5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-07-20 15:15
5 najczęstszych przyczyn bólu głowy

Bóle głowy zdarzają się każdemu i mają różne oblicza. Jedni czują bolesny ucisk w skroniach, u innych ból promieniuje na całą głowę. Przyczyny tego stanu mogą być naprawdę różne. Część z nich jest naprawdę prozaiczna, dzięki czemu ból można wyeliminować bez przyjmowania tabletki przeciwbólowej.

Dlaczego boli głowa?

Z bólem głowy zetknął się praktycznie każdy. Nie sposób określić jednej przyczyny, która odpowiadałaby za jego występowania. Może być wynikiem urazu, zaburzeń neurologicznych, chorób czy czynników zewnętrznych. Czasem jednak przyczyna jest naprawdę banalna, a problem prosty do rozwiązania. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. napięciowym bólem głowy, który dotyczy większości dorosłych osób. W takich sytuacjach zwykle sięgamy po tabletki przeciwbólowe, jak APAP, Aspirin, Ibuprom, Nurofen czy Metafen. Czasem jednak lepiej odstawić leki i poznać źródło bólu. Może się bowiem okazać, że wystarczy drobna zmiana, by ból minął, jak ręką odjał.

Ból głowy a odwodnienie

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że problem bólu głowy może rozwiązać szklanka wody. Zgodnie z zaleceniami WHO każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie. Przeważnie jednak sięgamy po wodę dopiero gdy odczuwamy pragnienie. Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego nawet niewielki jej ubytek może zaburzać jego pracę. Jednym z objawów świadczącym o odwodnieniu są właśnie bóle głowy. Jeśli więc czujemy, że za chwilę rozboli nas głowa, napijmy się wody. Pamiętajmy, by nawadniać się regularnie w ciągu całego dnia, robiąc to powoli, małymi łyczkami.

Ból głowy a nieprawidłowe ciśnienie

Ból odczuwany z tyłu głowy, w obszarze potylicy najczęściej jest związany z nadciśnieniem tętniczym. Dotyka ludzi w różnym wieku, choć częściej jednak osoby starsze i zmagające się z nadwagą. Przeważnie pojawia się rano, ma charakter pulsujący i towarzyszą mu szumy uszne oraz sztywność karku. Jeżeli zauważyliśmy u siebie podobne objawy, warto wykonywać regularne pomiary ciśnienia i skonsultować się z lekarzem. Przyjmowanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi powinno rozwiązać problem porannych bólów głowy. Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie może być niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dlaczego boli głowa? KtoMaLek.pl

Ból głowy a leki

Czytając ulotki leków z pewnością natknęliśmy się na informację, że jednym z działań niepożądanych wynikających z ich przyjmowania są bóle głowy. To często spotykany skutek uboczny, który dotyka znaczną część osób biorących leki, choć nie wszystkich. Warto sprawdzić, czy dany lek nie wchodzi w interakcje z żywnością lub innymi preparatami, które obecnie przyjmujemy, co może skutkować bólem głowy.  Informacje te z łatwością znajdziemy w serwisie KtoMaLek.pl.

Choć brzmi to paradoksalnie, ból głowy mogą wywołać także leki przeznaczone do jego uśmierzania. Nadużywanie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego może zwiększać częstotliwość występowania bólów głowy. Przyjmujmy je zatem odpowiedzialnie i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Ból głowy a niedobory witamin

Dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze może przyczyniać się do występowania bólów głowy. Niedobory takich witamin i minerałów, jak kwas foliowy, witamina B12 czy B6 sprzyjają anemii, której jednym z głównych objawów są bóle głowy, a także zmęczenie czy problemy z koncentracją. Również niski poziom witaminy D może skutkować bólem głowy lub migreną. Co można z tym faktem zrobić? Najlepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe i włączyć do jadłospisu te produkty, które zawierają niezbędne witaminy. Pomocna może się okazać suplementacja, zwłaszcza witaminą D (Vitrum D3, Vigantoletten, D-Vitum Forte, Molekin D3). Jej głównym źródłem jest biosynteza, która zachodzi w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety w naszej szerokości geograficznej może być ona niewystarczająca. Warto również wykonać badania krwi, na podstawie których łatwiej będzie nam zdiagnozować źródło problemu.

Ból głowy a nieprawidłowa postawa

"Tech neck", inaczej szyja technologiczna, to stosunkowo nowe zjawisko, które nasiliło się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zwłaszcza smartfonów. Chcąc skorzystać z telefonu pochylamy głowę do przodu, co sprawia, że nasza pozycja jest nienaturalna i wyjątkowo szkodliwa dla kręgosłupa, który staje się nadmiernie obciążony w odcinku szyjnym (i nie tylko!). Stąd już prosta droga do bólu w okolicy szyi oraz zwyrodnień, które przyczyniają się do występowania bólu głowy. Sposobem na pozbycie się tego problemu są regularne ćwiczenia mięśni szyi oraz przykręgosłupowych, które wzmocnią naszą postawę. Oczywiście należy również korygować złe nawyki i starać się trzymać telefon na poziomie głowy, bez konieczności pochylania się.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów