Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Najważniejsze objawy cukrzycy

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Cukrzyca należy do niechlubnej grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Niegdyś kojarzona jako choroba seniorów, dzisiaj atakuje coraz młodsze osoby, nawet młodzież szkolną. Na świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi, z czego blisko 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została jeszcze zdiagnozowana. Warto znać objawy cukrzycy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie.

Położna przeprowadza u kobiety w ciąży badanie przy pomocy detektora tętna płodu.

Detektor tętna płodu − kiedy stosować?

Życie dziecka jest dla każdej matki najważniejsze. Z tego powodu odpowiednie monitorowanie rozwijającego się płodu jest niezwykle ważne. Dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że umożliwia kontrolę nad rozwijającym się płodem. Jednym z urządzeń służącym do kontroli rozwoju małego dziecka jest detektor tętna płodu. Jak dokładnie działa to urządzenie? Kiedy warto je stosować? Czy jest ono bezpiecznie dla rozwijającego się płodu?

Lekarz ubrany na niebiesko, w niebieskich rękawiczkach. Trzyma na dłoni małe, czerwone serce.

Bajpasy − co to? Kiedy stosuje się bajpasy?

Operacje kardiochirurgiczne są uważane za jedne z najtrudniejszych i najbardziej precyzyjnych. Doświadczeni specjaliści wykonują na sercu różnego rodzaju zabiegi, a jednym z nich jest wszczepienie bajpasów. U pacjentów ze wskazaniem do operacji wszczepienia pomostów naczyniowych, dochodzi do odkładania się materiałów miażdżycowych w świetle naczynia, co prowadzi do zwężenia jego światła lub całkowitego zamknięcia. Czym są bajpasy? Kiedy się je stosuje oraz jak wygląda operacja?

Woreczek żółciowy − jaką pełni funkcję

Woreczek żółciowy (pęcherzyk żółciowy) − jaką pełni funkcję, jak rozpoznać zapalenie?

Pęcherzyk żółciowy, często nazywany woreczkiem żółciowym, jest ważną strukturą zlokalizowaną w jamie brzusznej. Jego zadaniem jest magazynowanie żółci. W trakcie posiłku, żółć uwalniana jest do dwunastnicy i jej działanie wspiera proces trawienia pokarmów. Nieprawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego może powodować poważne dolegliwości i prowadzić m.in. do jego zapalenia. Jaką dokładnie funkcję pełni pęcherzyk żółciowy? Jak rozpoznać jego zapalenie?

Piwo bezalkoholowe w ciąży

Piwo bezalkoholowe w ciąży — czy wolno pić?

Napoje alkoholowe są produktem bezwzględnie przeciwwskazany dla ciężarnych kobiet, gdyż niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla rozwijającego się płodu. Powstaje pytanie czy można zastąpić je bezalkoholową wersją? Ponieważ ciąża trwa wiele miesięcy, może zdarzyć się sytuacja, że ochota na takie napoje będzie bardzo duża. Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy jest dozwolone? Czy istnieje ilość alkoholu bezpieczna dla ciężarnych?

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu: czy jest groźna? Jakie są przyczyny senności po jedzeniu?

Obecnie, żyjąc w ciągłym pędzie, często zapominamy o zdrowych nawykach − nie tylko o systematycznej aktywności fizycznej, ale także o regularnym spożywaniu posiłków. Jakość i ilość jedzenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po posiłku zwiększa się poziom glukozy we krwi, a to powoduje zwiększenie wydzielania insuliny. Zbyt duża ilość insuliny może prowadzić m.in. do senności. Powodów, przez które czujemy się senni zaraz po posiłku, może być wiele. Czy senność po jedzeniu jest groźna? Czym jest spowodowana? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

COVID-19: Od 12 lutego stopniowe luzowanie obostrzeń

Od kilku tygodni działalność gospodarcza i społeczna w Polsce jest mocno ograniczona za sprawą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i obostrzeń wynikających z sytuacji epidemicznej. Mniejsza mobilność społeczeństwa przynosi rezultaty, co widać po ostatnich statystykach – odnotowuje się mniej przypadków zakażonych SARS-CoV-2, spada też liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 i pacjentów wymagających wspomagania oddychania. W związku z tym rządzący zdecydowali się na stopniowe luzowanie obostrzeń, jednak nadal w ścisłym reżimie sanitarnym.

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy – jak go rozpoznać? Czy zawsze prowadzi do cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem będącym następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej, polegającym na gromadzeniu się glukozy we krwi. Jednak istnieje duża grupa chorych, u których stężenie glukozy nie jest wystarczająco duże do rozpoznania cukrzycy, ale zbyt duże w porównaniu z warunkami prawidłowymi – diagnozowany jest wtedy stan przedcukrzycowy. Jak go rozpoznać? Czy stan przedcukrzycowy zawsze będzie prowadził do cukrzycy? Czy odpowiednio zbilansowana dieta może obniżyć poziom glukozy we krwi?

Przyjaciel Pacjenta roku 2020

Przyjaciel Pacjenta roku 2020 platformy Zapytaj Farmaceutę

Rok 2020 minął pod znakiem pandemii i wiążących się z nią obostrzeń w zakresie funkcjonowania licznych gałęzi gospodarki życia społecznego. W tym trudnym czasie pacjenci na własnej skórze doświadczali tych ograniczeń, co było szczególnie dotkliwe, gdy potrzebna była pomoc z zakresu medycyny – stosowania leków, radzenia sobie z objawami przeziębienia, interakcji leków. W tym czasie nieocenieni okazali się farmaceuci, którzy udzielali pomocy pacjentom na łamach platformy Zapytaj Farmaceutę. Kto w tym roku otrzymał tytuł „Przyjaciela Pacjenta”?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Czy heparyna hamuje rozwój COVID-19?

Heparyna jest popularnym lekiem przeciwzakrzepowym, stosowanym w Polsce przez wielu pacjentów m.in. wspomagająco w terapii zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, przy żylakach kończyn dolnych oraz obrzękach i stłuczeniach. Najnowsze dane opublikowane przez międzynarodową grupę badaczy dowodzą, że heparyna może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i tym samym hamować rozwój choroby COVID-19. Czy ta popularna substancja pomoże w walce z pandemią?