Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Graficzny obrys ludzkiej głowy. W środku zębatka.

Czy Nutri-Score i wartość odżywcza produktu to to samo?

Coraz więcej Polaków deklaruje, że odżywia się zdrowiej niż kiedyś. Aż 49% respondentów, którzy złożyli takie deklaracje, żyje w rodzinach z dziećmi (1). Znacznie częściej zerkamy na etykiety produktów, sprawdzając ich skład i wartość odżywczą, zanim zdecydujemy się na zakup. Informacją, która również jest pomocna w dokonywaniu prawidłowych wyborów żywieniowych jest symbol Nutri-Score, który można znaleźć na wybranych produktach. Stanowi on podsumowanie wartości odżywczej oznakowanego produktu. Sprawdź ciekawostki na temat wartości odżywczej oraz Nutri-Score i odkryj różnicę między nimi!

Okładka ebooka Dieta Keto autorstwa Joanny Łysak.

Porozmawiajmy o diecie ketogenicznej z certyfikowanym dietetykiem - Joanną Łysak

Dieta ketogeniczna na dobre zadomowiła się w świecie walki o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Każdego dnia kolejne osoby decydują się na porzucenie starych nawyków żywieniowych i rozpoczęcie żywienia ketogenicznego opartego o wysokiej jakości tłuszcze, białka i niewielką ilość węglowodanów. Coraz częściej spotykamy się z pytaniami naszych czytelników o dietę ketogeniczną, jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi odrobinę bliżej i zaprosić do rozmowy certyfikowanego dietetyka, panią Joannę Łysak – autorkę popularnego ebooka „Dieta Keto. Plan posiłków”.

Szczepionka przeciw COVID-19 w fiolce, w tle fiolki i strzykawka z igłą.

Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 trwa od kilku miesięcy, dzięki czemu na dzień 19 czerwca 2021 r. wykonano już blisko 26 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest już przeszło 10,7 miliona osób. Tempo szczepień będzie jednak niższe, gdyż od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o około 1 milion mniej szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech. Co to oznacza dla programu szczepień i osób, które chcą się zaszczepić?

Słoik pełen kiszonych buraków. Obok słoika leżą liście laurowe, czosnek i kolorowy pieprz.

Kiszone buraki – właściwości i witaminy. Czy warto pić zakwas buraczany?

Kiszenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności, które oprócz zabezpieczenia produktu, prowadzi do powstawania dobroczynnych dla zdrowia składników. Zakwas buraczany to niesamowita skarbnica naturalnych antyoksydantów, różnych witamin oraz innych dobroczynnie wpływających na organizm substancji. Jakie są właściwości oraz jakie witaminy kryją się w kiszonych burakach? Czy warto pić zakwas buraczany? W jaki sposób szybko i prawidłowo przygotować zakwas buraczany?

Kobieta zakłada pulsoksymetr na palec wskazujący.

Pulsoksymetr – do czego służy i jaki wybrać? Jaka powinna być saturacja?

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem, za pomocą którego możemy zmierzyć takie parametry jak saturacja, tętno oraz perfuzja. Wskaźniki te pomagają w określeniu stanu zdrowia chorego, bywają przydatne również dla osób uprawiających sport. W artykule dowiesz się czym jest saturacja (SpO2%), tętno (PR BPM) i perfuzja (pI%), co określają te parametry, jakie są prawidłowe wartości i jaki pulsoksymetr wybrać.

Buteleczka olejku z drzewa herbacianego na drewnianym blacie, obok listki drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy w społeczeństwie trend związany ze zdrowym stylem życia, powrotem do rzeczy naturalnych i ekologicznych. Sięgając po produkty jakie dała nam matka natura oczekujemy rezultatów równie skutecznych, a nawet lepszych od ich syntetycznych odpowiedników. Jedną z takich substancji jest olejek z drzewa herbacianego. Jakie właściwości skrywa ten drogocenny olejek i gdzie znalazł on swoje zastosowanie?

Widok z okna sali szpitalnej.

Haluksy – przyczyny, leczenie, operacja

Haluksami nazywa się deformację stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Dokładniej, jest to odchylenie palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia, stąd inna nazwa – paluch koślawy. Haluksy dotyczą nawet 2-4% populacji, a pierwsze ich objawy można zauważyć już u osób po 20. roku życia. Częściej występują u kobiet, co jest związane z jedną z przyczyn deformacji palucha – częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Pozostałe przyczyny oraz sposoby leczenia przedstawiamy w naszym mini-poradniku.

Odtrucie alkoholowe to nie tylko leczenie kaca!

Marnujesz cały dzień z powodu kaca? Czas na odtrucie alkoholowe!

Kac jest nieodłączną konsekwencją spożycia zbyt dużej porcji alkoholu. Niektórzy prawie wcale nie odczuwają wtedy nieprzyjemnych dolegliwości, jednak większość społeczeństwa przeżywa ten czas wyjątkowo źle. Nic zatem dziwnego, że wszelkie sposoby leczenia kaca cieszą się dużą popularnością. Niestety, większość z nich cechuje się bardzo niską skutecznością, przez co syndrom dnia poprzedniego może trwać nawet do kilkudziesięciu godzin. Okazuje się jednak, że istnieje prosty i skuteczny sposób na wyleczenie kaca – odtrucie alkoholowe!

covid podrózowanie

Zielone zaświadczenie cyfrowe

Jeszcze przed sezonem wakacyjnych urlopów, Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. Digital Green Certificate (DGC), czyli dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma ujemny wynik testu lub przechorowała COVID-19. Zielone zaświadczenie cyfrowe będzie bezpłatne, dostępne w języku narodowym i angielskim, stając się uniwersalną przepustką dla mieszkań- ców UE podróżujących po krajach członkowskich w czasie pandemii COVID-19.

Orzechy, nasiona, sery, jaja, warzywa i owoce dozwolone na diecie ketogennej.

Top 10 składników diety ketogennej – zobacz, co warto jeść

Żywienie ketogeniczne jest jednym ze sposobów odżywiania, w którego podstawy wpisuje się zwiększenie przyjmowania tłuszczów i ograniczenie spożywania węglowodanów. By posiłek ketogeniczny był jednak odżywczy i dobry dla zdrowia, należy uprzednio skonsultować jadłospis z dietetykiem. Co to jest dieta ketogenna? Czy jest dobra na odchudzanie? Jakie są najważniejsze składniki diety ketogennej, z których można komponować codzienne jedzenie? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu!

Mężczyzna w czerwonym t-shircie. Na zgięciu łokciowym na naklejony plaster po oddaniu krwi.

Zmiany na liście bezpłatnych leków dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Krwiodawstwo w Polsce opiera się na bezpłatnym i dobrowolnym oddawaniu krwi, co oznacza, że krwiodawcy za oddaną krew i jej składniki nie otrzymują pieniędzy. Mogą jednak korzystać z różnych przywilejów i uprawnień, udzielanych przez instytucje państwowe i podmioty prywatne. Jednym z takich przywilejów jest możliwość otrzymania tańszych lub bezpłatnych leków. Od 26 maja lista bezpłatnych leków (lub dostępnych w obniżonej cenie) dla pacjentów z uprawnieniem ZK zostanie rozszerzona.

Blister zawierający lek w żółto-pomarańczowych kapsułkach.

Których leków może zabraknąć w aptece? (maj 2021 r.)

Od kilku lat Ministerstwo Zdrowia tworzy tak zwaną listę antywywozową, na której znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, które zagrożone są brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Lista ta jest regularnie aktualizowana, by skutecznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i by zabezpieczyć dostęp pacjentów do potrzebnych farmaceutyków. Jak prezentuje się majowy wykaz względem marcowego?

Pomarańczowe tło. Młoda kobieta trzyma się za szyję, czeka ją usunięcie tarczycy.

Usunięcie tarczycy – wskazania, skutki, rekonwalescencja, leki

Tarczyca, odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów oraz wydzielanie hormonów, stanowi jeden z najważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Liczne choroby i zaburzenia z nią związane są bezpośrednim wskazaniem do kontroli lekarskiej. Niektóre sytuacje mogą wpłynąć na decyzję o usunięciu tarczycy, czyli konieczności wykonania zabiegu tyreoidektomii. Jakie są wskazania do usunięcia tarczycy? W jaki sposób pacjent powinien wspierać organizm po usunięciu tego gruczołu?