Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Utrata słuchu może nastąpić w wyniku przeróżnych czynników, takich jak np. praca w miejscu o natężonym hałasie, urazy akustyczne, niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca) czy wiek. Nagła utrata słuchu zdarza się niezwykle rzadko, zazwyczaj proces ten jest powolny i trwa długo, a jego początkowe objawy są niezauważalne. Początkowy ubytek słuchu jest na tyle niewielki, że nie powoduje utrudnień w życiu codziennym ani w komunikacji z innymi osobami. W kolejnej fazie choroby ubytek ten jest większy, jednak mimo to może być w dalszym ciągu niezauważony przez osobę dotkniętą niedosłuchem. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. Pierwszymi osobami, które zauważają problemy ze słuchem u chorego są zazwyczaj jego najbliżsi czy współpracownicy, którzy dostrzegają, że osoba ta, np. reaguje na kierowane w ich kierunku komunikaty dopiero wtedy, kiedy podniesie się głos.

Na czym polega dieta DASH?

Na czym polega dieta DASH? Efekty diety DASH i przykładowy jadłospis

Ziemniaki z cebulką, smażony kotlet schabowy, mizeria na śmietanie i rosół – kto z nas nie zna tych tradycyjnych dań polskiej kuchni? Tak przygotowany posiłek to kilka łyżeczek dodanej soli, ogrom tłuszczów nasyconych, a dodatkowo spora ilość kalorii. Zbyt duża ilość sodu w diecie i nieprawidłowe nawyki żywieniowe to pierwszy krok do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Czym jest dieta DASH i jakie są jej efekty? Czy stosowanie się do jej zasad pozwoli uporać się z uciążliwym nadciśnieniem?

Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie

Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie. Czy zapalenie oskrzeli jest groźne?

W okresie jesienno-zimowym, a także z początkiem wiosny nie trudno o przeziębienie. Zwykle towarzyszy mu podwyższona temperatura, wodnisty katar, pogorszone samopoczucie, a także ból gardła i katar. Może się zdarzyć, że mimo leczenia i pozostania w domu, uporczywy kaszel nie ustępuje lub się nasila. Objawy te mogą świadczyć o zapaleniu oskrzeli. Choć jest to dość łagodne schorzenie, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?

Mocne włosy

Jak dbać o włosy? Jak dobrać kosmetyki i pomady? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Piękne, gęste i zadbane włosy kojarzą się raczej z kobietami, lecz to nie oznacza, że mężczyźni stoją tu na straconej pozycji. To nie jest przecież tak, że ich uczesanie samo powstaje - jest wynikiem wielu chwil spędzonych przed lustrem i codziennej pielęgnacji. Panowie więc, zamiast im zazdrościć, powinni wziąć się do pracy nad swoimi czuprynami, porządkując chaos, który tam występuje, układając je w zgodzie ze swoimi upodobaniami, ale też pasującym do osobowości i wyglądu stylem. Podpowiadamy jak to zrobić!

Ciecierzyca - dlaczego warto ją jeść?

Ciecierzyca - dlaczego warto ją jeść?

Ciecierzyca, ta niepozorna roślina strączkowa kryje w sobie całe bogactwo cennych składników odżywczych. Cieciorka jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna. Jej oryginalny, nieco słodkawy smak z delikatną orzechową nutą, doskonale sprawdza się jako składnik wielu dań na ciepło i zimno, a także sałatek. Falafel, hummus czy pasztet z ciecierzycy znane i lubiane są nie tylko przez wegan. Gwarantujemy, że jeśli tylko spróbujesz ciecierzycy to zagości ona na stałe w Twoim jadłospisie!

COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 19 maja

COVID-19: III etap znoszenia ograniczeń od 18 maja. Zmiany dla gastronomii, salonów kosmetycznych, transportu publicznego i szkół

Po wcześniejszym zamrożeniu gospodarki Polskie władze podejmują kolejne kroki, by stopniowo znosić nałożone ograniczenia. Od 4 maja pracę mogły wznowić żłobki i przedszkola, hotele i pozostałe obiekty noclegowe, a także niektóre placówki kulturalne. Do pracy wrócili także rehabilitanci. Teraz nadszedł czas na kolejny, trzeci już etap luzowania restrykcji. Od 18 maja działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Ponadto, do szkół mają wrócić młodsze dzieci, zmienią się również zasady podróżowania komunikacją miejską.

papin.pl - zamów leki przez internet

Papin.pl – zamów leki przez internet

Szerząca się pandemia koronawirusa okazała się prawdziwym sprawdzianem dla ochrony zdrowia i niedawno wprowadzonych rozwiązań cyfrowych. W ostatnich tygodniach e-recepty i telewizyty stały się dla pacjentów codziennością i często jedyną możliwością realizacji potrzeb zdrowotnych. Konieczność działalności w sferze on-line dostrzegają także apteki, jednak utworzenie platformy e-commerce wiąże się ponoszeniem wysokich kosztów, a także masą formalności. Rozwiązaniem tego problemu jest papin.pl – platforma umożliwiająca uruchomienie przez apteki sprzedaży internetowej. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania dla pacjentów?

Ciśnieniomierz - kiedy po niego sięgnąć?

Ciśnieniomierz - kiedy po niego sięgnąć? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Według WHO choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Kardiolodzy stale podkreślają, że prawidłowa praca układu sercowo-naczyniowego oraz unormowane ciśnienie tętnicze krwi są kluczem do dobrego samopoczucia. Jakie powinno być optymalne ciśnienie tętnicze krwi? Jego wartości warto regularnie sprawdzać przy pomocy ciśnieniomierza. Jak działa to urządzanie i jak prawidłowo z niego korzystać?

Wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków

Wytyczne GIS dla przedszkoli i żłobków od 6 maja

W Polsce stopniowo znoszone są ograniczenia związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Kolejnym etapem w tym procesie jest przywrócenie działalności żłobków i przedszkoli, które mogą zacząć działać już od 6 maja. Wokół tematu narosło wiele kontrowersji oraz pytań związanych z organizacją opieki nad tak małymi dziećmi w dobie pandemii. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny wydał szereg zaleceń dla tych placówek. Jak będzie wyglądać opieka nad maluchami?

Glukometr - co należy o nim wiedzieć?

Glukometr (aparat do mierzenia poziomu cukru) – co należy o nim wiedzieć?

Glukometr to małe i praktyczne urządzenie służące do pomiaru cukru we krwi w warunkach domowych. Jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych urządzeń medycznych. Umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości związanych z glikemią, dzięki czemu można znacznie ograniczyć ryzyko rozwoju powikłań związanych z cukrzycą. Dla osób chorujących na cukrzycę jest on niezmiernie ważny, ponieważ muszą z niego korzystać nawet do kilkunastu razy dziennie. W jaki sposób działają aparaty do pomiaru cukru? Kiedy używać glukometru, i jak prawidłowo wykonać pomiar?

Galmedic

Odtrucie alkoholowe w Krakowie – kompleksowa terapia alkoholowa

Nałóg ma to do siebie, że stosunkowo łatwo jest w niego wpaść, a trudno się z niego wydostać. Substancja odurzająca aktywuje w ciele szereg reakcji, które kojarzą się alkoholikowi z przyjemnymi doznaniami. Alkohol jest dla niego odskocznią, sposobem na relaks, metodą walki z przemęczeniem, przygnębieniem i niemocą. Czy wobec tego jest w ogóle możliwe pożegnanie się z nałogiem? Z zachowaniem odpowiednich zasad – oczywiście, że tak. Szukasz skutecznego, ale przede wszystkim bezpiecznego sposobu na odtrucie alkoholowe? – Kraków ma dla Ciebie doskonałą ofertę.

Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty - objawy. Jak można zarazić się gronkowcem?

Gronkowiec złocisty to obecnie jeden z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka patogenów. Powodem tego jest przede wszystkim wytwarzana przez bakterię oporność na antybiotyki oraz zdolność do tworzenia biofilmu. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wielu z nas jest bezobjawowymi nosicielami gronkowca. Jakie są objawy zakażenia? W jaki sposób je leczyć? Czy samo nosicielstwo jest niebezpieczne dla naszego zdrowia?

Czy grupa krwi powinna definiować naszą dietę?

Dieta a grupa krwi - czy grupa krwi powinna definiować naszą dietę?

„Dieta Karniwora”, „Dieta Dukana” albo „Dieta zgodna z grupą krwi” – coraz częściej słyszymy informacje o nowych dietach „cud”, które dyktują nam jak powinniśmy jeść, aby czuć się świetnie i lepiej wyglądać. Biorąc pod lupę przytoczoną dietę zgodną z grupą krwi, należałoby zadać pytanie, czy grupa krwi mówi nam o tym jak powinniśmy się odżywiać? Czym właściwie są grupy krwi i co wspólnego mają z jedzeniem?

Nowa lista antywywozowa kwiecień 2020 r.

Nowa lista antywywozowa (kwiecień 2020 r.). Których leków może zabraknąć?

Od 17 kwietnia 2020 r. obowiązuje nowa, znacząco skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności. Od marca, w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, opublikowano już sześć tzw. list antywywozowych. Część z nich, zwłaszcza na początku marca, była bardzo obszerna. Ministerstwo zdrowia działało prewencyjnie, chcąc zapobiec masowemu wykupywaniu środków ochronnych, preparatów dezynfekcyjnych oraz leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Jak prezentuje się najnowszy wykaz?

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Obowiązek zakrywania nosa i ust wchodzi w życie. Jak się stosować do nowych zasad?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od dzisiaj, czyli 16 kwietnia (czwartek) 2020 r. do odwołania, każda osoba znajdująca się poza miejscem zamieszkania powinna mieć zasłonięty nos oraz usta. Można zrobić to przy pomocy maseczki, a także chustki czy szalika. Obowiązek ten dotyczy wszystkich miejsc publicznych, a także zakładów pracy. Jakie są wyjątki od tego nakazu? Sprawdźcie, jak poprawnie obchodzić się z maseczką, by zminimalizować ryzyko zakażenia.

Bezdotykowa recepta KtoMaLek.pl

Bezdotykowa recepta – wsparcie w walce z koronawirusem

Do tej pory realizacja e-recepty wymagała od pacjenta podania w aptece numeru PESEL oraz numeru PIN recepty. W dobie szalejącej pandemii koronawirusa i konieczności ograniczania bezpośredniego kontaktu, rozwiązanie to jest niewygodne i ryzykowne zarówno dla pacjentów i farmaceutów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i aktualnym wyzwaniom, firma KAMSOFT udostępniła bezdotykową receptę, która ogranicza bezpośredni kontakt pacjenta z farmaceutą do niezbędnego minimum. Dowiedz się, jak działa bezdotykowa recepta i jak korzystać z tego rozwiązania.

Czy szczepienie przeciw gruźlicy zwiększa odporność na koronawirusa?

Czy szczepienie przeciw gruźlicy zwiększa odporność na koronawirusa?

W dobie szerzącej się pandemii koronawirusa wszystkie siły skierowane są na to, by znaleźć skuteczny lek przeciwko chorobie CODIV-19 lub szczepionkę przeciw wirusowi, który tę chorobę wywołuje. Co kilka dni pojawiają się nowe doniesienia o możliwej skuteczności niektórych leków w walce z koronawirusem. Najnowsze informacje są o tyle interesujące, że dotyczą istniejącej już szczepionki przeciwko gruźlicy, która, być może, zwiększa odporność na koronawirusa.