Co obniża ciśnienie? Naturalne sposoby

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-03-19 10:44
Co obniża ciśnienie? Naturalne sposoby

Nadciśnienie jest jedną z najczęstszych chorób układu krążenia. Schorzenie to jest uważane przez WHO za jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Na ten moment istnieje wiele leków, które w skuteczny sposób obniżają ciśnienie krwi. Jednakże często ich stosowanie nie jest konieczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy ciśnienie nie jest mocno podwyższone. Jakie są naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia?

Ciśnienie tętnicze krwi − normy

Średnie ciśnienie tętnicze krwi zmienia się wraz z wiekiem. Do rozwoju nadciśnienia tętniczego najczęściej dochodzi u osób w wieku od 35. do 60. lat. Nie oznacza to jednak, że nie może się ono pojawić wcześniej bądź później. W celu opisu ciśnienia tętniczego krwi wykorzystuje się milimetry słupa rtęci (mmHg). Obecnie obowiązujące kryteria ciśnienia tętniczego krwi to:

 • prawidłowe ciśnienie tętnicze - 120-129 mmHg / 80-84 mmHg
 • wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze − 130-139 mmHg / 85-89 mmHg
 • nadciśnienie 1 stopnia − 140-159 mmHg / 90-99 mmHg
 • nadciśnienie 2 stopnia − 160-179 mmHg / 100-109 mmHg
 • nadciśnienie 3 stopnia − powyżej 180 mmHg / 110 mmHg

W celu jak najlepszego monitorowania swojego ciśnienia, wskazane jest, aby przeprowadzać pomiar 1-2 razy w ciągu tygodnia. Jeżeli zaobserwujemy u siebie podniesione ciśnienie tętnicze, najlepiej skontaktować się z naszym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Nadciśnienie tętnicze krwi − najczęstsze objawy

Nadciśnienie tętnicze rzadko przebiega w sposób objawowy, powodując odczuwalne przez nas zmiany. Jednak istnieje kilka objawów, które mogą być wywołane przez podwyższone ciśnienie krwi. W momencie ich zaobserwowania warto sprawdzić wysokość ciśnienia krwi. Do tych objawów zaliczamy:

 • krwawienie z nosa,
 • bóle w okolicy potylicy,
 • zaburzenia snu,
 • zwiększoną męczliwość,
 • pogorszenie widzenia,
 • mniejszą tolerancję na wysiłek.

Co więcej, istnieją objawy choroby, które są następstwem nieleczonego nadciśnienia krwi. Zaliczamy do nich m. in. retinopatię, chorobę niedokrwienną serca czy chorobę niedokrwienną nerek.

Co obniża ciśnienie? − naturalne sposoby

Dzisiejsza medycyna zna wiele ziół, które wykazują działanie hipotensyjne, czyli wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. W przypadku chęci ich stosowania podczas terapii lekami, zawsze konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem w celu uniknięcia groźnych interakcji.
Ciśnienie krwi możemy obniżyć również poprzez stosowanie odpowiedniej diety czy też prowadząc zdrowy styl życia.

Zioła obniżające ciśnienie krwi

Zioła obniżające ciśnienie działają w różny sposób, mogą normalizować pracę serca, działać uspokajająco lub rozszerzać naczynia krwionośnie i usprawniać przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, które dostarczają mięśniu sercowemu odpowiednich składników odżywczych.
Do ziół obniżających ciśnienie tętnicze krwi zaliczamy:

Dostępność preparatów w Twojej aptece możesz w łatwy sposób sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Odpowiednia dieta jako sposób obniżenia ciśnienia

Udowodniono, że nie tylko preparaty ziołowe obniżają ciśnienie krwi, ale także stosowanie odpowiedniej diety może się przyczynić do spadku ciśnienia tętniczego. Jeśli chodzi o składniki codziennej diety, udowodnione działanie hipotensyjne mają:

 • czosnek, szczypiorek, liście czosnku niedźwiedziego,
 • otręby owsiane,
 • orzechy włoskie,
 • całe ziarna zbóż,
 • ryby − ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3,
 • zielone warzywa liściaste,
 • nasiona roślin strączkowych.

Spadek ciśnienia można również osiągnąć poprzez spożywanie owoców i warzyw, gdyż są one bogatym źródłem składników o działaniu antyoksydacyjnym. Ich podaż zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, a co za tym idzie − doprowadza do zmniejszenia stresu oksydacyjnego.

Obniżenie ciśnienia − zmiana stylu życia

U wielu pacjentów nadciśnienie tętnicze ma łagodną formę. Wówczas nie jest konieczne wprowadzenie farmakoterapii, a jedynie zmiana stylu życia. W celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi zaleca się regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym nasileniu, a także unikanie produktów zawierających dużą ilość sodu, który może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów