Aktualna lista antywywozowa (czerwiec 2020 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-16 14:08
Aktualna lista antywywozowa (czerwiec 2020 r.)

W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Lista ta zaczęła obowiązywać do 15 czerwca, znalazło się na niej blisko 300 pozycji.

Skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności

W marcu, gdy pandemia koronawirusa zaczęła przybierać na sile, Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozszerzyć listę antywywozową. Włączono do niej leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, preparaty dezynfekcyjne, a także środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, jednorazowe rękawice, jak również termometry elektroniczne. Wszystko dlatego, że pacjenci zaczęli masowo wykupywać te produkty aptek, a podobna tendencja występowała także w innych krajach Europy. Z czasem, gdy zainteresowanie tymi produktami zaczęło spadać, resort zdrowia stopniowo wykreślał kolejne grupy leków i wyrobów medcznych z listy.

Obecnie na wykazie znajduje się 298 preparatów, czyli o 14 mniej niż poprzednio. Kwietniowa lista liczyła sobie 312 produktów leczniczych.

Jakie zmiany wprowadzono na liście antywywozowej?

Z najnowszej listy leków zagrożonych wywozem zniknęło sporo produktów leczniczych, co jest dobrą informacją. Stało się tak między innymi z preparatami przeznaczonymi do diagnostyki przyczyn schorzeń alergicznych (Alergeny diagnostyczne do testów punktowych HAL, Alyostal, Roztwory do testów punktowych, Roztwory do testów prowokacyjnych Allergopharma, TRUE Test 24) oraz wyciągami alergenowymi roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot

Z wykazu usunięto także część ludzkich immunoglobulin, które podaje się u pacjentów przy wtórnych i pierwotnych niedoborach immunologicznych (5 wariantów opakowań Flebogamma DIF, 3 różne dawki Octagam, 7 opakowań Panzyga, Nanogy 5%, Sandoglobulin P, Subcuvia). Ponadto, z listy zniknęły preparaty, takie jak:

  • Cardura XL 4 i 8 mg  - to antagonista receptorów α1-adrenergicznych, stosowany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego bądź objawów spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego;
  • Effentora 100, 200 i 400 mcg - opioidowy lek przeciwbólowy, który stosuje się w terapii przebijającego bólu u dorosłych pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową;
  • Rytmonorm 150lek przeciwarytmiczny wskazany w leczeniu objawowych tachyarytmii nadkomorowych oraz ciężkiej, objawowej tachyarytmii komorowej;
  • Semglee - insulina glargine, długo działający analog insuliny ludzkiej, stosowany w terapii cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci, które ukończyły 2. rok życia;
  • Tialorid i Tialorid mite - moczopędne diuretyki oszczędzające potas.

Nowe leki objęte dodatkowym nadzorem

Lista antywywozowa zauważalnie się skurczyła, jednak pojawiły się na niej nowe preparaty, które Ministerstwo Zdrowia postanowiło objąć dodatkowym nadzorem. Znalazł się na niej żel Daivobet, preparat zawierający kortykosteroid i analog witaminy D3, który stosuje się w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej o łagodnym bądź umiarkowanym przebiegu. Nadzorem objęto też przeciwastmatyczny lek Ventolin oraz zawierający pankreatynę Kreon 25 000, który stosuje się jako wspomaganie trawienia przy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Ponadto, na liście znalazły się trzy dawki leku Rispolept Consta – środka przeciwpsychotycznego, wskazanego w leczeniu schizofrenii oraz innych chorób psychicznych.

Lista znacząco powiększyła się o leki z grupy tzw. blokerów kanału wapniowego o natychmiastowym bądź przedłużonym uwalnianiu: Dilzem retard, Dilzem 120 retard i Dilzem 180 retard, Isoptin SR, 4 dawki Nitrendypina EGIS, 3 dawki leku Oxycardil. Do zestawienia trafiły także nowe dawki przeciwzakrzepowego leku Pradaxa - 75 mg oraz 110 mg. Wcześniej na liście figurowała już dawka 150 mg.

Leki, których nadal brakuje

Można odnieść wrażenie, że lista leków zagrożonych wywozem sukcesywnie się zmniejsza, niemniej nadal znajduje się na niej sporo farmaceutyków. Wiele z nich figuruje na wykazie już od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec zmianie.

Dodatkowym nadzorem nadal objęte są leki zawierające syntetyczną lewotyroksynę (Euthyrox N, Letrox), insuliny stosowane przez cukrzyków (Abasaglar, Fiasp, Gensulin R, Humalog, Insuman Rapid, Levemir, Ryzodeg, Toujeo) oraz metforminy (Avamina SR, Glucophage XR, Metformax SR, Symformin XR). Na wykazie znajdują się także leki stosowane u pacjentów chorych na astmę i POChP (Atrovent, Berodual, Pulmicort), preparaty przeciwzakrzepowe (Clexane, Pradaxa, Xarelto), a także mieszanki mlekozastępcze dla dzieci będących na diecie eliminacyjnej  (Bebilon Pepti 2 DHA, Nutramigen Puramino, Neocate Junior, Nutramigen 2 LGG).

Sprawdź aktualną listę antywywozową!

Leki trudno dostępne – jak ich szukać?

Zakup leków trudno dostępny może być wyzwaniem. Pacjenci radzą sobie z tym problemem na różne sposoby, jednak zawsze wymaga to poświęcenia czasu – telefonowanie do aptek lub osobiste wizyty w kilku placówkach mogą zająć nawet kilka godzin! Prostszym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać nie wychodząc z domu jest internetowa wyszukiwarka KtoMaLek.pl. Wystarczy podać swoją lokalizację oraz nazwę leku, by system wygenerował listę aptek, które posiadają dany preparat na stanie. Możliwość rezerwacji leku daje gwarancję, że wybrany preparat zostanie dla nas odłożony i nikt go nie wykupi.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/43/journal/6146


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów