Lipa – właściwości lecznicze kwiatu lipy

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-01 11:31
Lipa – właściwości lecznicze kwiatu lipy

Lipa – czyli roślina, od której nazwę wziął jeden z letnich miesięcy. Jest nie tylko symbolem lata, ale także rośliną o wielokierunkowym działaniu leczniczym. Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść!

Lipa – właściwości

Surowce farmaceutyczne, czyli kwiatostany, pozyskuje się z dwóch odmian lipy – drobnolistnej (Tilia cordata) i wielkolistnej (Tilia grandifolia). Za jej korzystne działanie farmaceutyczne odpowiedzialne są głównie flawonoidy, wśród których najwięcej możemy znaleźć kwercetyny.

Kwiat lipy – działanie

Lipa wykazuje wiele różnych działań. Działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i napotne jest powodem, dla którego kwiat lipy jest tak chętnie stosowany jako surowiec wspomagający w trakcie przeziębienia czy grypy. Dzięki zwiększonemu działaniu napotnemu ciało oddaje ciepło i obniża się temperatura, a oprócz tego usuwane są wraz z potem toksyny i szkodliwe metabolity. Lipa działa także przeciwzapalnie i lekko ściągająco, co jest wykorzystywane m.in. w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła – pomoże złagodzić ból i nie dopuści do rozwinięcia się kolejnego stanu zapalnego.

Kwiatostan lipy jest surowcem o działaniu lekko uspokajającym i przeciwskurczowym – wypicie naparu z przyrządzonego z lipy powinno pomóc osobom, które borykają się z nadmierną nerwowością czy problemami ze snem. W przypadku problemów z trawieniem lipa, poprzez swoje lekkie działanie rozkurczowe, zwiększy przepływ żółci i ułatwi trawienie, zwłaszcza tłuszczów. Osoby z nadciśnieniem także powinny docenić dobroczynne działanie lipy – surowiec obniża również lekko ciśnienie krwi.

Przy problemach z podrażnieniem, pękaniem czy swędzeniem skóry warto także zastosować napary z lipy, bezpośrednio na skórę – ułatwią gojenie i ukoją uszkodzoną skórę. Zawarte w surowcu lipy śluzy także wpływają korzystnie na nasz organizm – stosowane doustnie działają osłaniająco i lekko powlekająco, a także uszczelniają naczynia krwionośne.

Kwiat lipy – w jakich preparatach możemy ją znaleźć?

Zebrany kwiat lipy od wielu lat jest wykorzystywany do przygotowania domowych syropów na pierwsze objawy przeziębienia. Obecnie w aptece możemy znaleźć wiele preparatów, zawierających tę roślinę. Lipę najczęściej możemy spotkać w syropach przeznaczonych do walki z przeziębieniem czy grypą, szczególnie dla dzieci (Lipomal, Grypostop Sambucus Complex, Pelafen Baby 6m+, Scorbolamid Kids Hot, Pyrosal). Świetnie się sprawdza także w mieszankach wykrztuśnych, stosowanych w czasie kaszlu, czy syropach uspokajających, m.in. w połączeniu z melisą (Melissed).

Kwiaty lipy - działanie KtoMaLek.pl

Domowa herbatka z kwiatu lipy

Herbatkę z lipy można także przygotować samemu, wystarczy tylko trochę wolnego czasu i chęci. Jak nazwa sama wskazuje – kwiat lipy należy zbierać w lipcu, ewentualnie pod koniec czerwca. Na zbiory najlepiej wybrać się w ciepły, słoneczny dzień. Jeżeli widzimy, że kwiaty na drzewie dopiero zaczynają się otwierać, a w koronie obecne są zarówno pączki, lekko rozwinięte kwiaty jak i te bardziej rozwinięte – jest to właściwy czas na zbiór. Kwiaty powinny mieć kremowy albo lekko żółtawy kolor. Wybierajmy drzewa oddalone od dróg, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia naszego surowca spalinami. Po zbiorze należy oczyścić kwiaty z liści i gałązek i wysuszyć je, rozkładając na cienkiej warstwie papieru w ciemnym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu można cieszyć się własnoręcznie zrobioną herbatką, na przeziębienie, na uspokojenie czy na problemy żołądkowe. Jeśli nie mamy jednak czasu na samodzielne przyrządzanie herbaty, w aptece na pewno znajdziemy duży wybór suszonego kwiatu lipy (Zioł. Kwiatostan Lipy, Zioł.Fix Lipa, Zioł.Fix Kwiatostan Lipy Phytopharm).

Mówiąc o lipie nie można zapomnieć o jeszcze jednym wartościowym produkcie. Miód lipowy pochodzi z pyłków kwiatu lipy i ma wiele właściwości, korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Jak sama lipa, miód lipowy jest bogaty we flawonoidy, garbniki i substancje goryczowe. Świetnie się sprawdza jako remedium na pierwsze oznaki przeziębienia, bo działa napotnie, rozgrzewająco, a także przeciwbakteryjnie, a działanie wykrztuśne oraz przeciwkaszlowe wspomaga nas w walce z kaszlem. Świeży miód lipowy powinien mieć barwę jasną, kremową lub złocisto-żółtą i nieco ostry smak.

O czym należy pamiętać?

Wszelkiego rodzaju preparaty z lipą w składzie będą skuteczne szczególnie na pierwsze objawy przeziębienia czy grypy. Lipę warto stosować na noc – jej działanie napotne i przeciwgorączkowe będzie wtedy najbardziej skuteczne i najmniej uciążliwe dla chorego. Kwiat lipy jest surowcem bezpiecznym, który z powodzeniem można stosować także u dzieci.

Podsumowanie

Na przeziębienie, na grypę, problemy żołądkowe czy uspokojenie – kwiat lipy jest uniwersalnym środkiem łagodzącym wszystkie te objawy. Pamiętajmy o jej dobroczynnym działaniu i korzystajmy z jej leczniczych właściwości.
 

Bibliografia:

  1. Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, s. 137-138
  2. Kohlmünzer S., Farmakognozja, Warszawa 1998,PZWL.s.180
  3. Bedard M.: Linden flower and the common cold, Canadian Pharmaceutical Journal, 2004, 137, 10, 42, 45
  4. Naef R., Jaquier A., Velluz A., Bachofen B.: From the Linden Flower to Linden Honey – Volatile Constituents of Linden Nectar, the Extract of Bee‐Stomach and Ripe Honey, Chemistry and Biodiversity, 2004, 1, 12, 1870-1879

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów