Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

celiakia skóra

Celiakia a skóra – typowe objawy choroby Duhringa

Celiakia jest przewlekłym zaburzeniem immunologicznym wywołanym spożyciem glutenu. Powoduje uszkodzenie błony śluzowej jelit, biegunkę, zmęczenie, utratę masy ciała, wzdęcia oraz niedokrwistość. Jest również znana skórna postać celiakii, nazywana skórną manifestacją celiakii bądź opryszczkowatym zapaleniem skóry. Objawy, które na pierwszy rzut oka są często mylone z atopowym zapaleniem skóry bądź typową opryszczką, mogą mieć głębsze podłoże. Warto zrobić badania w kierunku wykluczenia choroby Duhringa, zwłaszcza jeśli w rodzinie są osoby chore na celiakię.

wszywka alkoholowa 1

Wszywka alkoholowa jako skuteczne wsparcie w walce z chorobą alkoholową

Jeszcze do niedawna wszywkę alkoholową stosowano w leczeniu alkoholizmu z wykorzystaniem przymusu, dlatego nie kojarzy się ona zbyt dobrze. Obecnie jednak, coraz częściej stosuje się ją jako metodę wspomagającą walkę z nałogiem, gdyż jej działanie pozwala uzyskać długoterminową abstynencję. Zastanawiasz się czym właściwie jest wszywka alkoholowa i kto może z niej skorzystać? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania!

Mężczyzna trzyma się za bolący brzuch. Obok opakowanie ziołowego suplementu diety RefluxoHerbs.

Zioła na żołądek – jakie warto stosować?

Zioła na żołądek interesują wiele osób. Nie ma się temu co dziwić, gdyż każdy z nas co jakiś czas cierpi na różnego rodzaju problemy z żołądkiem. Co ciekawe, zioła na żołądek przynoszą ulgę zarówno w schorzeniach przewlekłych jak i tych, z którymi borykamy się po spożyciu niektórych posiłków. Warto dowiedzieć się tego, jakie zioła na żołądek pić. Nie wszystkie gatunki będą bowiem pomocne dla tego ważnego organu.

Kobieta trzyma się za bolący brzuch. Obok opakowanie suplementu diety na wątrobę SteroHerbs.

Zioła na wątrobę - co warto wiedzieć?

Zioła na wątrobę powinny zainteresować każdego, kto chce w naturalny sposób wzmocnić działanie swojej wątroby. Życie w biegu i stresie, a także niewłaściwa dieta nie sprzyjają bowiem dobremu funkcjonowaniu tego ważnego narządu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zioła na wątrobę warto byłoby zastosować. Okazuje się, iż polecanych gatunków jest całkiem sporo. Które zioła na regenerację wątroby warto mieć więc w swoim domu?

Graficzny obrys ludzkiej głowy. W środku zębatka.

Czy Nutri-Score i wartość odżywcza produktu to to samo?

Coraz więcej Polaków deklaruje, że odżywia się zdrowiej niż kiedyś. Aż 49% respondentów, którzy złożyli takie deklaracje, żyje w rodzinach z dziećmi (1). Znacznie częściej zerkamy na etykiety produktów, sprawdzając ich skład i wartość odżywczą, zanim zdecydujemy się na zakup. Informacją, która również jest pomocna w dokonywaniu prawidłowych wyborów żywieniowych jest symbol Nutri-Score, który można znaleźć na wybranych produktach. Stanowi on podsumowanie wartości odżywczej oznakowanego produktu. Sprawdź ciekawostki na temat wartości odżywczej oraz Nutri-Score i odkryj różnicę między nimi!

Okładka ebooka Dieta Keto autorstwa Joanny Łysak.

Porozmawiajmy o diecie ketogenicznej z certyfikowanym dietetykiem - Joanną Łysak

Dieta ketogeniczna na dobre zadomowiła się w świecie walki o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Każdego dnia kolejne osoby decydują się na porzucenie starych nawyków żywieniowych i rozpoczęcie żywienia ketogenicznego opartego o wysokiej jakości tłuszcze, białka i niewielką ilość węglowodanów. Coraz częściej spotykamy się z pytaniami naszych czytelników o dietę ketogeniczną, jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi odrobinę bliżej i zaprosić do rozmowy certyfikowanego dietetyka, panią Joannę Łysak – autorkę popularnego ebooka „Dieta Keto. Plan posiłków”.

Szczepionka przeciw COVID-19 w fiolce, w tle fiolki i strzykawka z igłą.

Od lipca mniejsze dostawy szczepionek Pfizer/BioNTech

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 trwa od kilku miesięcy, dzięki czemu na dzień 19 czerwca 2021 r. wykonano już blisko 26 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest już przeszło 10,7 miliona osób. Tempo szczepień będzie jednak niższe, gdyż od lipca do Polski trafiać będzie tygodniowo o około 1 milion mniej szczepionek koncernów Pfizer/BioNTech. Co to oznacza dla programu szczepień i osób, które chcą się zaszczepić?

Słoik pełen kiszonych buraków. Obok słoika leżą liście laurowe, czosnek i kolorowy pieprz.

Kiszone buraki – właściwości i witaminy. Czy warto pić zakwas buraczany?

Kiszenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji żywności, które oprócz zabezpieczenia produktu, prowadzi do powstawania dobroczynnych dla zdrowia składników. Zakwas buraczany to niesamowita skarbnica naturalnych antyoksydantów, różnych witamin oraz innych dobroczynnie wpływających na organizm substancji. Jakie są właściwości oraz jakie witaminy kryją się w kiszonych burakach? Czy warto pić zakwas buraczany? W jaki sposób szybko i prawidłowo przygotować zakwas buraczany?

Kobieta zakłada pulsoksymetr na palec wskazujący.

Pulsoksymetr – do czego służy i jaki wybrać? Jaka powinna być saturacja?

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem, za pomocą którego możemy zmierzyć takie parametry jak saturacja, tętno oraz perfuzja. Wskaźniki te pomagają w określeniu stanu zdrowia chorego, bywają przydatne również dla osób uprawiających sport. W artykule dowiesz się czym jest saturacja (SpO2%), tętno (PR BPM) i perfuzja (pI%), co określają te parametry, jakie są prawidłowe wartości i jaki pulsoksymetr wybrać.

Buteleczka olejku z drzewa herbacianego na drewnianym blacie, obok listki drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy w społeczeństwie trend związany ze zdrowym stylem życia, powrotem do rzeczy naturalnych i ekologicznych. Sięgając po produkty jakie dała nam matka natura oczekujemy rezultatów równie skutecznych, a nawet lepszych od ich syntetycznych odpowiedników. Jedną z takich substancji jest olejek z drzewa herbacianego. Jakie właściwości skrywa ten drogocenny olejek i gdzie znalazł on swoje zastosowanie?

Widok z okna sali szpitalnej.

Haluksy – przyczyny, leczenie, operacja

Haluksami nazywa się deformację stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Dokładniej, jest to odchylenie palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia, stąd inna nazwa – paluch koślawy. Haluksy dotyczą nawet 2-4% populacji, a pierwsze ich objawy można zauważyć już u osób po 20. roku życia. Częściej występują u kobiet, co jest związane z jedną z przyczyn deformacji palucha – częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Pozostałe przyczyny oraz sposoby leczenia przedstawiamy w naszym mini-poradniku.