Seria kropli Dicortineff wycofana z obrotu
W czwartek 25 czerwca 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wycofującą z obrotu serię leku Dicortineff, który jest stosowany w stanach zapalnych oczu i uszu? Dlaczego konieczne było wycofanie partii popularnych kropli?
Kiedy stosuje się Dicortineff?
Dicortineff to bardzo popularne krople o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwświądowym, które stosuje się w chorobach oczu i uszu. Najważniejsze wskazania do aplikacji kropli Dicortineff to: stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek. W laryngologii: stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego, stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych, stany pourazowe zewnętrznego przewodu słuchowego. Substancjami czynnymi Dicortineffu są fludrokortyzon, gramicydyna i neomycyna.
Dlaczego wycofano Dicortineff?
25 czerwca 2020 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Dicortineff (2 500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg)/ml krople do oczu i uszu, zawiesina. Podmiotem odpowiedzialnym są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A., z siedzibą w Warszawie.
- numer serii: 01UI0319, z datą ważności 31.03.2021
Dicortineff został wycofany z powodu wady jakościowej. Podczas badań stabilności stwierdzono nieprawidłowe stężenie octan fludrokortyzonu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Zachęcamy do sprawdzenia, czy nie posiadają Państwo tych kropli w swoich domach. Dicortineff jest środkiem, który w Polsce kupowany jest ponad 150 tysięcy razy rocznie.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4240
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.