Spalacze tłuszczu - jak działają i czy są bezpieczne?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-09 16:17
Spalacze tłuszczu - jak działają i czy są bezpieczne?

Nadchodzące wakacje to czas, gdy wiele osób za cel stawia sobie osiągnięcie szczupłej i wysportowanej sylwetki. Przekaz medialny jest bowiem jasny – powinniśmy przygotować swoje ciało na plażę (tzw. bikini body). Temat ten chętnie wykorzystują producenci suplementów diety, które mają pomagać w intensywnym spalaniu tkanki tłuszczowej. Czy spalacze tłuszczu rzeczywiście są skuteczne? Jak wygląda bezpieczeństwo stosowania takich produktów?

Popularność tabletek na odchudzanie i spalaczy tłuszczu

Środki wspomagające odchudzanie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Każdego roku wraz z rozpoczęciem wiosny ruszają kampanie reklamowe różnych suplementów, które mają pomóc w redukcji nadmiarowych kilogramów. Strategia ta jest skuteczna, o czym świadczą ogromne pieniądze, jakie pacjenci każdego roku wydają na tego typu produktu. Szacuje się, że każdego miesiąca Polacy wydają około 7 milionów złotych na spalacze tłuszczu i inne odchudzające suplementy diety.

Czy spalacze tłuszczu działają?

Na rynku suplementów dostępnych jest wiele środków wspomagających odchudzanie. Pacjenci chętnie sięgają po tzw. spalacze tłuszczu, czyli suplementy, które mają przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej. Środki te zwane są także termogenikami, ponieważ stymulują termogenezę – proces wytwarzania ciepła. Aby ludzki organizm mógł utrzymać prawidłową temperaturę, musi spalić określoną ilość kalorii. Niektóre rodzaje żywności dają efekt termogenny, co oznacza, że organizm musi zużyć więcej energii, by je strawić.

Stosowanie spalaczy tłuszczu ma za zadanie przyspieszyć metabolizm oraz zwiększyć wydatek energetyczny poprzez nasilenie spalania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie tego typu środkihamują odczuwanie głodu, co sprawia, że spożywamy mniej kalorii, a także usprawniają metabolizowanie tłuszczów, węglowodanów i białka. W aptekach dostępnych jest wiele spalaczy tłuszczu, zawierających różne substancje o potencjalne termogenicznym, takie jak: kofeina, synefryna, sinetrol, l-karnityna, kapsaicyna, piperyna, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z zielonej kawy (np. (L-Karnityna 500 Forte Plus, Olimp CLA z zieloną herbatą, Olimp Zielona Kawa Premium, Slimina Green Coffee, Therm Line Forte, SlimStrong). Preparaty te zaleca się stosować przed treningiem lub posiłkami, aby zwiększyć ich efektywność.

Wspomniane substancje wzmagają termogenezę, co oznacza, że rzeczywiście mogą wspomóc proces spalania tkanki tłuszczowej. Należy mieć jednak świadomość, że samo stosowanie suplementów diety nie sprawi, że będziemy chudnąć, a producenci tego typu specyfików często przemilczają ten fakt. Aby osiągnąć pożądany efekt konieczne są głębsze zmiany. Dietetycy i lekarze są zgodni, że jedynie dobrze zbilansowana dieta redukcyjna oraz regularna aktywność fizyczna mogą doprowadzić do utraty wagi.

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Stosowane w spalaczach tłuszczu uważane są za powszechnie bezpieczne, przez co są one powszechnie dostępne. Nie oznacza to jednak, że każdy może je stosować. Ostrożność powinny zachować zwłaszcza osoby cierpiące na choroby przewlekłe układu sercowo-naczyniowego. Obecne w spalaczach tłuszczu kofeina lub synefryna skutkują przyspieszeniem tętna oraz zwiększeniem ciśnienia tętniczego krwi. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne dla osób po udarze, zawale oraz mających kłopoty z zaburzeniami rytmu serca i leczących się na nadciśnienie. Bezpieczniejsze są naturalnie występujące spalacze tłuszczu, które pomogą zmobilizować organizm do spalania rezerwy tłuszczowej poprzez podniesienie termogenezy. Można do nich zaliczyć: chili, imbir, kurkumę, cynamon, zieloną i czerwoną herbatę.

Ostrożność powinny zachować także osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ termogeniki wpływają na gospodarkę glukozową i insulinową, a także pacjenci neurologiczni. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią stosowanie tego typu produktów nie jest wskazane.
Zaleca się, by w przypadkach chorób przewlekłych stosowanie spalaczy tłuszczu skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni ryzyko rozpoczęcia takiej kuracji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów