Melisa lekarska, Olimp Pure Herbs Melisa Premium. Dostępność tych i innych preparatów można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Jakie napoje są zabronione?

Oprócz kawy wysoka zawartość kofeiny cechuje inne, chętnie wypijane napoje. Osoby z nadciśnieniem powinny również wyeliminować je z diety. Są to m.in.:

 • napoje energetyczne;
 • zielona herbata;
 • coca - cola/ pepsi;
 • napoje zawierające żeń-szeń.

Kawa bezkofeinowa jako element zdrowego stylu życia przy nadciśnieniu

Osoby chorujące na nadciśnienie powinny stopniowo zmieniać swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, które wspomogą farmakologiczne leczenie. Oprócz ograniczenia soli czy kofeiny w standardowej diecie, najlepszym modelem żywienia dla osób z nadciśnieniem tętniczym jest dieta śródziemnomorska. Podstawowe założenia tej diety to zwiększenie spożycia warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, zdrowych tłuszczy na rzecz ograniczenia spożywania mięsa, słodyczy i przetworzonej żywności. Inne modele żywienia, które są najlepsze dla osób z nadciśnieniem to również dieta DASH, fleksitarianizm czy dieta Ornisha. Niezależnie od wybranej diety, należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Powinna być dostosowana do możliwości i preferencji danej osoby.

Kawa bezkofeinowa – czy tylko przy nadciśnieniu?

Oczywiście kawa bezkofeinowa może być alternatywnym wyborem dla tradycyjnego napoju dla każdej osoby, która lubi smak kawy. Sprawdzi się, gdy smakosze kawy wypijają więcej filiżanek kawy w ciągu dnia niż jest powszechnie zalecane i chcą ograniczyć podaż kofeiny. Dobrą opcją będzie wtedy podmiana kawy z kofeiną na jej bezkofeinowy zamiennik. Natomiast, sytuacje zdrowotne, w których kawa bezkofeinowa może okazać się lepszą opcją a czasem koniecznością to: 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów