Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ostroga piętowa – bolesny problem. Objawy i metody leczenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-24 12:13
Ostroga piętowa – bolesny problem

W ostatnich latach ostroga piętowa zyskała dużą popularność, a to głównie za sprawą jej nieprzyjemnie bolesnego przebiegu i niełatwego leczenia. Czym dokładnie jest ostroga piętowa i jakie są jej pierwsze objawy? Jak leczyć ostrogę piętową?

Ostroga piętowa – co to takiego?

Ostroga piętowa to małe zwapnienie powstające w okolicy pięty, które przy długotrwałym drażnieniu powoduje stan zapalny rozcięgna podeszwowego, czyli silnej, włóknistej taśmy rozciągającej się od guza piętowego po same palce. Ma ona za zadanie utrzymać prawidłową sprężystość i kształt łuku stopy. Choć często słyszy się o problemie występowania ostrogi piętowej, to sama jej obecność nie zawsze powoduje wystąpienie dolegliwości bólowych. Dopiero zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu rozcięgna podeszwowego przyczyniają się do nasilenia dyskomfortu. Dzieje się tak, ponieważ do stanu zapalnego predysponuje nie sama obecność ostrogi, a przeciążenia np. w trakcie aktywności fizycznej. Pojawieniu się dolegliwości bólowych sprzyja także praca stojąca, wiek, nadwaga oraz noszenie nieprawidłowego obuwia.

Pierwsze objawy ostrogi piętowej

Początkowym objawem jest ból w okolicy środka pięty, pojawiający się głównie po przeciążeniu lub długotrwałej pracy stojącej. Po pewnym czasie ból pięty przy chodzeniu zaczyna doskwierać także przy małych obciążeniach, najczęściej rano, przy wstaniu z łóżka i chęci zrobienia pierwszego kroku. W końcu staje się niezależny od naszej aktywności i towarzyszy także w spoczynku. Zazwyczaj wymusza odciążenie kończyny lub chód na palcach. Problem może dotyczyć jednej pięty lub od razu obu.

Rozpoznanie ostrogi piętowej

Do diagnostyki ostrogi piętowej  lekarz ortopeda wykorzystuje zebrany wywiad od pacjenta na temat dolegliwości bólowych oraz badanie RTG, na którym bardzo wyraźnie widoczne są haczykowate zmiany w okolicy pięty. Może także wykonać badanie manualne, w trakcie, którego jest w stanie wyczuć obecność twardych narośli.

Metody leczenia ostrogi piętowej

Obecnie dostępnych jest wiele metod przeciwdziałania ostrogom. Bardzo ważnym jest, aby spróbować znaleźć przyczynę ich występowania i ją zniwelować lub zmniejszyć, gdyż to przyniesie najlepszy rezultat leczenia. 

Leczenie farmakologiczne

Niestety nie ma leku, który zwalcza przyczynę schorzenia. Preparaty dostępne w aptekach pomogą jedynie złagodzić uciążliwe objawy. Na silny ból warto zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w postaci maści np. Orto ostrogi, Tłuszcz Rekina ze złotym wąsem, Dicloziaja, Diclofenacum Fastum, Voltaren Max żel, Ibuprom Sport żel, Traumon żel, lub w postaci tabletek np. Ibuprom, Metafen, Nurofen, Dexak. Przy bardziej nasilonych objawach lekarz może zaproponować ostrzykiwanie, czyli zastosowanie tzw. blokady. Jest to dość powszechne działanie, jednak nie zwalcza przyczyn wystąpienia zapalenia, a jedynie wycisza dolegliwości.

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Nieodzownym elementem walki z ostrogami jest wizyta u fizjoterapeuty. Tutaj tak naprawdę dostępna jest największa liczba metod. Należą do nich:

  • terapia manualna – mająca na celu rozluźnienie nie tylko rozcięgna podeszwowego, ale także ścięgna Achillesa i mięśni łydki, których praca również zostaje zaburzona na skutek długotrwałego bólu,
  • zabiegi fizykalne – np. jonoforeza, laser, ultradźwięki, krioterapia, które mają na celu wyciszenie stanu zapalnego, 
  • kinesiologytaping – czyli naklejenie taśm w celu rozluźnienia odpowiednich struktur mięśniowych,
  • fala uderzeniowa – jedna z boleśniejszych metod, jednak przynosząca w miarę szybkie efekty. Polegająca na zastosowaniu fali mechanicznej o wysokim ciśnieniu w miejscu największych dolegliwości,
  • instruktaż – zarówno ćwiczeń jak i metod rozciągania, tak, aby zapobiec przeciążeniom i kontuzjom rozcięgna podeszwowego

Bardzo ważnym elementem leczenia, niezależnie od wybranej metody, jest zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Najlepiej, jeśli są one dobrane indywidualnie do pacjenta. Tylko dobrze dobrane wkładki na ostrogę piętową  gwarantują odpowiednie odciążenie rozcięgna podeszwowego i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Leczenie chirurgiczne 

Ostatnią możliwością zwalczania ostróg piętowych jest zabieg operacyjny. Jest on stosowany najrzadziej - tylko u tych pacjentów, u których nie zaobserwowano jakiejkolwiek poprawy po zastosowania wszystkich innych metod. Polega on na nacięciu rozcięgna podeszwowego i wycięciu haczykowatej zmiany z kości piętowej. Niestety, nawet po zabiegu operacyjnym nie ma pewności, iż narośl ta nie powróci, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę występowania ostrogi i ją zminimalizować tak, aby leczenie okazało się skuteczne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów