Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria kropli Dicortineff wycofana z obrotu

Redakcja K. 2020-06-26 09:03
krople do oczu

W czwartek 25 czerwca 2020 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wycofującą z obrotu serię leku Dicortineff, który jest stosowany w stanach zapalnych oczu i uszu? Dlaczego konieczne było wycofanie partii popularnych kropli?

Kiedy stosuje się Dicortineff?

Dicortineff to bardzo popularne krople o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwświądowym, które stosuje się w chorobach oczu i uszu. Najważniejsze wskazania do aplikacji kropli Dicortineff to: stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek. W laryngologii: stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego, stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych, stany pourazowe zewnętrznego przewodu słuchowego. Substancjami czynnymi Dicortineffu są fludrokortyzon, gramicydyna i neomycyna.

Dlaczego wycofano Dicortineff?

25 czerwca 2020 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu

na terenie całego kraju produkt leczniczy Dicortineff (2 500 j.m. + 25 j.m. + 1 mg)/ml krople do oczu i uszu, zawiesina. Podmiotem odpowiedzialnym są Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A., z siedzibą w Warszawie.

  • numer serii: 01UI0319, z datą ważności 31.03.2021

Dicortineff został wycofany z powodu wady jakościowej. Podczas badań stabilności stwierdzono nieprawidłowe stężenie octan fludrokortyzonu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Zachęcamy do sprawdzenia, czy nie posiadają Państwo tych kropli w swoich domach. Dicortineff jest środkiem, który kupowany jest ponad 150 tysięcy razy w Polsce.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów