Prozac - rewolucja w leczeniu depresji

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-29 16:18
Prozac - rewolucja w leczeniu depresji

Prozac nazywany jest niejednokrotnie “pigułką szczęścia”. Popularność na całym świecie zawdzięcza niezwykle udanemu marketingowi oraz skuteczności działania. To preparat przeznaczony do leczenia epizodów dużej depresji. Czym dokładnie jest? W jaki sposób przyczynił się do walki z depresją?

Prozac - co to za lek?

To lek przeciwdepresyjny, którego substancją czynną jest chlorowodorek fluoksetyny. Substancja ta jest zaliczana do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Oryginalnym producentem preparatu Prozac jest amerykańska firma Eli Lilly and Company. Jego produkcję rozpoczęto w 1988 roku. Sama fluoksetyna została wprowadzona do lecznictwa 2 lata wcześniej w Belgii. 

W jakich sytuacjach zaleca się stosowanie preparatu Prozac?

Wskazania do stosowania fluoksetyny u osób dorosłych to:

 • epizody dużej depresji,
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, 
 • bulimia. 

Lek można stosować również u dzieci powyżej 8. roku życia, u których stwierdzono epizody depresyjne o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Prozac jest dostępny wyłącznie na receptę.

Prozak a depresja

Głównym wskazaniem do stosowania Prozacu jest leczenie depresji. Chorobę tę niejednokrotnie trudno rozpoznać samodzielnie. Wynika to z  jej  niespecyficznych objawów, do których należą m.in. utrata odczuwania przyjemności, pojawiające się lęki, spadek nastroju oraz obniżenie samooceny. 

Uwaga! Jeśli zauważasz u siebie lub osób w Twoim otoczeniu niepokojące zachowania, nastroje, które mogą przypominać depresję - skontaktuj się z lekarzem.

Kogo dotyczy depresja i jakie są jej przyczyny?

Przyczyny jej występowania są  zróżnicowane i  nie do końca poznane. Zalicza się do nich czynniki biologiczne, choroby przewlekłe, uzależnienia oraz czynniki psychologiczne. Cierpią na nią ludzie młodzi, starsi, biedni, bogaci, samotni, otoczeni pokaźnym gronem przyjaciół… Innymi słowy jest to choroba, z którą na jakimś etapie życia może musieć zmierzyć się każdy z nas. Depresja dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. 

Niestety według badań jedynie ok. 20% chorych korzysta ze specjalistycznej opieki medycznej. Pacjenci obawiają się m.in. stygmatyzacji przez społeczeństwo. Naukowcy prognozują, że w 2030 roku będzie stanowiła ona drugą lub trzecią pod względem częstości przyczynę niepełnosprawności. Dlatego tak ważna jest walka z  nią poprzez właściwy dobór leczenia farmakologicznego i niefarmakologicznego.

Prozac jako przełom w leczeniu depresji

Najstarszą grupą leków przeciwdepresyjnych są inhibitory wychwytu monoamin - trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Stosowane są od 1957 roku. Ich zażywanie wiąże się jednak z występowaniem licznych działań ubocznych. Mogą powodować m.in. zaburzenia akomodacji, suchość w jamie ustnej, zaparcia, sedację, zwiększenie masy ciała, tachykardię oraz hipotonię ortostatyczną. Odkrycie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) było swego rodzaju wydarzeniem przełomowym. Leki nowszej generacji (w tym fluoksetyna) są równie skuteczne a znacznie mniej inwazyjne. Dzięki temu ich stosowanie w mniejszym stopniu obniża jakość życia pacjentów. Dla wielu chorych zastosowanie nowej grupy leków stanowiło przełomowy moment w walce z depresją.

Możliwe działania niepożądane Prozacu:

Prozac jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

 • wysypka skórna, 
 • świąd,
 • nudności,
 • wymioty,
 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia oddawania moczu. 

W rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia tzw. zespołu serotoninowego, który objawia poprzez hipertermię sztywność, zaburzenia świadomości, drażliwość. Należy wówczas zaprzestać stosowania preparatu. Zwykle częstotliwość oraz nasilenie ewentualnych działań niepożądanych jest jednak niewielka i nie ma konieczności odstawiania leku w trakcie terapii.

Prozac - dostępność w Polsce

W naszym kraju Prozac nie jest dostępny w aptekach ogólnodostępnych. Na rynku obecnych jest jednak wiele preparatów zawierających fluoksetynę, czyli tą samą substancję czynną, co Prozac (Andepin, Deprexetin, Fluoxetin Polpharma, Fluxemed, Seronil). Należy je przyjmować jedynie po zaordynowaniu przez lekarza specjalistę. Kurację fluoksetyną należy prowadzić w połączeniu z psychoterapią.

Dostępność poszukiwanych leków w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów