Zioła na nadciśnienie - czy są skuteczne?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-23 11:17
Zioła na nadciśnienie

W dzisiejszych czasach stosowanie fitoterapii i ziołolecznictwa jest bardzo powszechne. Wiele osób upatruje w nich naturalną i bezpieczną formę terapii, niekiedy nawet jako alternatywę dla medycyny powszechnie stosowanej. Czy w przypadku nadciśnienia tętniczego, często spotykanej choroby cywilizacyjnej, dysponujemy skutecznymi preparatami ziołowymi? Czy możemy się po nich spodziewać zadowalających lub chociaż zauważalnych efektów?

Przegląd ziół o potencjale hipotensyjnym

Cebula czosnku

Z pozoru pospolity czosnek zawiera wiele cennych związków chemicznych takich, jak: organiczne pochodne siarkowe (najważniejszy to alliina), triterpeny, glutamylopeptydy, związki flawonoidowe i fruktany. Wszystkie te grupy wywierają działanie obniżające ciśnienie. 

Czosnek jest skutecznym antyoksydantem - pomaga usuwać szkodliwe wolne rodniki, hamuje peroksydację lipidów. Co więcej, poprawia przepływ krwi przez naczynia żylne,”oczyszczając” ich ściany z odkładających się produktów przemiany materii i działając antyagregacyjnie.

Dawka czosnku zalecana między innymi przez WHO to 1 ząbek surowego czosnku dziennie, alternatywą jest 0,5 - 1 g czosnku sproszkowanego. Na rynku możemy znaleźć wiele preparatów zawierających czosnek np. Czosnek Max Apteo, Czosnek Forte Oleofarm, Naturell Czosnek MAX Bezzapachowy, Alliofil Forte.

Kwiatostan lipy

Kwiatostan lipy kojarzy nam się głównie z leczeniem przeziębienia, niemniej jednak ma on pewne zastosowanie jako zioło na nadciśnienie. Napotne działanie surowca zapewniają olejek eteryczny oraz flawonoidy, działanie powlekające - polisacharydy, natomiast hipotensyjne - najprawdopodobniej terpeny, obecne w ekstraktach wodnych (np. na parze).

Zaleca się stosowanie naparu z 2g surowca w 150 ml wody 1-2 razy na dzień. Kwiatostany lipy (koniecznie z zielonym przylistkiem) można samodzielnie zebrać latem i suszyć, pamiętajmy jednak o prawidłowym doborze stanowiska (unikajmy zbierania kwiatostanów z drzew rosnących przy ruchliwych drogach i w centrum dużych miast). Można też nabyć w aptece gotowe do parzenia suszone zioła, np. Lipa Apteo Natura, Zioł. Fix Lipa, Lipa Herbapol Poznań.

Ziele serdecznika

Ziele serdecznika zawiera związki aminowe (leonuryna) i alkaloidowe (stachrydyna).  Łagodnie obniża ciśnienie, dodatkowo działa delikatnie uspokajająco. Spożywanie naparu z około 1,5 g ziela w 150 ml wody 3 razy dziennie może być pomocne w terapii łagodnego nadciśnienia wywoływanego na tle nerwowym. W niektórych aptekach znajdziemy Ziele serdecznika w formie suszu

Ziele jemioły

Na stronach internetowych poświęconych zdrowiu możemy natknąć się na wzmianki o hipotensyjnym działaniu jemioły. Niestety, takie zalecenia wynikają jedynie z tradycyjnego, ludowego zastosowania i nie są poparte wynikami badań naukowych. Ziele jemioły nie jest zalecane jako zioło na nadciśnienie w monografiach międzynarodowych autorytetów w dziedzinie fitoterapii. Spożywanie preparatów jemioły powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarską, ze względu na trujące działanie bezpośrednio spożytych części rośliny. Nie powinno się także samodzielnie sporządzać przetworów z tej rośliny. Preparatem najczęściej spotykanym w aptekach jest Intractum Visci - wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela jemioły.

Liść, kwiat i owoc głogu

Głóg jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych roślin “na serce i krążenie”. Poprawia hemodynamikę całego układu krążenia, zapobiega powstawaniu zmian miażdżycowych w tętnicach i działa antyoksydacyjnie. Niemniej jednak, mimo badań zarówno z udziałem zwierząt, jak i ludzi, dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić wpływu tych surowców na ciśnienie tętnicze. Na rynku aptecznym znajdziemy szeroką gamę preparatów z głogu zarówno w formie ziół do zaparzania - Kwiat Głogu Fix, Kwiatostan głogu Kawon-Hurt, Herbatka Owoc Głogu; soku z owocówSok z głogu 100%; jak i w formie tabletek lub kapsułek - Głóg Apteo, Głóg Plus, Głóg Premium Olimp.

Wszystkie poszukiwane preparaty można sprawdzić pod kątem dostępności w pobliskich aptekach za pośrednictwem portalu KtoMaLek.pl.

Skuteczność ziół na nadciśnienie

Przytoczone powyżej surowce zielarskie mają działanie hipotensyjne poparte nie tylko tradycyjnym stosowaniem,ale również badaniami naukowymi. Niemniej jednak ważnym jest, aby pamiętać, że wpływ leków ziołowych na nadciśnienie tętnicze jest dużo słabszy, niż w przypadku leków syntetycznych. Z tego powodu fitoterapia nadciśnienia powinna być stosowana jedynie w przypadkach łagodnych i początkowej fazie choroby, ewentualnie jako terapia wspomagająca do właściwego leczenia lekami przeciwnadciśnieniowymi. Tylko wtedy jesteśmy wstanie uzyskać właściwe efekty leczenia.

Bezpieczeństwo stosowania ziół na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze leczone w nieodpowiedni sposób może być przyczyną wielu dużo poważniejszych chorób układu krążenia. W związku z tym wszelkie ingerencje w terapię należy koniecznie omówić z lekarzem prowadzącym.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów