Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

covid podrózowanie

Zielone zaświadczenie cyfrowe

Jeszcze przed sezonem wakacyjnych urlopów, Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. Digital Green Certificate (DGC), czyli dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma ujemny wynik testu lub przechorowała COVID-19. Zielone zaświadczenie cyfrowe będzie bezpłatne, dostępne w języku narodowym i angielskim, stając się uniwersalną przepustką dla mieszkań- ców UE podróżujących po krajach członkowskich w czasie pandemii COVID-19.

Orzechy, nasiona, sery, jaja, warzywa i owoce dozwolone na diecie ketogennej.

Top 10 składników diety ketogennej – zobacz, co warto jeść

Żywienie ketogeniczne jest jednym ze sposobów odżywiania, w którego podstawy wpisuje się zwiększenie przyjmowania tłuszczów i ograniczenie spożywania węglowodanów. By posiłek ketogeniczny był jednak odżywczy i dobry dla zdrowia, należy uprzednio skonsultować jadłospis z dietetykiem. Co to jest dieta ketogenna? Czy jest dobra na odchudzanie? Jakie są najważniejsze składniki diety ketogennej, z których można komponować codzienne jedzenie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu!

Mężczyzna w czerwonym t-shircie. Na zgięciu łokciowym na naklejony plaster po oddaniu krwi.

Zmiany na liście bezpłatnych leków dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Krwiodawstwo w Polsce opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym oddawaniu krwi, co oznacza, że krwiodawcy za oddaną krew i jej składniki nie otrzymują pieniędzy. Mogą jednak korzystać z różnych przywilejów i uprawnień, udzielanych przez instytucje państwowe i podmioty prywatne. Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania tańszych lub bezpłatnych leków. Od 26 maja lista bezpłatnych leków (lub dostępnych w obniżonej cenie) dla pacjentów z uprawnieniem ZK zostanie rozszerzona.

Blister zawierający lek w żółto-pomarańczowych kapsułkach.

Których leków może zabraknąć w aptece? (maj 2021 r.)

Od kilku lat Ministerstwo Zdrowia tworzy tak zwaną listę antywywozową, na której znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które zagrożone są brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Lista ta jest regularnie aktualizowana, by skutecznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i by zabezpieczyć dostęp pacjentów do potrzebnych farmaceutyków. Jak prezentuje się majowy wykaz względem marcowego?

Pomarańczowe tło. Młoda kobieta trzyma się za szyję, czeka ją usunięcie tarczycy.

Usunięcie tarczycy – wskazania, skutki, rekonwalescencja, leki

Tarczyca, odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów oraz wydzielanie hormonów, stanowi jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Liczne choroby i zaburzenia z nią związane są bezpośrednim wskazaniem do kontroli lekarskiej. Niektóre sytuacje mogą wpłynąć na decyzję o usunięciu tarczycy, czyli konieczności wykonania zabiegu tyreoidektomii. Jakie są wskazania do usunięcia tarczycy? W jaki sposób pacjent powinien wspierać organizm po usunięciu tego gruczołu?

Białe tło. Szklany słoiczek z wieczkiem wypełniony kostkami cukru. Obok kopczyk z kostek cukru.

Jakie są zdrowsze alternatywy dla białego cukru?

Nadmierne spożycie cukru wpływa negatywnie na naszą sylwetkę, cerę i organizm. Mimo znajomości tego faktu i tak ciężko jest nam się z nim pożegnać. Wynika to najczęściej z faktu naszego przyzwyczajenia do słodkiego smaku kawy czy herbaty. Czy aby żyć zdrowo musimy całkowicie wyeliminować go z naszej diety? Niekoniecznie. W opozycji do klasycznego cukru znajdziemy wiele zdrowszych zamienników cukru białego o bardzo zbliżonym do niego smaku. Dodatkowo słodziki te przydadzą się nie tylko do słodzenia ciepłych napoi, ale także podczas pieczenia, tworzenia deserów czy innych dań. Oto kilka najlepszych zamienników klasycznego cukru o prozdrowotnych właściwościach.

Nauczycielka w maseczce dezynfekuje ławkę w klasie przed rozpoczęciem lekcji.

Złagodzenie obostrzeń dla części województw od 26 kwietnia

Rosnąca liczba osób zaszczepionych, a także wprowadzone kilka tygodni wcześniej restrykcje zaczynają przynosić widoczne efekty. W części województw można zaobserwować zdecydowany spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2, dzięki czemu, zdaniem rządzących i ekspertów, możliwe jest złagodzenie części obostrzeń. Są jednak regiony, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń nadal jest wysoka. Jakie zmiany czekają mieszkańców 11 województw od 26 kwietnia?

Założony na rękę ciśnieniomierz nadgarstkowy, pokazuje wysokie wartości ciśnienia tętniczego.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze narażone są na poważne choroby układu krążenia m.in. zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca i nerek. Dlatego codziennie powinny monitorować ciśnienie krwi za pomocą ciśnieniomierza, aby w razie potrzeby przyjąć odpowiednie środki farmakologiczne. W Polsce obserwuje się znaczny wzrost zapadalności na tę poważną chorobę, dlatego coraz więcej osób zaopatruje się we własny ciśnieniomierz i sprawdza, czy ciśnienie znajduje się w normie.

Najważniejsze objawy cukrzycy

Najważniejsze objawy cukrzycy. Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?

Cukrzyca należy do niechlubnej grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Niegdyś kojarzona jako choroba seniorów, dzisiaj atakuje coraz młodsze osoby, nawet młodzież szkolną. Na świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi, z czego blisko 90% przypadków to cukrzyca typu 2. Szacuje się, że nawet połowa chorych nie została jeszcze zdiagnozowana. Warto znać objawy cukrzycy, aby w porę zareagować i rozpocząć leczenie.

Szczęśliwa para (on i ona) cieszą się z pozytywnego wyniku testu ciążowego.

Kiedy najlepiej robić test ciążowy?

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Z pewnością wiele kobiet zadaje sobie to pytanie chcąc uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynika. Wiele pań decyduje się na wykonie testu od razu po odbyciu stosunku z partnerem. Jednak takie działanie na ma sensu i z pewnością nie da odpowiedzi na to, czy doszło do zapłodnienia. Warto więc wiedzieć w jaki sposób działają testy ciążowe i kiedy należy je zrobić oraz w jakich sytuacjach wynik może być nieprawdziwy.

Kobieta przeczesuje dłońmi piękne, długie, kasztanowe włosy. Obok opakowania kosmetyków Psorisel.

Szampon na łuszczycę – wybierz właściwy

Szampon na łuszczycę jest idealnym produktem do pielęgnacji owłosionej skóry głowy z problemem łuszczycy. Po pierwsze, działa oczyszczająco, usuwa zalegające zanieczyszczenia. Po drugie, działa złuszczająco, niweluje nagromadzone blaszki łuszczycowe. Po trzecie, przeciwdziała przesuszeniom. Szampon na łuszczycę to dobry wybór. Poza wspomnianym działaniem wpływa także na poprawę kondycji włosów. Jakie jeszcze zalety ma szampon na łuszczycę skóry głowy? Co sprawia, że działa skutecznie?

Położna przeprowadza u kobiety w ciąży badanie przy pomocy detektora tętna płodu.

Detektor tętna płodu − kiedy stosować?

Życie dziecka jest dla każdej matki najważniejsze. Z tego powodu odpowiednie monitorowanie rozwijającego się płodu jest niezwykle ważne. Dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że umożliwia kontrolę nad rozwijającym się płodem. Jednym z urządzeń służącym do kontroli rozwoju małego dziecka jest detektor tętna płodu. Jak dokładnie działa to urządzenie? Kiedy warto je stosować? Czy jest ono bezpiecznie dla rozwijającego się płodu?

Lekarz ubrany na niebiesko, w niebieskich rękawiczkach. Trzyma na dłoni małe, czerwone serce.

Bajpasy − co to? Kiedy stosuje się bajpasy?

Operacje kardiochirurgiczne są uważane za jedne z najtrudniejszych i najbardziej precyzyjnych. Doświadczeni specjaliści wykonują na sercu różnego rodzaju zabiegi, a jednym z nich jest wszczepienie bajpasów. U pacjentów ze wskazaniem do operacji wszczepienia pomostów naczyniowych, dochodzi do odkładania się materiałów miażdżycowych w świetle naczynia, co prowadzi do zwężenia jego światła lub całkowitego zamknięcia. Czym są bajpasy? Kiedy się je stosuje oraz jak wygląda operacja?